STAD Eczanesi
DERMAN Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

STAD Eczanesi
Karamanlı Mah.Stadyum Cad.No:39/a
Tel: 0374 2170575
DERMAN Eczanesi
Semerkant Mah.İzzet Baysal Cad.No:160/E
Tel: 0374 215 32 14
Bolu 5 günlük hava tahmini

Eğitim, Öğretememe

Pelin Ukkaş

31 Ocak 2021

 

Okullar tatile girdi. Yaklaşık bir senedir en çok etilenen alan okullardı, eğitim eksik bir şekilde ilerliyor. Salgın küresel ölçekte her alanı etkiledi ama olumsuz etkilenen alanların başında eğitimin geldiği kesin. Bir yüz yüze bir online derken çocuklar da duruma alışmakta zorluk çekiyor. Şu an herkesin kafasında aynı sorular var. Okullar yüz yüze eğitime başlayacak mı? Aylardır evlere tıkılan çocuklarımız, okullarına arkadaşlarına kavuşmak için gün sayıyor. Öğrenciler okula başlamayı beklerken, yeniden yükselişe geçen bu tabla nasıl bir hal alacak? Çocuklar, dünyanın en masum varlıkları, onları nasıl eğitir ya da eğitemezseniz, gelecek ona göre şekillenir. Geleceğimiz de bizi ne bekliyor? Bu eksiklik bize gelecekte neler sunacak?

Haberler yine çok iç açıcı değil. Bizi neler bekliyor? Neler bekliyor diye beklerken hep beklediğimiz yeni şeyler çıktı karşımıza... Dünya olarak gerçekten zor bir süreçteyiz. Ertelenen hayatların içinde devamlı yeni bir düzen oluşturmaya çalışıyoruz. Acaba bu akşam ne değişecek diye diye net bir çizelgemiz yok bu yıla dair… Önce bir sınavla çöp olan senelerini travma olarak bıraktık çocuklarımızın hayatına, sonrasında ucu kaçmış bir örgü gibi ilmek ilmek söküldü yanlışlar. Öğretmenler, öğrenciler, aileler, esnaflar, doktorlar, hemşireler ve daha birçoğu…

Yarın ne olacağı habersiz bugün yapacakları her şeyi yarına iteliyorlar. Yeni normal hayatımıza yaklaşık bir yıldır düzen oluşturamadığımız çok aşikar… Bu süreç uzadıkça geleceğimizden, eğitimimizden, ekonomimizden kaybediyoruz. Hepimiz hasarlar aldık, büyüklü küçüklü problemler yaşadık. Eğitim bu sürecin en başında çözülmesi gereken bir durum. Kısa süreli bir hasardan daha fazlası tabi görmek istediğimiz sürece… Eğitim bir ülkenin geleceğini belirleyen en baş etkenlerden biri… Bütün dünya bu durumu yaşıyor olsak bile eğitim konusunda en az hassasiyet gösteren ülkeyiz. Bu kadar ay geçmesine rağmen hala bir ilerleme gösteremedik. Ekonomiyi düşünerek attığımız adımları, aldığımız kararları biraz olsun eğitim konusunda da gösterebilecek miyiz? Baktığımız da bir şekilde alınan önlemler kişiye göre doğru veya yanlış olarak değişmekte. Kim kapsamlı olarak düşüyor, her yönüyle görüp kararlar alıyor? Uzaktan eğitim de ne kadar başarılıyız? Öğrencilere uzaktan eğitim fayda sağlıyor mu? Bu süreç bittikten sonra ki yıllarda ne gibi sorunlar çıkacak? Ne kadar eksik, ne kadar geri de kaldık? Bir çok sorular var kafamız da… Tatmin edici hiçbir cevap alamadık. Sürekli olumlu açıklamalar duyup, yaşadıklarımızdan olumlu bir yan göremiyoruz. Endişelerimiz her geçen gün artıyor.

Bu ertelenen günlerin sonu nereye bağlanacak...

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Yazarin diğer yazıları
Bolu'nun Instagram Günlüğü
Tüm Instagram Günlüğünü göster

Haberler

Site içi arama