STAD Eczanesi
DERMAN Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

STAD Eczanesi
Karamanlı Mah.Stadyum Cad.No:39/a
Tel: 0374 2170575
DERMAN Eczanesi
Semerkant Mah.İzzet Baysal Cad.No:160/E
Tel: 0374 215 32 14
Bolu 5 günlük hava tahmini

Kırılmadan, Kırmadan

Pelin Ukkaş

1 Şubat 2019

Mevlana' nın sözüyle başlıyım “Bir defa kalp kırmak, Kabe'yi alt üst etmekten daha kötüdür!Zira Kabe'yi Hz.İbrahim inşa etti, Kalbi ise Allah yarattı!” Bir hadis-i şerifte ise; “Kalp kırmak,Kabe'yi yetmiş defa yıkmaktan daha kötüdür." buyurulmuştur.

Karşımızdaki insan iyi olsun, kötü olsun hiçbir zaman kalbini kırmamak gerekir. Kalp Allah'ın komşusudur. Sen, ev sahibine eziyet edersen Komşusu da incinir.

Allah kulunun kalbine özel bir kıymet vermiştir. Hiçbir, kulunun gönlünün kırılmasına razı değildir. Kıranlardan da hesabını sorar. Yunus Emre şu beyitiyle çok güzel tarif etmiştir: “Gönül Çalab'ın tahtı, Çalab gönüle baktı.

İki cihan bedbahtı, kim gönül yıkar ise."

(Çalab, Farsça bir kelimedir. Mevla, Hüda manasındadır.)

Kırma kimsenin kalbini, kırılda kıran olma, bu kalp için de büyük bir yüktür. Haksızlık etme, anlamadan, dinlemeden yargılama kimseyi... Kimsenin göz yaşlarının sebebi olma o her bir göz yaşı tanesinin hakkını nasıl ödersin sonra. Haksızlığa katlanan taraf ol, haksızlık eden değil. Haksızlığın yükü ağır olur kalbine, kırıl ama kırma, biliyorum bu zamanda zor ama olması gereken bu. Allah sabredenlerin yardımcısıdır, buna tüm kalbinle inan. Kalp başka bir diyardır. Kalp ne yaşarsa sahicidir. Yaşadığı sevinç gibi hüzün de gerçektir. Kalp asla yalan söylemez. Fiziki yaralar iyileşir ama kalp yarasının iyileşmesi daha zordur. Bu durum için şöyle söylenmiştir:

“Kılıç yaraları zamanla iyileşir ama dil yarası asla iyileşmez." Umarım kalplerinizdeki yaralar iyileşir ve yenileri açılmaz.Kırmayalım,kırılmayalım,kalp en sahici uzvumuz onun kırılmasına müsade etmeyelim,kimselerin de kalbini kırmayalım.Kalp kırıldı mı acısı bir başka olur,bilirsiniz belki.Malesef bu devirde kimse kimseyi kırdım mı acaba diye düşünmüyor. Gerçi düşünme eylemini bile gerçekleştiremeyenler var aramızda ölçüp tartıp söylemiyorlar diyeceklerini,ince düşünmüyorlar.Böyle olunca ince insanlar inciniyor hep, günümüz durumu bu... Kırmadan sevmeyi bilmemişiz hiç. Biraz kendimizi yerine koyarak, kırılacağımız şeyleri karşımıza söylemeden yaşamaya çalışalım. Çok daha huzurlu olacak içimiz eminim...

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Yazarin diğer yazıları
Bolu'nun Instagram Günlüğü
Tüm Instagram Günlüğünü göster

Haberler

Site içi arama