STAD Eczanesi
DERMAN Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

STAD Eczanesi
Karamanlı Mah.Stadyum Cad.No:39/a
Tel: 0374 2170575
DERMAN Eczanesi
Semerkant Mah.İzzet Baysal Cad.No:160/E
Tel: 0374 215 32 14
Bolu 5 günlük hava tahmini

Oyun Kurucu

Hasan PERÇİN

25 Haziran 2014
  
Oyun Kurucu
Bolu da yaşayan Iraklı göçmenden bahsetmiştim ‘Esmer Tenli’ yazımızda, hani iyi İngilizcesine güvenerek babasını öldüren ‘Coni’lerin memleketine göçmenlik için başvurmuştu da haber bekliyordu, hani Saddam dönemimi? Şimdiki dönemi? Diye sormuştum da ‘Allah kahretsin şimdiki dönemi Saddam varken biz güçlüydük bir aradaydık’ demişti. Sana bana diktatör diye öğretilen, Amerika’nın daha fazla demokrasi ve özgürlük(!) vaadi ile yerle bir ettikleri ve astıkları liderlerini özlemle anmıştı.
‘Hiç Irak’a dönmeyi düşünmüyor musun?’ diye sormuştum! Bir şartla ve seve seve dedi, eğer İzzet Duri Irak’a geri dönerse bende onunla birlikte savaşmak için koşa koşa giderim demişti, Kim bu İzzet Duri dedim, hemen Google’den ismini yazıp resimleri gösterdi. Saddam döneminin 2. adamı, sağ kolu. İnternetten resimlerine bakarken bile gözleri ışıldıyordu, Ülkemize geri dönecek ve bizi kurtaracak dedi. Bu vesileyle Irak’ta bıraktığı annesi ve kardeşlerinin yanına dönebilecekti.
İşte bugün Musul konsolosluk çalışanlarımızı alı koyan IŞİD örgütünün lideri İzzet Duri. Maliki başbakanlığında azınlık Şii’lerin, Amerika ve İran desteği ile, çoğunluk Sünnileri ezmesine isyan edenlerin örgütü. Neden Türk konsolosluğu? diyecek olursanız, orada başka ülke konsolosluğu yok. Böylesine karışık bir coğrafyada konsolosluk açamaya ancak güçlü bir ülke cesaret edebilir.
Iraklı gözüyle 2. adamın yarattığı heyecana bu şekilde tanık olduk, düşünün birde 1. adamları hayatta olsa ona nasıl sahip çıkacaklarını, beklide 1. adamlarına zamanında sahip çıkamamış olmamanın verdiği pişmanlık da olabilir, yani ülkelerde liderler kolay kolay yetişmiyor, olanına da sahip çıkmak gerekir. Yine o yazımızda, bizim 1. Adamımızın kellesini isteyenlere ‘önce sığınabileceğimiz ülkeleri söyleyin ondan sonra alalım!’ demiştim.
Şuanda Irak 3’e bölünmek üzere, 1. dünya savaşından sonra İngilizlerin çizdiği sınırlar, birtakım ‘güçler’ tarafından yeniden çizilmek isteniyor ve Türkiye’nin müdahil olmaması için yeni bir Türk-Kürt, Türk-Alevi, Paralel yapı vs… sorunları çıkarılarak bulunduğu coğrafyada söz sahibi olmasını engellemeyi amaçlıyorlar.
Sınırlar maalesef Microsoft power pointte çizilmiyor, Orta Doğuda gizli projelerle oyunlar oynanırken, oyun kurucusu, orta saha oyuncusu 1. Adam’ın önemi daha iyi anlaşılabiliyor, Ekmeleddin’ler bu oyunda top toplayıcı olabilir sadece.
  
Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Yazarin diğer yazıları

Haberler

FacebookFacebook TwitterTwitter Instagramİnstagram

Site içi arama