STAD Eczanesi
DERMAN Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

STAD Eczanesi
Karamanlı Mah.Stadyum Cad.No:39/a
Tel: 0374 2170575
DERMAN Eczanesi
Semerkant Mah.İzzet Baysal Cad.No:160/E
Tel: 0374 215 32 14
Bolu 5 günlük hava tahmini

SEBEN’DE KÜLTÜRLERARASI SANAT 2. Bölüm

Fatma Marmara

25 Eylül 2017

 

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Güzel Sanatlar Grafik Tasarım Bölümü Yrd. Doç. Dilek Oğuzoğlu: “ Seben’e ilk defa geliyorum. Benim için sürprizlerle dolu bir yer oldu. Nevşehir-Ürgüp’lüyüm. Burada kendi topraklarımdan çok şey buldum. Kendimi buralı hissettim açıkçası. Dokusu, tarihi, coğrafyası, ağaç evleriyle ve tabii taş yapılarıyla, kayaevleri kalıntılarıyla çok özel bir yer. Bana inanılmaz heyecan verdi burası. İnsanları samimi ve içten yardımcı olmaya çalışıyor. Boyalarıma buranın toprağından da katarak buranın enerjisiyle bir doku çalışması yaptım. Burayı ve insanlarını özleyeceğim.”

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Yrd. Doç.Birsen Gültekin Giderer: “Çalıştaylarda resim yapmak, resim düşünmek çok iyi geliyor. Farklı üniversitelerden hocalarla, yabancı sanatçılarla kültür alışverişi oluyor. Çalıştaya katılan öğrencilerde eminim ki okulda öğrendiklerinden daha fazla şey öğreniyorlar bu kısa sürede. Çok güzel bir çalıştay.”

Adıyaman Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Yrd. Doç. Nurullah Atalay: “ Bu çalıştaya 2.defa katılışım. Çok memnun kaldık. Ümit ediyoruz ki bundan sonraki çalıştaylarda da daha güzel ortamlarda da yine çalışmaları birlikte yaparız.”

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü Yrd. Doç. Senem Aker Ensari: “ Seramik sanatçısıyım. Seramiğimi yaptım geldim, şimdi burada arkadaşlarımla resim yapıyorum. Ortam güzel, yemekler güzel. Sizlerle burada birlikte olmak çok güzel.”

Almanya -Dağmar Glaunsnitzer Smith: “ Bu çok özel bir yerde, benim için çok önemli ve derin etki bırakan olay, tabiatın içinde olmak. Çok kreatif (yaratımcı) bir yer bizim için. Bizlere çok ilham veren bir yer.  En önemli noktalardan bir diğeri de burada diğer sanatçı arkadaşlarla beraber sohbet edip, tartışıp, beraber çalışma olanağını bulmak. Bu proje daha öncede yapıldığı için bugün burada olmamızın da bir sembolik yanı var ve umarım böyle devam eder.

Almanya -Sonja Wegener: “Benim için daha da özel olan buraya benim 2. defa gelişim. Daha önce tanışmış olduğum, burada beraber çalıştığım arkadaşlarımı tekrar burada görmek, değişiklik var mı, yok mu tekrar yaşayabilmek ve burada daha önce tanışıp da Almanya’da beraber çalıştıktan sonra burada tekrar karşılaşmak güzel bir şey.” 

Almanya -Claudia Michaela Kochsmeier: “Burada olmaktan dolayı çok çok memnunum. Tabiatın içinde olmaktan, sanatçı arkadaşlarla beraber olmaktan, beraber çalışmaktan çok memnunum. Çok içten, samimi insanlarla bir arada, buradaki çalışanlardan, köyde ki insanlara kadar çok memnun olduğunu belirtmek istiyorum.” 

 Almanya Bronşvayk’da ki Akademide Eğitimci Nejla Gür: “Buraya benim ilk gelişim. Hep anlatıyordu arkadaşlar, şöyle güzel, böyle güzel diye. Benim için gerçekten ilk defa Bolu çevresini görmek, burayı görmek ve burada ki sanatçı arkadaşlarla ortak bir çalışma içinde olmak, yeri tanımak, arkadaşları tanımak çok güzel. Arkadaşlar oraya gittiği zaman Seben diyorlar, millet tabi burada olmadığı için bilmiyor. Ama biz şunları yaptık dediklerinde, anlattıklarında, yaptıklarını fotoğraflarla da gösterdiklerinde, bilhassa sanat çevresinde büyük önem kazanıyor. Çok güzel bir olay, umarım devam eder. Umarım bundan sonrada daha değişik diğer ülkelerden arkadaşlarla da beraber bizlerde gelmeye devam ederiz. 

Bolu Görsel Sanatlar Derneği Başkanı Tülin Esen: “Bolu’da akademisyenleri, serbest sanatçıları barındıran ve tek olan Bolu Görsel Sanatlar Derneği 15 yıldır  sanatsal anlamda, resim, heykel, fotoğraf, ebru gibi bir çok dalı barındırarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Bu organizasyonda yer almış olmaktan dolayı çok mutluyuz.” 

Bolu’da ki Serbest Sanatçılar adına konuşma yapan Umut Sanatta Atölyesinden Serbest Sanatçı Ümit Kozan: “Biz burada serbest sanatçıları temsilen, akademinin dışında serbest çalışan, buna gönül vermiş ve büyük bir hevesle gönül vererek çalışan insanlar olarak, Seben’in ve Bolu ilçelerinin sanatla bu şekilde tanıtılmasını çok arzu ediyoruz. İnanılmaz verimli olduğunu düşünüyoruz. Diğer ilçelerimizde de böyle çalıştayların olması bizim en büyük hayalimiz ve inşallah bunları başaracağız.”

Adıyaman’dan Serbest sanatçı İbrahim Atlı: “Benim katılmış olduğum ilk çalıştay. Doğal bir hayat içerisinde, doğayla baş başa, böyle bir çalıştayın olması beni son derece mutlu etti. Bu mutluluğu sadece doğaya bağlamıyorum. Bunun çevresinde yer alan insanlarla, büyük sanatçılarla burada tanışma fırsatını bulduk.

Adıyaman Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğrencisi Esra Karayiğit: “Bolu’nun Seben İlçesini tanımak, burada ki temiz havayı solumak, doğayı ve insanları tanımak çok ama çok güzel bir fayda sağladı bize. Döndüğümüz zaman bize çok büyük katkıda bulunacağını, en azından bu yerleri görüp, burada ki güzel insanlarımızla, sanatçılarımızla konuşmak çok büyük gurur verici bir şey.”

“Kültürlerarası Sanat Projesi’nde” Bolu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Sanat Galerisinde 29 Eylül 2017 tarihine kadar devam edecek olan sergide eserleri yer alan sanatçılar: Prof. Muhammet ( Mehmet) Alagöz, Prof. Dr.Hakkı Engin Giderer, Prof. Mahmut öztürk, Yrd. Doç.Birsen Giderer, Yrd.Doç. Senem Aker Ensari, Yrd.Doç. Melahat Altundağ, Yrd. Doç. Dilek Oğuzoğlu,  Doç. Dr. İlham Enveroğlu, Öğretim Görevlisi Doktor Özlem Uslu, Yasemin Külahlıoğlu, Gülay Kotan, Yrd. Doç. Nurullah Atalay, Prof. Zeliha Akçaoğlu, Prof.Füsun Çağlayan, Nejla Gür, Fatma Marmara, Yüksel Marmara, Tülin Esen, Ümit Kozan, Mehmet Karaman, Ahmet Sezai Uçmak, Ayşe Yamaner, şefik Ay, Sonja Wegener, Claudia Michaela Kochsmeier, Dağmar Glaunsnitzer Smith, İbrahim Atlı, Necla Sönmez, Fatma Çiftçi, Esra Karayiğit,

Sevgi ve saygılarımla

Fatma Marmara

 

 

 

 

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Yazarin diğer yazıları

Haberler

FacebookFacebook TwitterTwitter Instagramİnstagram

Site içi arama