STAD Eczanesi
DERMAN Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

STAD Eczanesi
Karamanlı Mah.Stadyum Cad.No:39/a
Tel: 0374 2170575
DERMAN Eczanesi
Semerkant Mah.İzzet Baysal Cad.No:160/E
Tel: 0374 215 32 14
Bolu 5 günlük hava tahmini

MENGEN AŞÇILIK OKULUNA VEFA - 3. Bölüm

Fatma Marmara

12 Aralık 2017

 

- Mezun olduğunuz okulunuzdaki geleceğin ustalarına bilgilerinizi aktarmak için Antalya’dan geldiniz. Bu sizin için neden önemli ve şu an neler hissediyorsunuz?

Chef Metin Kara: Bolu Mengen Aşçılık Okulu’ndan 2006-2007 tarihlerinde mezun oldum. Öncelikle bu okula mezun olduktan sonra gelip eğitim vermekten ayrıca gurur duyuyorum.  Burada ki öğrenci arkadaşlarıma da bu hizmeti sunmaktan dolayı otel ve kendi adıma da ayrıca gurur duyuyorum. Öğrenciler zaten burada kısıtlı imkânlarla hep iyi şeyler yapmaya çalışıyor. Çok hevesli arkadaşlarımız var. Bunun içinde bizde bir katkı yapabiliyorsak ne mutlu bize. Öncelikle bu mesleği sevmek, heves etmek önemli, bağdaşlaşmak gerekiyor. Tabi bu mesleğinde zorlukları, güzel yanları var. Okuldan sonraki iş hayatının gerçeklerini anlatmak, onları işe iyi bir şekilde, doğru yerlerde iyi ustalarla, iyi işletmelere yönlendirmek çok önemli ve öncelikle bu şekilde yardımcı oluyoruz. Daha sonra da bizde belli başlı dersleri gösteriyoruz.

Chef Kübra Saral: Pastane şefiyim. Antalya’dan gelmekteyim. Müdür beye çok teşekkür ediyorum, böyle bir etkinlikle bizleri bir araya getirdiği, böyle bir etkinliğe katıldığımız için. Antalya’dan 4 kişi geldik biz.  Gerçekten çocuklarla çok güzel 1- 2 gün geçirdik ve onlara yardımcı olduğumu umuyorum. Çocuklarımız gerçekten çok yetenekli, hevesli ve çok aktifler. Bu çok hoşuma gitti, çok beğendim. Zaten bu işi istiyorlarsa, istekle, merakla ve severek yapıyorlarsa başarmışsın demektir. Ama şu bir gerçek ki Bolu Mengen Aşçılık Okulu harika, çok beğendim ve benimde oğlum burada okuyor.

Chef Ahmet Sezgin. Burada ilerleyen zamanlarda karşımıza çıkacak genç öğrencilerimizle buluştuk. 2 gündür buradayız ve burada gerçekten çok yetenekli öğrenciler var. Onlara bir şeyler göstermek için geldik. Börekleri gösterdim. Arkadaşlardan meraklı olanlar, öğrenmek isteyenler geldiler baktılar. Okulumuz gerçekten bu konularda çok iyi.

-Sizler aslında bir teşekkür bir jest olsun diye gelirken malzemelerinizle geldiniz. Bu gün burada kardeşlerinize ne şekilde yardımcı oluyorsunuz? Bu konuda diğer işletmelere neler söylemek istersiniz?

Chef Salih Mızrak: Bolu Mengen Aşçılık Okulu, bu projesiyle öğrencilerine büyük katkı sağlıyor ve öğrencilerde öğrenmek için çok istekli. Birlikte burada yemeklerimizi yapıyoruz. Bugün burada, balığa zarar vermeden temizlenmesi, yine etinde temizlemesini, işlenmesi, pişirilme tekniklerini, püf noktalarını ve sunum şeklini gösteriyoruz. Türk ve dünya mutfaklarından çeşitli yemekler hazırlıyoruz.

Chef Metin Kara: Otelde ki diğer ustalarımızla da yine bu uygulamayı devam ettirmeye çalışacağız. O ustalarımızı da bu okula, bu uygulamalı eğitimler için teşvik etmeye çalışacağız. Bir yerlere geliyor, iyi bir şeyler yapıyor ve iyi şeyler öğretiyor, iyi şeyler başarıyorsunuz. Bu hem bizim için hem de gelecek nesil için önemli. Buradan mezun olan arkadaşlarımızda, birkaç sene sonra gelecek nesile eğitim verecekler. Bu bir sirkülasyon şeklinde daha hızlı ve daha ileri gidebilecek. Okulumuzda büyümüş olacak ve en önemlisi Türkiye’nin yemek sektörüne de çok büyük katkıları olacak. Bu projeye diğer firmalarımız olsun, otellerimiz, işletmelerimiz, restoranlarımız olsun, ben isterim ki hepsi sırayla her hafta iyi ustaları göndersinler. Bu şekilde okulumuza çok büyük bir katkı sağlayacağını düşünüyorum.

-Sizler bu okulda okuyan öğrenciler olarak, okulunuzla, okulunuzun size sağladığı olanaklarla ve bu projelerle ilgili duygularınızı, düşüncelerinizi paylaşabilir misiniz?

Öğrenci Kemal Caner Ören: 12. Sınıfım. Bolu Mengenliyim. Okulun ayrıcalığının farkında olarak ve bu mesleğe olan aşkımdan dolayı bu okula geldim. Hepimiz belirli bir hedef doğrultusunda bu okula geldik. Fakat hedefimiz ne olursa olsun, bu okulun öğrencileri olarak çok özel ve seçkin kişiler olduğumuzun farkındayız. Mengen Aşçılık Okulu’nda 4. seneme başlarken, bu okulun bize katmış olduğu değeri, vermiş olduğu özgüveni ve staj dönemindeyken bile hissettirdiği ayrıcalık ruhunu, sizlere söylemeden geçemeyeceğim. Hepinizin bildiği üzere okulumuz aşçılığın başkenti. Bolu Mengen’de bulunan, marka değeri yüksek olan, tüm Türkiye’de bilinen, geçmişte buradan mezun olmuş, mesleğinin duayeni konumuna gelmiş, dünyanın bir çok ülkesinde mesleğini icra eden ustalarımız sayesinde, bu dünyada da tanınır bir hale gelmiştir. Biz Mengen aşçılık ruhunu, okulda ve okul sonrası da sürdürmeyi ve bunu gerçekleştirirken okulumuzun vizyonunu ve misyonumuzu göz önünde bulundurmayı, kendimize dava haline getirdik. Okulumuzda gerçekleştirilen uygulama dersleri ile sektöre hazır bir şekilde giriyoruz. Katıldığımız yarışmalarda, farkımızı ortaya koyuyoruz. Ben bu duygu ve düşüncelerle başta Mengen İlçe Milli Eğitim Müdürümüze, okul müdürümüze ve meslek hocalarımıza çok teşekkür ediyorum.

Öğrenci Bedri Akçiçek: Bursa’da düzenlenen yarışmada yılın en iyi ödülünü aldık ekip arkadaşlarımızla. Bütün yarışmacılar arasında en yüksek puanı alarak klasman 1.ni aldık. Mengen Aşçılığı biz böyle bir şeyde temsil ettiğimiz için çok mutluyuz. 12. Sınıftan 3 arkadaş birlikte gurup olarak katıldık.

Devam edecek

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Yazarin diğer yazıları
Bolu'nun Instagram Günlüğü
Tüm Instagram Günlüğünü göster

Haberler

Site içi arama