STAD Eczanesi
DERMAN Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

STAD Eczanesi
Karamanlı Mah.Stadyum Cad.No:39/a
Tel: 0374 2170575
DERMAN Eczanesi
Semerkant Mah.İzzet Baysal Cad.No:160/E
Tel: 0374 215 32 14
Bolu 5 günlük hava tahmini

Bayram Tatili 1… Antalya Doğusu (Alanya-Manavgat-Antalya)

Hasan PERÇİN

6 Eylül 2018

Kur artışı piyasaları sessizliğe bürüdü, ticaret stabil, daha 8 ay olan yerel seçim heyecanı da başlamadı.

Gelin bu boşlukta size bayram tatilinde gördüklerimden bahsedeyim, bilenler eksiklerimi tamamlasın bilmeyenlere gezecek görecek yer tavsiyemiz olsun.

9 günlük bayram tatiline 2 gün ekleyip Çarşamba akşamı Ankara istikametinden Antalya’ya doğru yola koyulduk. Sabah namazı için Konya Mevlana hz uğrayıp daha önce tavsiyesini aldığım Velhasıl da çorbamızı içerek 6:30 gibi Toros dağlarını tırmanmaya başladık.

Öncelikle söyleyeyim aracıma 120 km hızı göstermedim. 90 – 100 aralığında yola konsantre Torosları çıkarken beni sollayan aracın plakasına takıldı gözüm. 14 plaka geçiyor ve selam vermiyor diye söylenirken yavaşladı, yan yana geldiğimizde birde ne göreyim! Amcaoğlum Kayhan da Antalya yolunda. Kısa şaşkınlığın ardından telefonlara sarıldık ama ne mümkün, çekmiyor.

Manzaralı bir yerde durup gözleme yanında çay içip sohbet ettik, peş peşe yolculuğumuz Manavgat’ta son buldu, onlar Belek’e biz Alanya’ya.

Alanya: Agua, Kale, Dim çayı, Liman…

Âdetimiz üzere Tatilimize Agua park ile başlıyoruz. Alanya Türkler de facebook un günlerce gözüme soktuğu bölgenin en büyüğü olduklarını iddia eden Eftalya’nın aguası ilk durağımız oldu

Saat 10 ile 17 arası günübirlik kullanım veriyorlar, kaydırakları çok fazla, içeride yeme içme de ücretsiz, fakat öğle 12 ile 2 arası kaydırakları kapatıyorlar, kaymak için öğleden sonraya bıraktığım “kazan” ise komple kapanıyor. Biraz can sıksa da güzel bir başlangıç diyebilirim, asıl moralim kemerdeki Dolusu aqua parkı öğrenince oldu ki onu ikinci bölümde anlatalım.

Akşam 6 gibi agua’dan yarılıp Alanya merkeze geçtik. Zümrüt aile pansiyonuna yerleşerek merkezi keşfe çıktık. Limanını tur teknelerinin güzelliğini izleyerek gezerken fotoğraf çekmemeniz nerdeyse imkânsız.

Akdeniz ve Ege’deki en görkemli tur tekneleri Alanya’da, gezdirecek koy ve adası pek bulunmayan Alanya sahillerinde tur tekneleri görkemli yapısı ile misafirlerine cazibe sağlıyor.

Alanya geceleri çok hareketli, onlarca mekândan aynı anda yükselen müzik sesleri alışık olmayanı rahatsız edebilir, gezenlerin çoğu cep telefonu ile canlı yayın yapıyorlardı. Gecelere akanlar şık giyimi ile sokaklarda festival havası estiriyor.

İkinci gün Alanya’nın 35 yıllık rüyasına tanıklık ederek teleferikle kaleye çıktık.

Alanya kalesi o kadar büyük ki içinde yaya gezmek zor, dolmuşlar hizmet veriyor. Çin seddinden sonra en uzun surlara sahip olduğunu, Dünyanın en büyük kalelerinden biri olduğunu panolara asılan ünlü seyyahların notlarından okuyoruz.

Kale içindeki camide Cuma namazını kıldıktan sora vedalaşarak Dim çayına doğru yola çıktık.

En son 2002 de gitmiştim, o zaman sadece çayın üzerindeki sedirlerde yemek yenip serinlenen bir yerdi, şimdi adeta komplekse dönmüş, yüzme havuzları ve kaydıraklar eklemişler, tesisler modern ve temiz, çay ise buz gibi, girenler vardı ama ben sadece ayağımı sokabildim. Havuz keyfini akşamüzeri bitirip yemek ve dinlenmek için sedirlere geçtik.

Manavgat: Köprülü kanyon ve rafting…

Saat 21 gibi ikinci konaklama yerimiz olan Manavgat’a yola koyulduk. Palanıma göre Manavgat’ta 3 aktivitemiz olacaktı. Şelale, Aspendos antik tiyatrosu ve Köprülü kanyon da rafting. Maalesef zaman yetmedi, rafting tüm günümüzü alınca programdan sapmamak adına akşamına Antalya’ya geçtik.

Daha çok heyecan bekleyerek ve biraz da çekinerek katıldığımız rafting aşırı kalabalık yüzünden bottaki rehberimizin heyecanlı noktalara botumuzu dik değil yan sokmasından dolayı düşük aksiyonla geçti. Tatil beldelerini genel tatillerde değil özel tatillerinizde ziyaret etmek sanırım daha iyi.

Bot rehberi Azeri’ydi, ve birçok yerde Azeri çalışan ve yatırımcı gördüm. Nedenine gelince iyi derecede Rusça bilmeleri.

Eskiden Alanya Alman turist ile doluydu, sonra Ruslar geldi, en son Arap turistlerin gözdesi. Her yer nargile.

Konuştuğum yerel esnaf ve işletmeciler Arap turistlerin gelmesi ile Alman ve Rusların ayağını çekmeye başladığı söylediler. Havuz, deniz ve tesislerde karşılaştığım Arap turistlerin bazı duyarsız davranışları nedenini açıklıyordu zaten.

Bu arada rafting düşünüyorsanız bizim gibi akşam üzerine bırakmayın, kanyon hem soğuk oluyor hem de sinekler basıyor. En güzeli sabah ve öğle turları.

Antalya: Kaleiçi, liman…

Manavgat maceramız bitirip 3. durağımız Antalya merkeze geçtik. Akşam Kale içinin dar ve kesme taş sokaklarında gezinirken bir zamanlar buralarda eşekler ile satıcıların gezdiğini, şimdi cafe pup olan o küçük dükkanlarda zanaatkar esnafların olduğunu, cumbalı evlerinin pencerelerinden birbirleriyle sohbet eden eski insanları hayal ederek yürüdüm.

Yüksekçe bir tepeden limana bakan çay bahçesinin ahşap masasında içtiğimiz Türk kahvesi günün tüm yorgunluğunu almaya yetti.

Deniz, kum, güneşi Antalya’nın batısına bıraktığımızdan tercih etmedik, zaten uzun sahilleri aşırı büyük oteller kapatmış, halk plajlarında açık deniz dalgalı ve sahili bulanık oluyor.

Asıl macera batıda… Haftaya anlatalım.

 

Hasan Perçin

hsnprcn@hotmail.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Yazarin diğer yazıları
Bolu'nun Instagram Günlüğü
Tüm Instagram Günlüğünü göster

Haberler

Site içi arama