STAD Eczanesi
DERMAN Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

STAD Eczanesi
Karamanlı Mah.Stadyum Cad.No:39/a
Tel: 0374 2170575
DERMAN Eczanesi
Semerkant Mah.İzzet Baysal Cad.No:160/E
Tel: 0374 215 32 14
Bolu 5 günlük hava tahmini

ÇAYIN KALABALIKLA ARASI İYİDİR, KAHVE YALNIZLIK İSTER…

Pelin Ukkaş

7 Aralık 2018

5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü, kırk yıllık hatrın bir fincanda bol köpüklüsünden şekillendiği gün. Her yıl 400 milyar fincan tüketilen kahve dünya çapında en popüler içecektir. Sohbetin her köşesine yakışır. Ülkemizde Türk kahvesi, araştırmalara göre en çok Ege Bölgesinde tüketiliyor. Marmara sade, Güney Doğu Anadolu Bölgesi ise şekerli Türk Kahvesi seviyor. Bölgelere göre kahve zevkleri de değişmekte ama kahve kültürü ülkemizin her köşesinde mevcut. Sizi bilmem ama bir sade kahvenin verdiği mutluluğun yeri bende ayrıdır. Her manzaranın köşesine yakışır.

Dünya Türk Kahvesi Gününe özel olarak, bilinen kahve mekanların da ikram kahvelerle günün anlamını özelleştirdiler. Siz bu güne dahil oldunuz mu bilmiyorum ama güne bir kahve yapmışsınızdır eminim.

Ülkemizin gelenekleri arasında Türk kahvesi kız istemelerde de yer almakta. Bol köpüklüsünden bir tuzlu kahvenin günümüzde erkeğin sevgisi ile bağdaştırılırken aslında geçmiş zamanlarda kızlar istemediği erkeklerin kahveleri içerisine tuz eklerlermiş. Aslında farkında olmadan hayatımızın her köşesine Türk kahvesini dahil etmişiz. Hayatta her şey bizim onlara yüklediğimiz anlamlarla var olur ve bence Türk kahvesini hayatımızın güzel bir köşesine yerleştirmişiz.

Yine bir yüzdelik orana dönecek olursak cinsiyet üzerinde, kadınlar kahveyi arkadaşları ile içmeyi severken erkekler ise aileleri ile içmeyi tercih ediyor. Bu oran kadınlarda %57 si arkadaşlarıyla, erkeklerin %63’ü ailesiyledir.

Yani özüne dönmek gerekirse konunun bir fincan kahveye ne çok huzur, ne çok hüzün ve kim bilir ne çok kahkaha sığdırmıştır insanoğlu asırlardır. Bir kahve yapalım da içelim o zaman…

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Yazarin diğer yazıları
Bolu'nun Instagram Günlüğü
Tüm Instagram Günlüğünü göster

Haberler

Site içi arama