STAD Eczanesi
DERMAN Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

STAD Eczanesi
Karamanlı Mah.Stadyum Cad.No:39/a
Tel: 0374 2170575
DERMAN Eczanesi
Semerkant Mah.İzzet Baysal Cad.No:160/E
Tel: 0374 215 32 14
Bolu 5 günlük hava tahmini

Nazar Boncuğu / Nomofobi

Hasan PERÇİN

17 Eylül 2014

Nazar Boncuğu / Nomofobi

Dünyaca ünlü kalp doktoru arabasını tamire götürmüş, tamirci arabanın kaputunu açmış ve doktora dönerek:

Ben ve siz hemen hemen aynı işleri yapıyoruz, şimdi özenle kaputu açacağım bir bakışta problemin nerede olduğunu anlayacağım, kapakçıkları temizleyeceğim, gerekirse kabloları ve motor yağını değiştireceğim. Hatta çok gerekli ise motoru çıkarıp yerine yenisini takacağım. Söyler misiniz siz nasıl oluyor da milyon dolarlar kazanıyorken, ben meteliğe kurşun sıkıyorum?

Bunun üzerine Doktor tamircinin kulağına eğilmiş ve şöyle demiş: ‘Bunların hepsini motor çalışıyorken yapmayı denesenize.’

Belediyemiz de Bolu’nun kalbi olan ana caddeye operasyon yaparak araç trafiğini iptal edip yayalaştırdı, hem de canlıyken, hal böyle olunca aksamalar yaşandı. Belirtilen zamanda bitirilemedi, tam bitmeden açılışı yapıldı, eksikleri sonradan tamamlandı hala daha tamamlanıyor.

Kem gözlere nazar boncuğu da unutulmadı; Masmavi Bisiklet yolu.

Bakıldı ki bisiklet yolunu motosikletler ve yayalar kullanıyor, Belediye başkanımız çıkıp eğitim şart dedi, haklıydı. Yasak olduğu halde caddeye giren ve bisiklet yolunu kullanan motosikletçilere ceza kesmek için Emniyet Müdürlüğü ekip görevlendirildi, polislerimiz ceza kesmek için caddeye motosikletle girdiler, oysa yaya olarak girerek örnek olabilirlerdi.

Eğitim şarttı,

İlk etapta görme engelliler için döşenen sarı kabartmaların ne olduğunu bile bilmeyen vardı, bilmemek ayıp değil, biz biliyorduk çevremize söyledik.

Eğitim şarttı,

Eni yaklaşık 20 metreyi bulan caddemizde, Yaya trafiği doğu – batı yönünde hızla akarken caddeyi kılıçlamasına kuzey – güney boylamında kesenlerle ve aynı paralelde seyrettiklerimize çarpışma tehlikesi yaşıyorduk.

Nedeni; Nomofobi. Yani (akıllı) telefon bağımlılığı.

Görme engelliler ve bisikletçiler için yapılan yollara bir üçüncüsünü öneriyorum, ‘Cep telefonu kullananlar yolu’

Hiç gülmeyin, Çin de uygulaması başladı bile. Cep telefonundan ayrılamayan, hatta yürürken bile ekranına bakmaktan kafasını kaldıramayanlar için özel kaldırım uygulaması başlatıldı. Uygulamada, farklı renge boyanmış kaldırımda, kendine ayrılmış okları takip ederek, aynı kendisi gibi cep telefonundan kafasını kaldırmadan seyredenlerin birbirine çarpması engellenmiş. Bizim caddeyi kullananlarda da aynı hastalık yok mu? İlerleyen günlerde daha da artacağı kesin.

Ve son önerimiz. İki dilde yazılmış (Türkçe ve Arapça) Yeni Cadde Kullanma Kılavuzu hazırlanıp dağıtılması.

 

 

 

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Yazarin diğer yazıları

Haberler

FacebookFacebook TwitterTwitter Instagramİnstagram

Site içi arama