STAD Eczanesi
DERMAN Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

STAD Eczanesi
Karamanlı Mah.Stadyum Cad.No:39/a
Tel: 0374 2170575
DERMAN Eczanesi
Semerkant Mah.İzzet Baysal Cad.No:160/E
Tel: 0374 215 32 14
Bolu 5 günlük hava tahmini

Hayvanlarımızın Günü

Pelin Ukkaş

4 Ekim 2020

1822 yılında İngiltere'de toplanan hayvanları sevenler, Hayvanları Koruma Birliği'ni kurdular. Bu derneğin amacı; hayvanları korumak,insanların hayvanlara iyi davranmalarını sağlamak, hayvanların daha iyi şartlar içinde bakılmalarını beslenmelerini sağlamaktır. Dünyanın çeşitli ülkelerinde kurulan Hayvanları Koruma Dernekleri Hollanda Lahey'de toplandılar. Dünya Hayvanları Koruma Fedarasyonu'nu kurdular. 1931 yılında toplanan bu federasyon, 4 Ekim gününü Hayvanları Koruma Günü olarak ilan edip, bütün dünya ülkelerine bildirdiler. Belki bu gün bize sosyal medya paylaşımlarından olsun,çeşitli etkinliklerden olsun onların da bir canlı olduğunu hatırlatır. Sadece kendimizi düşünen bedenlerimiz aslında çevremizde olan bir çift masum bakışı mutlu etmekle daha huzurlu olacağımızı hissettirir.

Yurdumuzda Hayvanları Koruma Derneği 1955 yılında kuruldu. 4 Ekim,Milletlerarası Hayvanları Koruma günüdür. Bu gün, dünyanın hemen hemen bütün ülkelerinde aynı zamanda kutlanır. Hayvanları Koruma Günü'nün asıl amacı,İnsanlar da hayvan sevgisi geliştirmek ve bu sevginin devamlılığını sağlamaktır.

Süs diye, oyuncak diye bir canlıyı çocuklarınıza hediye etmeyin. İki gün sonra sıkılıp onu hiç alışık olmadığı sokaklara terk etmeyin. Patilerimiz küçük kafeslere,uzun zincirlere mahkum kalmasın.

Bir patiyi sahiplenmenin ailenize gelecek yeni bir birey olduğunu unutmayın. Sizin gibi hastalanan,acıkan,uykusu gelen,sevilmek isteyen... Sadece konuşamıyorlar dertlerini anlatmak için kapleri bizden daha sevecen inanın.

Bir pati senin hayatına değince gerçek sevginin ne demek olduğunu o zaman anlıyorsun. İnsanlar gibi bir çıkar, bir karşılık beklemeden seviyorlar. Elini başına koyup okşaman bir kap mama vermen yeterli oluyor o sonsuz sevgiyi görmen için.

Aylardır süregelen hayvan haklarını koruma kanunu hala bir onay almış değil. Bu ülkede çocuklara, hayvanlara ve kadınlara yeter özveri gösterilmiyor. Söze gelince en iyi kalplere sahip olan bizler hayvanlara yapılan zulmü göremeyecek boyuta gelmiş durumdayız. Ağzı, dili olmayan canlıları hem dövüyor üzerine yetmezmiş gibi bir de tecavüz ediyoruz. Hak ve hukuk minik patilerimizi kanatları altına alana dek bu canlar acı görmeye devam edecek. O zamana kadar bizler elimizden geleni yapalım... Minik patiler kalbinizde ki kötü duvarları kırabilecek kadar güçlü...

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Yazarin diğer yazıları
Bolu'nun Instagram Günlüğü
Tüm Instagram Günlüğünü göster

Haberler

Site içi arama