STAD Eczanesi
DERMAN Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

STAD Eczanesi
Karamanlı Mah.Stadyum Cad.No:39/a
Tel: 0374 2170575
DERMAN Eczanesi
Semerkant Mah.İzzet Baysal Cad.No:160/E
Tel: 0374 215 32 14
Bolu 5 günlük hava tahmini

998 ESNAFIN GÜNAHI NEDİR SAYIN ÖZCAN?

Hasan PERÇİN

24 Ocak 2019

Bolu yeni sanayi inşaatı devam ediyor, TOKİ’nin çıktığı ihaleyi alan firma sözleşmesini Nisan 2018 de imzalayarak çalışmaya başladı, 24 ay süreleri var ki görüştüğüm yetkililer 18 ayda bitirmeyi hedeflediklerini söylediler.

Yani, 2019’un son çeyreğinde bir aksilik olmazsa yeni sanayi sitemiz bitmiş olur.

Alaaddin Yılmaz yeni sanayi biter bitmez taşınmayı ‘mecbur’ tutarak faaliyete bir an önce geçmesini sağlayacaklarını söylemişti.

Neden böyle söylüyor? Çünkü elimizde eski adı Yeni küçük sanayi yeni adı İzzet Baysal Sanayi örneği var. Kooperatif usulü ile yapıldı, yapımı onlarca yıl sürdü, amaç sanayiyi yeni yerine taşıyarak şehir dışına çıkarmaktı.

Esnaf olmayanlara yapılan dükkân satışları ve taşınmanın zorunlu olmaması nedeniyle yıllarca atıl kaldı, sokaklarında western filmleri misali birbirine tutunan kuru otlar rüzgârla savruldu, yıllarca dükkânına bakmaya bile gelen olmadı.

Alaaddin Yılmaz’ı beğenmeyebilirsiniz fakat yılların verdiği tecrübe ile belediyeciliği yemiş yutmuş bir başkan, bu örnekten sebep yeni sanayiye taşınmayı mecbur tuttu ki yapılan yatırım atıl kalmasın, faaliyete girsin, çalışanına ve yatırımcısına maddi değer katsın, çıkacak sanayiinin yerine modern şehir kurulsun, olumsuz etkilediği Aşağı soku ve Köroğlu mahalleleri Ortadoğu görünümünden kurtulup Beşkavaklar Borazanlar ve Paşaköy gibi gelişebilsin.

Yılmaz’ın siyasi ömrü maalesef bittiğini göremeyecek, yerine gelecek en muhtemel iki adaydan Tanju beyin sanayi görüşü ise taşınmayı mecbur ‘tutmamaktan’ yana.

Yeni yerden dükkân almamış olanların talebine göre bu görüşte.

Proje 8 sene önce başladı, defalarca revize edilerek esnaftan katılması istendi, 998 dükkânın açılan ilk talebine 800 küsur başvuru geldi, başvurmayan esnaf aranıp teklif edildi… Daha da almamışlarsa alan 998 kişinin günahı nedir Sayın Özcan? Alanlar ile almayanların hesabını çıkar bakalım hangisine göre söylem sana daha çok oy getirecektir.

Cüzi miktarda almayan kişi muhtemelen projeden ayrılmış olanlardır, dâhil olup da 8 sene bekleyen, bitmeden TOKİ’ye ödeme yapmaya başlayacak bin esnaf faaliyete girmemiş dükkânlarının taksitini nasıl ödeyecekler?

Partililerinizin gazetecilere ‘yeni sanayide büyük sorun var, yüklenici firması kaçmış, yazın bunları’ gibi aslı astarı olmayan provakatif söylemlerinin zararı Düzce esnafına mı olur?

Miadını tamamlamış, dükkanları dökülen sanayide ısrar etmenin ne anlamı var, söylenmesi gereken taşınmanın sancısız gerçekleştirilmesinde belediye olarak yardımcı olunacağı, taşınan esnafa uygun kredi sağlanacağı, yada bitmeden taksit isteyecek olan TOKİ’den ödemelere bir sene ara isteneceği gibi pozitif, teşvik edici sözler olmalıdır…

Yoksa 5 sene Bolu sizinle aynı yerinde sayar durur.

Ak Parti 16 yıldır iktidarını yeniliklere attığı cesur adımlara borçludur, hala mı analiz edemeyeceksiniz.

 

Hasan Perçin

hsnprcn@hotmail.com

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Yazarin diğer yazıları

Haberler

FacebookFacebook TwitterTwitter Instagramİnstagram

Site içi arama