STAD Eczanesi
DERMAN Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

STAD Eczanesi
Karamanlı Mah.Stadyum Cad.No:39/a
Tel: 0374 2170575
DERMAN Eczanesi
Semerkant Mah.İzzet Baysal Cad.No:160/E
Tel: 0374 215 32 14
Bolu 5 günlük hava tahmini

İTİRAZ EDİYORUM! (Müfit Can Saçıntı)

Fatma Marmara

20 Şubat 2020

Şakanın altındaki gerçekler, gerçek yaşamda yaşanan kapitalist düzen içindeki çarpıklıklar ve bunların komedi olarak esprili bir şekilde seyirciye aktarılması, aktarılırken de düşünceye sevk edilmesi, yani çarpıklıkların, yanlışlıkların görülmesinin sağlanması “İtiraz Ediyorum”

Gözden kaçan, görmezden gelinenlerin gün yüzüne çıkarılması, dikkatlerden kaçtığı sanılan bu gerçeklerin aslında her şeyi takip eden gözler sayesinde görüldüğünün, süzgecinden süzüldüğünün de bilinmesi ve bunu naif güldürü tarzında seyirciye, yani topluma aktarılması “İtiraz Ediyorum”  

Tiyatro, dizi, sinema oyuncusu, yönetmen, senaryo yazarı, değerli Sanatçı Müfit Can Saçıntı’nın yazıp oynadığı,  Sanatçı Ateş Arya’nın canlı müziklerini yaptığı “İtiraz Ediyorum” adlı güldürüde, Sanatçı Müfit Can Saçıntı  bunu öyle büyük bir ustalıkla, öyle büyük bir performansla, öyle başarılı bir şekilde aktarıyor ki hem ağlanacak hale güldürüp hem de evet gerçekten diye düşünüyor izleyenleri..

“İtiraz Ediyorum” adlı güldürüdeki, şarkıları söylerken çıkardığı bayan sesiyle ve bu kontrtenor sese sahip dünyada ender bulunan çok az kişiden biri olan, söylediği operadaki güçlü sesiyle salonu çınlatan Sanatçı Ateş Arya ise Boluluları hayran bıraktı kendine.

Bolu Kültür Sanat Organizasyonu’nun organizesinde,  Bolu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Gösteri Salonunda 18 Şubat salı akşamı saat: 20.00 de Bolu seyircisiyle buluşan Müfit Can Saçıntı tiyatrosunun bu iki değerli sanatçılardan sahneye önce Sanatçı Ateş Arya çıktı. Çaldığı ve seslendirdiği birbirinden güzel şarkılara, Bolulu sanatseverlerde coşkuyla kendisine eşlik etti.

Ardından Mandıra Filozofu filmleriyle de tanınan Sanatçı Müfit Can Saçıntı sahneye gelerek kâh slat gösterileriyle, kâh anlatımlarıyla, verdiği örneklerle, yaşadığı olaylardan derlenen anılarıyla, seyirciyle kurduğu diyalogla, oluşan enerji ve ortaya çıkan sinerjiyle o akşam, o salonda birlikte hem gülündü hem de derin derin düşünüldü.

Oyun sonrası görüştüğümüz Sanatçı Müfit Can Saçıntı, seyirci beni seyrederken aslında ben de seyirciyi seyrediyorum dedi ve ekledi; “Tiyatro gerçekten çok enteresan bir şey, sinemada seyirciyi görmüyoruz, televizyonda da öyle, Bolu’da filmlerimizle galalara gelmiştim. Televizyonda yayınlandı, Bolu’da da izlendi. Hiç Bolu seyircisini görmemiştim, ilk defa görmüş oldum canlı olarak. Tiyatronun güzelliği, tamam tiyatro seyircisi bizi seyrediyor ama bizde seyirciyi seyrediyoruz. O yüzden seyirci tiyatroda çok önemli. Ben daha önce Bolu’ya geldim ama o gelişlerimi saymıyorum, filmlerle gelişlerdi onlar. İlk defa Bolu’ya geliyorum diyorum ve Bolu seyircisi beni seyretti, ben de Bolu seyircisini seyrettim.”diyerek devam etti.  

“İlk andan itibaren katılım öyle güzeldi ki ben çok eğlendim, güldüm.”diye belirterek sürdürdüğü anlatımının devamında Sanatçı Müfit Can Saçıntı; “Bizim yaptığımız birazda interaktif olduğu için Bolu seyircisinin katılımıyla gerçekten çok çok güzel oldu, çok eğlendim. 4 yıldan beri yapıyorum, belki 200’den fazla yaptık bu gösteriyi ama en çok eğlendiğim yerlerden bir tanesi oldu. Ben sahnede Bolu seyircisini seyreden bir adam olarak ve onlarla yaşanan bu diyaloglar sayesinde gerçekten çok eğlendim. Hakikaten çok eğlendim çok güzeldi, unutulmaz bir gün oldu benim için.”

Sanatçı Müfit Can Saçıntı; “Tekrar gelmeyi çok istiyorum, inşallah çağırırlarsa yine gelmeyi isterim. Dediğim gibi daha önce geldik filmin galası için orada AVM’de gala yapıldı, beni Bolu merkeze bile sokmadılar, aldılar geri götürdüler. Ama işte bu gelişimde ilk defa Bolu’yu gördüm, Bolu seyircisini gördüm. Ben çok memnun kaldım.”

Güldürürken düşündüren böyle değerli sanatçıların her gittikleri yerden aldıkları ve gidecekleri yeni yerde kullanabilmeleri için verilerde toplamış oluyorlardı. Bolu’dan ayrılırken ne gibi veriler alarak gidiyorlardı. Bu soruyu birazda merakla yönelttim kendilerine. Sanatçı Müfit Can Saçıntı; “Bu akşam yaşanan güzellikleri, seyircilerle yaşanan o esprili anları unutamam, bende çok eğlendim. Bolu seyircisi, Ateş’e katılıyor, bu da çok güzel değil miydi, çok güzeldi çok mutlu olduk. Finalde şiir okuyoruz şiire katılıyor, şarkı söylüyoruz şarkıya katılıyor, muhteşem Bolu seyircisi.”diyerek, Bolulu sanatseverlere teşekkürlerini iletti.

Aynı şekilde Sanatçı Ateş Arya’da Bolu seyircisine teşekkür ederek, duydukları memnuniyeti, yaşadıkları mutluluğu dile getirip, tekrar gelmeyi çok istediklerini belirtti. -Fatma Marmara

 

 

 

 

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Yazarin diğer yazıları
Bolu'nun Instagram Günlüğü
Tüm Instagram Günlüğünü göster

Haberler

Site içi arama