STAD Eczanesi
DERMAN Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

STAD Eczanesi
Karamanlı Mah.Stadyum Cad.No:39/a
Tel: 0374 2170575
DERMAN Eczanesi
Semerkant Mah.İzzet Baysal Cad.No:160/E
Tel: 0374 215 32 14
Bolu 5 günlük hava tahmini

DÜNYA ŞAMPİYONU, GELECEĞİN YILDIZI CEREN YILMAZ-4. ve SON BÖLÜM

Fatma Marmara

5 Ekim 2018

 

-Yılmaz kardeşler gibi başarılara imza atmış diğer öğrencilerinizden de kısaca bahsedebilir misiniz?

Antrenör Ertan Akdoğan; “ Bolu AİBÜ okuyan Dağıstanlı sporcumuz Muhammet Karatov öğrencimle, 3 yıl içerisinde farklı branşlarda 6 tane Türkiye şampiyonluğu, 1 tane MMA kafes dövüşünde dünya şampiyonluğunu kazandık. Jiu Jitsu combat, Sambo combat, mma ve muay thai branşlarında 6 Türkiye şampiyonluğu ve bir dünya şampiyonluğunu, Mengen sponsorlarının desteğiyle kazanmış olduk.”

-Bireysel sporlarda desteğin öneminden bahsedebilir misiniz?

Antrenör Ertan Akdoğan; “Bu aslında bütün dallar içinde geçerli. Birileri destek vermedikçe başarma imkânı düşer. Örneğin; resim kursunda malzeme alamayan öğrenciler, nasıl resim yapmaya devam edebilir? Bunun gibi yer, saha, imkan olmazsa, para, malzeme olmazsa hiçbir şey yapılamaz. Bu yarışmalara giderken bize maddi sponsorluk yapılmazsa, biz de bu yarışmalara gidemeyiz. Bu çocuklarda, bu başarıyı alamaz. Halk eğitim kurs açmazsa, bu çocuklar keşfedilip, yetişemez. Halk eğitim benim maaşımı ödemezse, ben burada görev alamam. Belediye yeri tahsis etmezse, antrenman sahası bulamayız. Belediye, kurumlar ve şahıslar sponsorluğunu karşılamazsa, bu sefer yarışmalara katılamayız. Bu da demek oluyor ki evet, herkes taşın altına elini koyacak. Bizim başarılarımızı Bolu’nun tüm ilçeleri ve tüm Türkiye sahiplensin. Bireysel sporlar tamamen destek gerekir. Destek yoksa bireysel sporda hiçbir şey olmaz. Ama sadece sözde sahiplenmesin, herkes bize maddi manevi destek olsun, biz gerisini yaparız. Nitekim iki yıldır biz üzerimize düşeni yapıyoruz ve çalışmalarımızı da halen Mengen Belediyesi bünyesinde sürdürüyoruz.”

-Siz amacınız doğrultusunda, elde ettiğiniz bu başarılarla sadece Mengen’i değil, aynı zamanda Bolu’yu, Türkiye’yi de dünyaya tanıtmış olduğunuzu belirtiyorsunuz.  

Antrenör Ertan Akdoğan; “Evet, bizim amacımız sadece Mengen değil. Bizim amacımız Bolu’da değil. Zaten biz bizi aştık. Biz Bolu’yu da aştık. Neden çünkü biz Türkiye’ye mal olduk. Benim sporcum dünya şampiyonu oldu. Avrupa şampiyonu oldu. Avrupa ve dünya şampiyonu olan bir sporcu, artık ülkeye mal olmuştur. Ülkeye mal olduğumuz için biz sadece Mengen’e, Bolu’ya hizmet etmiyoruz. Biz tüm ülkeye hizmet ediyoruz. Çünkü biz milli bir bayrak, milli bir dava için uğraşıyoruz. Hedefimizde bayrağımızı en üste, yukarıya en tepeye çıkartmak.. Bu bir sevda, bu bir aşk, eğer aşk varsa, işinizi de seviyorsanız, yeterli desteği de buluyorsanız başarı kaçınılmaz. Ben kendime inanıyorum, güveniyorum. Sporcularıma da güveniyorum. Herkeste bize güveniyor. Bundan sonra 2019 yılına bakıyorum artık.”

-Türkiye’ye mal olmuş Ceren Yılmaz gibi kişilerin keşfedilmesini, yetiştirilmesini sağlayan Mengen Halk Eğitim ve Akşam Sanat Okulu’nda verilen bu kurslar ve kursların devamıyla ilgili bizlere bilgi paylaşabilir misiniz?

Mengen Halk Eğitim ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Ahmet Çevik; “Mengen Halk Eğitim faaliyetlerine ilgi hem yetişkinler olarak, hem de çocuklar olarak çok güzel. Halk eğitim biliyorsunuz 7’den, 70’e hitap eden bir kurum. Sadece öğrencilere değil, ev hanımları da çalışanlarda herkes katılabilir. Katılmak isteyen bütün kursiyerlerimizi, öğrencilerimizi bu kurslara dâhil edip, hem teknoloji bağımlılığından onları kurtarmak istiyoruz, hem sanata, spora olan ilgilerini artırmak, hem de kendilerini daha rahat ifade edebilecek, kendilerine özgüvenleri yükselebilecek şekilde ifade etmelerini sağlamak istiyoruz. Çocukların enerjilerini sarf etmeleri, o fazla enerjiyi atmaları bakımından da çok önemli olduğu için bu kurslara çok önem veriyoruz.  Resim ve spor kurslarımızda bu dönemde, hafta içi ve hafta sonu olarak Mengen Halk Eğitim de devam ediyor.” 

İlçe Milli Eğitim Müdürü Salih Celepci; “Eğer öğrenciye, gençlerimize bu kurslarımızla sahip çıkılırsa, bu tür ufak yerlerde Mengen’imiz gibi imkânları dar olan yerlerde Mengen’deki öğrencilerimiz güzel dereceler alırlar. Bizimde amacımız Mengen’imizde yeni öğrenciler keşfedip, sporda, akademik başarıda, aşçılıkta bu tür kabiliyetleri keşfetmek. Bunun içinde yine spor, resim, bağlama, voleybol, basketbol gibi kurslarımız devam edecek.  Bunlardan da inşallah şampiyon öğrencilerimiz çıkar. Tabi başarı tesadüfü değildir. Başarı çalışmayla olur. Tabi başarıyı desteklemekte gerekiyor. Ödüllendirmek gerekiyor. Bu bir ekiple olan bir şey, tek başına başarılı olamazsınız. Mengen’de de bunlar sağlanıyor. Çalışmak isteyenler için proje üretmek isteyenler için bu tür imkânlar var. Mengen’imiz bu konuda şanslı. Tabi bu başarılarla ülkemizin, Mengen’imizin, Bolu’muzun tanıtımına da büyük bir katkı sağlanıyor. Çünkü öğrencimiz dünya şampiyonu olduğu zaman ay yıldızlı bayrağımızı göndere çektirdi. Bu bizim için büyük bir gurur kaynağı. Hem millet olarak, özellikle hem Mengen olarak. Çünkü Mengen’imiz hep aşçılığıyla bilinen tanınan bir ilçemiz. Ama sporla da bu şekilde bir nebze öne çıkmış oldu.”

Sevgi ve saygılarımla…

Fatma Marmara

 

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Yazarin diğer yazıları

Haberler

FacebookFacebook TwitterTwitter Instagramİnstagram

Site içi arama