STAD Eczanesi
DERMAN Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

STAD Eczanesi
Karamanlı Mah.Stadyum Cad.No:39/a
Tel: 0374 2170575
DERMAN Eczanesi
Semerkant Mah.İzzet Baysal Cad.No:160/E
Tel: 0374 215 32 14
Bolu 5 günlük hava tahmini

YERLİ VE MİLLİ

Pelin Ukkaş

30 Ağustos 2020

Hep bir nedeni var. Normalleşme sürecine girdiğimizden beri sözde tedbirli olarak birçok kutlamayı yaşadık, ulusal bayramlarımız dışında. Önemsenmemesinden mi bilinmez ama senelerdir süre gelen bir erteleme söz konusu. Malazgirt Zaferi çok uzak değil birkaç gün önce kutlandı. Ayasofya tüm şöleniyle ibadete açıldı. 15 Temmuz birçok etkinlikle kutlandı. Ama mevzu bu günümüzü yaşamamıza sebep olan tarihi günlerimize gelince hep bir neden buluyoruz. Kendimize göre birçok haklı sebepler üretiyoruz.

Her konuda geçmişine saygı duyan bir toplumuz. Geçmişimizi sırtlayıp yaşamayı seviyoruz. Ama her şey gibi siyaset geçmişimize de kirli ellerini sürdü. Toplumsal olan bayramlarımız siyasi olarak bizleri böldü. Yeteri kadar saygı göstermiyoruz artık. Bizi biz yapan geçmişimizi sadece siyasi olarak görüyoruz. Biz gerçekten bu kadar kötüleştik mi? Birbirimize saygı duymadığımız kesindi ama artık kendimize de saygı göstermez olduk öze inildiğinde.

Ulu Önder 30 Ağustos kutlamalarının ikinci yıl kutlamalarında şu sözleri söylemişti:

“Bilmeyen kalmamıştır ki: Ulusumuz, egemenliğini eline aldığı gün, en karanlık yoksulluğun, en derin uçurumun kıyısında idi. Bütün güçleri yıpranmış, bütün savunma araçları elinden alınmış, kutsal varlıkları saldırıya uğramış, pek acıklı bir durumda idi. Bütün bunları hiçe sayarak varlığını ve bağımsızlığını kurtarmaya karar verdi. Bu kararını başarıya ulaştırabilmek için kendine bir toplu davranış, bir belirli erek seçmesi gerekiyordu. Ulusun bütün varlığı ile, bütün inancıyla, canını dişine takarak o yolda birlikte yürümesi ve er geç başarıya ulaşması gerekti. İşte baylar o erek bu yerdi, burasıydı. Umulan ve istenen başarı, işte burada kazanılan zaferdi.”

Bizim ulusal zaferimiz olan 30 Ağustos Zafer Bayramımızın boynu bükük bu günleri yaşıyor. O gün toplumsal bir güç ile bütün benliğimizi verdiğimiz bu zafer bugün, silik yazılar ile okunuyor. Ne oldu bize?

Malazgirt Zaferini, 30 Ağustos Zaferinin yerine koymaya çalışıp üstüne bu durumu eleştirenler içim “yerli ve milli değilsiniz!” diye eleştiriler ediyoruz. Biz neyi neyin yerine koymaya çalışıyoruz? Bir yanımızı neden hep unutturmak için direniyoruz?  Malazgirt Zaferi de Büyük Zafer de elbette bizimdir, dökülen her kan damlası ile!

Yerli ve milli olmak tam olarak nedir? Önce ayrı ayrı anlamlarını kavrayıp ikisinin bu ayrı savaşlarda ne demek olduğunu özümsememiz gerekiyor. Biz Türküz! Geçmişimizde döktüğümüz kanlar ile bir bedeniz. Tarihe yazılmış her gün ile ayrı gurur ve onur duyuyoruz. Ne birini eksiltme, ne de diğerini daha çok yüceltmek bizi daha çok yerli ve milli yapmaz.

“Bir millete, geçmişini unutturmak, onu yok etmenin ilk şartıdır.”

Hüseyin Nihal ATSIZ

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Yazarin diğer yazıları
Bolu'nun Instagram Günlüğü
Tüm Instagram Günlüğünü göster

Haberler

Site içi arama