STAD Eczanesi
DERMAN Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

STAD Eczanesi
Karamanlı Mah.Stadyum Cad.No:39/a
Tel: 0374 2170575
DERMAN Eczanesi
Semerkant Mah.İzzet Baysal Cad.No:160/E
Tel: 0374 215 32 14
Bolu 5 günlük hava tahmini

Yeter ki Gülümse

Pelin Ukkaş

17 Ekim 2021

 

Gülümsemek bu hayatta bulaşıcı bir şey bunu biliyoruz zaten ama başımıza gelen kötü durumları bile gülümseyerek anlatınca karşımızda ki insanda durumun ciddiyetinden uzaklaşıp gülümsemeye başlıyor. Gözyaşlarımız hangi sözcüklere değerse bizim o durum daha çok mutsuz olmamızı sağlıyor. Gülümsemek kendi acılarımızı bile kapatıyor. Aslında bir tebessüm bu kadar kolayken kendi kendimize üzülmemizin alemi ne acaba?

 

Hiç düşündünüz mü zamanın merhem olduğu gibi her şeye hızlandıran şeyin gülmek olduğunu? Aslında yaptığımız mutluluk rollerine kendi kendimize inanmaya başlıyoruz. Sonrasında gerçekten mutlu olabildiğimizi görüyoruz.

 

Dışarıya nasıl görünmek istiyorsak ve bunu ne kadar çok başarabiliyorsak aslında sonunda göründüğümüz kişiye dönüşüyoruz. Bunun mutluluk ve mutsuzlukla büyük bir bağlantısı var. Sürekli memnuniyetsiz olan insanların hayatlarına dönüp baktığımızda memnuniyetsizlikleri evlerinin her köşesine yayılmış durumda oluyor. Bu durum yayılan bir negatiflik, konuştuğu her kişiye bulaşıyor. Çevremizden böyle insanları uzak tutarak kendimize büyük iyilik yapabiliriz.

 

Bu hafta oturduğum bir kişinin başına gelen kötü şeyleri gülerek ve hatta kahkaha atarak anlatmasından sonra anladım ki başımıza gelen her şey düşüncemizi nasıl yönlendirdiğimizle alakalı. Anlattıkları şeyler aslında hazmedilecek kolay şeyler olmasına rağmen kendi kendini öyle güzel törpülemiş ki onlar onun acıları değil yaşadıkları ve yaşanılan şeyler bu hayatta bize sunulan öğretiler.

 “Gülüşlerim, acılarımı örtmeye çalışan ağır işçilerdir.”

Charlie Chaplin

 

İlk duyduğumda çok şaşırmıştım. Bizler aslında gülerken kalp atışı hızlanır ve derin nefes alırmışız. Beyin tarafından ‘endorfin’ denilen kimyasallar salgılanırmış. Endorfin ise vücudumuzda gerginliği ağrıyı azaltırmış. Ruhsal olarak vücudu sakinleştirir. Sonuç olarak hepimiz güldükten sonra kendimizi çok daha iyi hissediyoruz. Bir kahkahanın çevremize iyi geldiğini unutmadan yaşayalım.

Bencilliklerimizden arınalım, hayatta en değerli olan kişi benim. Bunu biliyorum, bilerek hayatıma devam ediyorum. Ama seçimlerim insanlarımla birlikte, kimseyi kırmadan oluyor. Gülücükler, kahkahalar çevremize bulaşır. İçsel yorgunluklarımız dışsal davranışlarımızla zamanla yoğurulur ve ne görünüyorsak ona dönüşürüz.

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Yazarin diğer yazıları
Bolu'nun Instagram Günlüğü
Tüm Instagram Günlüğünü göster

Haberler

Site içi arama