STAD Eczanesi
DERMAN Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

STAD Eczanesi
Karamanlı Mah.Stadyum Cad.No:39/a
Tel: 0374 2170575
DERMAN Eczanesi
Semerkant Mah.İzzet Baysal Cad.No:160/E
Tel: 0374 215 32 14
Bolu 5 günlük hava tahmini

MESLEKTE YOL HİKÂYELERİ-2.ve Son Bölüm

Fatma Marmara

24 Aralık 2019

‘Otelcilik Sektörünün Dünü Bugünü ve Geleceği’ konulu panelde, bundan 20-30 sene önce başlayan insanlar olarak ne gibi değişiklikler meydana geldiği sorusunu üzerine Genel Müdür Özlem Özcar, İlk başladığı günden bugüne kadar teknolojik olarak ve bakış açısı, mental olarak çok büyük değişikliklerin olduğunu belirterek; " O günkü adı Petroclüp, clüp deyince hani böyle içkili, namüsait bir yer sanılıyordu..  O günden bugüne evrilen hayatımızda artık otelde, otelcilikte bayanlarında etkisinin ve çalışma hayatında var oluşunun fazla olduğu bir yere evrilmiş vaziyette. Artık seyahat edebilen, bir otelin işleyişinin neler olduğu konusunda bilinçaltımızın, bakış açımızın daha pozitif olduğu bugünlere gelmiş vaziyette. En başta mental olarak böyle bir fark artık var.”

“Santral olarak başladığımda da hayatımda belki gördüğüm en karışık makineyle yüzleşmek durumunda kalmıştım.”diyerek sözlerine devam eden Genel Müdür Özlem Özcar ; "Çünkü birçok tuşu vardı ve o tuşlardan aktarma vardı. Elimizde tek bir telefonla, işimizi tuşlayarak bir yerlere aktarıyor, bir yerlerde bekletiyordum, arkadan bir çağrı geldiği için. Hayatımın belki en komplike, belki en öğrenilmez diye düşündüğüm, çok soğuk terler akıttığım dönemi 93'lü yıllardı. Daha bilgisayar hayatımızda yoktu, birçok şey manüeldi. Yazışmalarımızın birçoğu da daktiloyla yapılamaktaydı. Daktilolar belki mekanik değil elektronikti ama yinede bir daktilo vardı. Bazı yazılar acentecilik nedir gibi bunlar hayatımızın içinde olan olgular değildi. Her şey bir olgunlaşma süreci gerektiriyor. Onun için hiçbir şeyden korkmadan üzerine giderek, bir makinenin sizden çok güçlü olmadığını idrak ederek, bugün bile çok komplike makineleri kullanmak zorunda kalabiliyoruz.”

Her şeyin başında çalışmayı istemek olduğunu vurgulayarak konuşmasına devam eden Genel Müdürü Özlem Özcar ; "Ben hayatımda hep şöyle düşündüm, çalışmaktan başka çare olmayabilir. Çünkü ayakta ve hayatta kalmam için kendime yetebilen, kendimi bu süreç içinde ayakta tutabilmek adına çalışmam gerektiğini biliyordum. Belki şuanda oturduğumuz sıralarda maddi imkânlarımız, bazı rahatsızlıklarınız, iş hayatınızla ilgili bazen kırılma noktaları, bazen çalışamayacağım, diyebileceğimiz noktaları getiriyor da olabilir ama lütfen bunu söylemeyin. Çalışmak ve üretmek çok keyifli ve çok güzel, dolayısıyla startap yaptığım noktada makinenin beni ele geçirmeden benim onu çözmem gerektiğini bildiğim için şuanda ki geldiğimiz o özgüvenlerde bunları hep adım adım aşmamız ve o süreçleri hata da yapsak, hatayı bir kez daha yapmadan, korkmadan ama hatayı da sürekli tekrarlamadan gittiğimiz bu yolda bu günlere gelerek, o edindiğimiz yoldaki özgüvenli, şuanda bir otelin yöneticisi olduğunuzda santraldeki bir kaosun ne demek olduğunu bilirseniz, o çözümü kolay üretmenize sebebiyet verebiliyor. Dolayısıyla benim startap noktam, bugüne kadar geldiğim yolda bana birçok kazanımlar getirdi. O günlerde belki köşeye sıkıştıran konulardı santrallerdeki durumlar ama hayat ne kadar köşeye sıkışsanız da çıkmayı başardığınız her şey sizin güçlenmenize sebebiyet veriyor.”

Proje Okulları ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı’nın Sektörle İşbirliği toplantısında, otellerdeki bölümler arttıkça okullardaki departmanlarında, okuldaki sınıflandırmanın da artacağı göz önüne alındığını vurgulayan Genel Müdür Ahmet Demir; “Öğrenci seçimi yapılacak. Belki siz şanslısınız bu okula kolay girdiniz ama bundan sonraki süreçte bu okula kolay girilemeyeceğini biliyorum. Hem yazılı hem sözlü mülakatla girilecek. Eğitmenlerinde mesleki bilgisi, yabancı dil bilgisi çok iyi değilse bu okulda olamayacak, dışarıdan eğitici desteği olacak. Bu eğiti desteği sektörün içinden olduğu gibi işini en iyi yapan insanda sertifika alarak, burada ders verebilecek. 4 tane yabancı dil eğitiminiz olacak. Buradan, bunları aldığınız zaman, zaten siz aranan nitelikli çalışan olacaksınız. Bu da zaten sektörün en çok ihtiyaç duyduğu konu ve İngilizce yanında dil olarak Çince dilinizde olacak çünkü dünyanın gelecekteki turist sayısını en çok katlayan ülke Çin.” 

  

“Okulda müfredatla ilgili bilgilere haiz oluyorsunuz ama iş hayatı karşınızda sizi aldığı, sürekli ders verdiği bir ortam maalesef değil.” diyerek konuşmasını sürdüren Genel Müdürü Özlem Özcar; “ Orada var olabilmeniz ve aradan sıyrılabilmeniz için kendinize yatırım yapmanız çok çok önemli. Bugün dünyanın neresine giderseniz gidin yanınızda götürdüğünüz tek şey kendinizsiniz ve yetenekleriniz. Gittiğiniz yere tek kıyafetle de gitseniz, orada yüzlerce kıyafet alabilme yeteneği yine size bağlı. Burada ben kendi geliş hikâyemde 95’li yıllarda İngilizce kursuna gittim. Burada çok kullanamasam da Antalya’ya gittiğim zaman iletişim kurmak için gerekliliğini gördüm. Şuan algılarınız açıkken iki dilinizi öğrenin. Çin ekonomisi artık Amerika’nın da ekonomisinin üzerinde, bırakın bu mesleğinizi yapmayı, başka mesleklerde bile karşınıza çıkacak olan şey yabancı dil.”diye belirttiler.

İzzet Baysal Abant Mesleki Teknik Anadolu Lisesi “Kariyer Günleri” 4. Programında Vonresort Genel Müdürü Özlem Özcar ve Gazelle Resort Otel Genel Müdürü Ahmet Demir, meslekteki kendi yol hikâyeleriyle ‘Otelcilik Sektörünün Dünü Bugünü ve Geleceği’ konulu panelde, geleceğin şeflerine ışık tuttular.

Saygı ve sevgilerimle…

Fatma Marmara

 

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Yazarin diğer yazıları

Haberler

FacebookFacebook TwitterTwitter Instagramİnstagram

Site içi arama