STAD Eczanesi
DERMAN Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

STAD Eczanesi
Karamanlı Mah.Stadyum Cad.No:39/a
Tel: 0374 2170575
DERMAN Eczanesi
Semerkant Mah.İzzet Baysal Cad.No:160/E
Tel: 0374 215 32 14
Bolu 5 günlük hava tahmini

ÖDEV…

Hasan PERÇİN

13 Aralık 2020

 

Bolu Abant İzzet Baysal üniversitesinde görevli profesör öğrencilerine ev ödevi vermiş, gidin araştırın bakalım siyasilerin bindiği araba markaları nedir nasıl almışlar…

Ak Parti gençlik kolları il başkanı tepki göstererek, Üniversitelerin bilimsel ve akademik çalışmalara imza atması gerektiğini, siyasi il başkanlarının şahsi araçlarını araştırmanın bilimle ne alakası olduğunu sordu.

Bir yerel gazeteci arkadaşımız da tercih edilen markaların istatistiği çıkarılmış olur işte ne var bunda dedi

İstatistik mi dediniz? Anlatayım.

*

Ne zaman aracımın en basit bakımı olan yağ değişim zamanı gelse stres olurum, bir boşluk bulup servise gidiyorum, işleri başlarından aşkın. Servisin gel dediği zamanda benim işim oluyor derken her yağ bakımını 1-2 bin km geçtikten sonra anca yapabiliyorum.

Ülkemizde araba satışlarının maşallahı var, birilerinin iddia ettiği aksine sıfır ve ikinci el satışları pandemi kriz falan dilemeden devam ediyor. Yeni araç bayilerinde kuyruk var, hele bir iki özellik eklerseniz aracın teslim tarihi aylar sonrasını buluyor.

Sokaklarda neredeyse araç çekilecek yer kalmadı, hal böyle olunca yeni yeni popüler olmaya başlayan hızlı bakım servisi (yağ ve diğer sıvıların değişimi, fren ve sönümleyici bakımı) kurmaya niyetlendim.

Onlarca araba markası ve markaların yüzlerce uzantısı var. Sermaye sınırlı olduğundan piyasada en koşan markaların bakım setlerini hazırlayarak sahaya çıkayım diye düşündüm.

İyi de Bolu havzasında ağırlıkta hangi markalar vardı?

Tuttum Ticaret bakanlığını aradım, bu konuda ellerinde veri olup olmadığını sordum, yok deyip Ulaştırma bakanlığına yönlendirdiler.

Aradım, kedilerinin böyle bir çalışması olmadığını TÜİK e (Türkiye İstatistik kurumu) başvurmamı söylediler.

TÜİK batı Karadeniz temsilciliğini aradım, her konuda istatistiki çalışmalar yapıyorsunuz Bolu’da hangi araçların yoğunluğu var bana söyleyebilir misiniz dedim, o konuda herhangi bir çalışma yapmadıklarını, Bolu trafik şubeye danışmamı istediler.

Gittim, trafik tecil şubede görevli memurlara sora sora dolaşırken birkaç memur ile çay içip araba markalarını konuşurken bulduk kendimizi. Herkes bindiği ve çevresinde gördüğü veya almayı istediği markaları söyledi.

Velhasıl bilimsel hiçbir veriye ulaşamadık. Bizim projede ilk ayakta yatıp askıya düştü.

*

Ama üniversitelerin ama odaların sorumluluk almaması nedeniyle senede toplasan Koç’lar Sabancı’lar edecek sermaye küçük esnafla birlikte batıp zayi oluyor.

Kendisini yönlendirecek bir kurum ya da akademik veri olmayınca girişilen işler ama haksız rekabet sonucu ama piyasayı elinde bulunduran kapitalist sermayenin ezmesiyle hüsranla sonuçlanıp ulusal sermayemiz yok olup gidiyor.

Derenin başında olduğundan kimse ana muhalefet ya da diğer küçük parti il başkanlarının araba marka ve fiyatlarını merak etmez, sonuçlarda direk iktidar partisine bakar. Netice itibariyle ödevin ana hedefi Ak Parti’dir.

Ödevle birlikte tartışmalara ve linç girişimlerine bakacak olursanız…

Çocuklar boşuna parti binalarına gitmeyin ödev burada bitti.

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Yazarin diğer yazıları

Haberler

FacebookFacebook TwitterTwitter Instagramİnstagram

Site içi arama