STAD Eczanesi
DERMAN Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

STAD Eczanesi
Karamanlı Mah.Stadyum Cad.No:39/a
Tel: 0374 2170575
DERMAN Eczanesi
Semerkant Mah.İzzet Baysal Cad.No:160/E
Tel: 0374 215 32 14
Bolu 5 günlük hava tahmini

TİYATROCULAR ve AKADEMİSYENLER AKİF ÇODUR’U ANLATTI-1. Bölüm

Fatma Marmara

15 Eylül 2020

Bolu Bölge Tiyatrosu Yönetmeni Onur Yamak’ın organizasyonunda Nilüfer BOFSAD Sanat Kafe Restoran bahçesinde gerçekleşen anma gecesinde, hayatını dolu dolu geçirmiş, topluma bir şeyler vermiş, kişilerin yaşamına değerler katmış olan Akif Çodur için anma gecesi düzenlendi.

Bolu Bölge Tiyatrosu, Düzce Bölge Tiyatrosu, Ereğli tiyatro topluluğu genel sanat yönetmenliğini yapan, ayrıca üyesi olduğu Bolu Dans ve Sanat Etkinlikleri Derneği’nde Uygulamalı Diksiyon Sınıfı ile Yaratıcı Drama dersi öğretmenliği yapan, merhum Akif Çodur geçirdiği kalp krizi nedeniyle 1 yıl önce hayattan ayrılmıştı. Düzce Belediyesi evlendirme memurluğundan emekli olduktan sonra, Düzce basın mensubu, yazar, Tiyatro Genel Sanat Yönetmeni gibi pek çok başarılı çalışmalar yapmış, öğrenciler yetiştirmiş olan Akif Çodur’u yine Bolu’dan katılan, Düzce, Ereğli’den gelen tiyatrocular, akademisyenler, öğrencileri ve ailesi anlattı.

Ereğli, Düzce’den gelenlere ve Bolu’dan katılanlara katılımları için teşekkür ederek söze başlayan Bolu Bölge Tiyatrosu Yönetmeni Onur Yamak; “Ben bir yazarı, bir yönetmeni, bir oyuncuyu burada saatlerce anlatmam mümkün değil. 59 yılı aşkın hayatına tiyatro katmış, yazarlık, gazetecilik, nikâh memurluğu, yönetmenlik ve daha birçok mesleği katmış. Benim Akif ağabey ile tanışmam 2004 yılı, Bolu Bölge Tiyatrosu’nun oluşma yılında oldu. 2004 yılında Detay gazetenin genel yayın yönetmeni Rahmetli Rujhat Avşar ile oturuyorlardı. Ben Akif ağabeye ‘Nasıl çalışıyorsunuz?’ diye sordum. Akif ağabey bir doğruldu ‘Ben kendim gibi çalışıyorum.’ dedi. Tanışmamız oradan başladı, benim için önce Akif Bey’di, sonra Akif Hocam oldu, sonra da Akif ağabey oldu ve bunlarda benim için hayatta samimiyet belirtisi olan cümlelerdir.

Ardından 2005 ‘Koltuk Düşkünleri’ oyunumuzda O bir bakanı oynuyor, bende bakandan iş isteyen bir ihtiyarı oynuyordum. Bolu İl Kültür Merkezi’nde depremden sonra ilk tiyatro oyunumuzdu. Zor bir başlangıçtı ve Bolu’nun ilk özel tiyatrosuyuz. ‘Ne yapıyorsunuz siz? Deliler’ diye de tepkiler başladı. Oyuna 15 gün kaldı, Akif ağabeye ulaşamıyorum. Ben ona rol yazmışım, O da bana oyun yönetiyor. Atladım Düzce’ye gittim. Görüşmemiz sonucunda Düzce ve Bolu Bölge Tiyatrolarını harmanlayıp, oyunu çıkardık. ‘Koltuk Düşkünü’ adlı İvan Vazov’un politik komedi oyununu oynadık. Akif ağabeyin kaleminin ne kadar usta olduğunu o zaman anladım. Bütün kitabı ezberlemek için word dosyasına geçirerek 2,5 saatte yazdı. Ertesi gün ‘Ezber tamam’ dedi. Oyuna girdik, ben unuttum ama O unutmadı. 26 Nisan 2005 tarihinde oyunu yaptık. Onunla hikâyemiz böyle başladı ve sonra da devam etti.”dedi.

Ereğli’den gelen katılımcılardan, Ereğli Erdemir Müzik ve Folklor Derneği’nden Ümit Efe ise Akif Çodur’la ilgili anısını; “Akif Çodur hocayla geçen yıl tanıştık ve bütün sezon boyunca haftanın iki günü Ereğli’ye gelerek, bizlere inanılmaz şeyler öğretti. Ben kendisini tanıdığım için gerçekten çok onur duyuyorum. Buradan kendisine sonsuz teşekkür ediyorum. Her ölüm, erken ölüm ve daha çok bizlere katacağı şeyler vardı diye düşünüyorum. Bir ağabey, bir baba gibiydi. Aynı zamanda adalet duygusu çok güçlüydü, ondan öğrendiğim en önemli şeylerden birisi de buydu.”diye anlattı.

Düzce’den anma gecesi için gelen, Düzce Bölge Tiyatrosu-İkinci Perde Kültür Sanat Derneği’nden Çağatay Sayılgan; “Aradan bir sene geçiyor, insan bir şeylere alışıyor gibi geliyor ama alışamıyorsunuz. Akif Hoca, Düzce Bölge Tiyatrosu olarak bizi öyle bir ekip yapmış ki gerçekten bir aile gibi. Vefatından bir sene önce bir özel okulla çalışıyoruz. O sıra çok yoğun bir temposu var Akif hocanın, oyuna 3 gün kalmış metin yok, oturdu 1 gecede metin yazdı, bize verdi ve biz oyunu çıkarttık, dekoruyla, kostümüyle. Bizi o kadar sıkı bir tempoya alıştırdı. Hep şunu söylüyordu ‘Ben sizi seneye hazırlıyorum’ ve bu sene gerçekten onu gördük. Akif hoca yok ve bu ekip 2-3 günde, 1-2 haftada sıkışık bir tempoda oyun çıkartıyor. Bu onun sayesinde.”dedi.

Bolu Şehir Tiyatrosu Yönetmeni Melike Ürel ise; “Biz bugün burada varsak bu Akif hoca, Erdal Hoca ve Onur Hoca sayesinde. Elimizden geldiğince bir şeyler yapmaya çalışıyoruz ama yaptıklarımız onların yerini tutmuyor, farkındayım. Biz onların adına bir şey yapabilirsek en güzeli bu olacak. Onların bayrağını taşımaya hep birlikte devam edelim.”diye belirtti.

Devam edecek.

 

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Yazarin diğer yazıları

Haberler

FacebookFacebook TwitterTwitter Instagramİnstagram

Site içi arama