STAD Eczanesi
DERMAN Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

STAD Eczanesi
Karamanlı Mah.Stadyum Cad.No:39/a
Tel: 0374 2170575
DERMAN Eczanesi
Semerkant Mah.İzzet Baysal Cad.No:160/E
Tel: 0374 215 32 14
Bolu 5 günlük hava tahmini

DÜNYA ŞAMPİYONU, GELECEĞİN YILDIZI CEREN YILMAZ-3. BÖLÜM

Fatma Marmara

4 Ekim 2018

 

-‘Geleceğin Yıldız Sporcusu’ gibi bu özel ödülden yaklaşık kaç tane verildi ve Türkiye’den başka alan oldu mu? 

Antrenör Ertan Akdoğan; “ Diğer ülkelerde var ama herkese farklı kategoride verdiler. Toplam 10 kadar sporcuya ödül verildi. Ceren’in sıkletinde genç bayanlar kategorisinde ‘Geleceğin Yıldızı’ olarak Ceren’e verdiler. Mesela erkekte bir başkasına, büyük bayanda da bir başkasına verdiler. Ama Türkiye adına bu ödülü bir tek bizim sporcumuz Ceren Yılmaz aldı. Birde federasyon As Başkanımız ‘Türkiye En Büyük Takım’ ödülünü aldı. Türkiye 45 sporcuyla yarışmaya katılmıştı ve biri Ceren, diğer 4 tanesi erkeklerde olmak üzere 5 altın madalya, gerisi de gümüş ve bronz madalya olarak toplamda 20 civarında madalya aldık. Ama ‘Özel Ödülü’ Türkiye adına Ceren aldı. Bu da ayrı bir gurur oldu.”

-Dünya şampiyonası maçlarında yaşadığın, seni etkileyen herhangi bir olay oldu mu?

Yıldız Sporsu Ceren Yılmaz; “ Final maçına çıkacaktım. Belçikalıyla yapacağım maç esnasında bacağıma, kaval kemiğime darbe aldığımdan bacağım morarmıştı ve acıyordu. Hocamla konuştum. ‘Hocam bacağım ağrıyor, kaybedebilirim’ dedim. Hocam benimle konuştuktan sonra kararımı verdim. Ben kaybetmeyi düşünen biri değilim. Zaten ben kaybetmeyi de hiç sevmiyorum. Çok kötü bir durum ve şuana kadar başladığımdan beri 3 kere maç kaybettim. O yüzden sürekli baskın olmak durumundayım. Hep beynimde bunu düşündüm. ‘Ben bunu yeneceğim, yenmek zorundayım.’ dedim ve üstünlük kurarak başardım. Sonuç olarak, Rus rakibimle maça çıktım ama ağrıyan bacağıma rağmen maçı kazandım.”

Antrenör Ertan Akdoğan; “Belçikalıyla yapacağımız maç öncesi Ceren bana ‘Hocam bacağım ağrıyor.’dedi. Ben de ‘Ceren bacağın ağrıyor. Kaybetmek için bahaneni bulmuşsun. Ama ben kazanmak için ne diyorsun, ona bakıyorum. Ring burada, kaybetmek için hazırsın. İnersin, dersin ki ‘Hocam bacağım ağrıyor.’ Ama kazanmak için ring seni bekliyor. Buranın şampiyonu sensin. Buraya bir şampiyon geldi geçen yıldan ve bu sensin. Şu an yarı finale geçtin ve finalde sen bu Rus’u yeneceksin. Ama bahanen eğer bacağınsa, evet, kaybettin. Şimdiden kaybetmiş olabilirsin. Bu çok normal, önemli olan kazanmak, kazanmaya inanmak. Şimdi bırak bacağını, kazanan bir yıl boyunca konuşulur. İkinciler hiçbir zaman konuşulmaz. Kaybedenler hiç konuşulmaz. O yüzden şimdi çıkacaksın ve bu maçı kazanacaksın.’dedim. Nitekim o şekilde 3 raunttun üçünü de çok rahat bir şekilde kazandı. Kaybetmek bahanemiz olamaz hiçbir zaman, kazanmak için çareler aramamız gerekiyor.”

- Ceren Yılmaz’ın gelişimi, beslenmesini, konusunda nelere dikkat ediyorsunuz?  Kilo ve boy persentili uyumlumu?

Antrenör Ertan Akdoğan; “ Tabi her zaman beslenme konusunda uyarıyorum. ‘Şunu yiyebilirsiniz, şunu yiyemezsiniz.’ diye. Ama her zamanda ben takip edemiyorum. Sporcu beslenmesini birazda kendisi bilecek. Şampiyonadan sonra normalde bir 1 ay ya da 15 gün free time dediğimiz, sporcularımıza zaman bırakıyoruz. Onlara istediğinizi yiyip içebilirsiniz diyoruz. Ama daha sonra hemen beslenmeye dikkat edeceğiz. Çünkü kilomuz bizim için önemli. Biz geçen sene dünya şampiyonu olduğumuzda 44 kiloyduk, bu sene 48 kilo ile şampiyon olduk. 50 kiloda okul sporlarında Türkiye şampiyonu oldu. Esasında ceren o zaman 46 kilo geliyordu ama sıklette 46-45 kilo ve 50 kilo vardı. Cerende 46,5 geldiği için mecburen 50 kiloda dövüştü ama 50 kiloluk kızların hepsini yendi. 4 maç kazandı Türkiye şampiyonu oldu. Biz bu sene onun 48 kiloda kalmasını istiyoruz. Kilo ve boy persentili çok uyumlu, hatta boyumuz daha uzun. 1,64 boyu var, kilosu 48. Boy uzun, kilo biraz düşük olursa, ringdeki avantaj ona göre daha fazla oluyor.  Rus sporcu kendinden 15 cm. daha uzundu mesela ama onu da çok rahat yendi. Yani gücü ve boyu şuan tam orantılı durumda..”

- Sporda başarılara imza atan çocuklarınızın babası olarak sizin duygu ve düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

Babası Burhan Yılmaz; “Kızımla oğlum ikisi de başladılar. İkisi de başlangıçtan itibaren iyi ödüllerle, iyi madalyalarla geldiler. İlk başlangıçları iyiydi zaten sporda. İlerlettikçe daha da ileriye açılmaya başladılar. Balkan olsun, Avrupa olsun. Kızım 2 defa dünya şampiyonu oldu. Şu anda Bolu’da spor lisesine verdik. Öğrenimine burada devam edecek. Aynı zamanda Bolu’da boks derslerine de gidiyor. Tabii ki çok gurur verici bir şey, herkesin yaşaması gerekir.”

-Ceren’in kendine örnek aldığı abisi Batuhan Yılmaz’ın spordaki başarılarından da bahsedebilir misiniz?

Antrenör Ertan Akdoğan; “ Abisi Batuhan Yılmaz ’da benimle beraber buradaki 5 yıllık süreç içinde Romanya’da yapılan Jiu Jitsu Dünya şampiyonasında 5. Olmuştur. Türkiye’de yapılan 2014 yılın Ağustos ayında Kayseri’de Türkiye şampiyonu olmuştur. Daha sonra muay thai branşında 2016 yılında Türkiye şampiyonu oldu. Ardından milli takıma seçildi. Milli takımda da uluslararası international open cupta yine Avrupa şampiyonu olmuştur kendisi. Halen aktif şekilde devam ediyor. Kız kardeşine de bizimle beraber yardımcı olmaya çalışıyor. Onunda hedefi yine bu sene ağabey, kardeş dünya şampiyonu olmak. Bunun içinde önce önümüzdeki uluslar arası kupaya katılacağız, arkasındanda nasip olursa dünya şampiyonasına iştirak edeceğiz. Şuan ki hazırlıklarımız 2018 yılının 14-18 Kasım ayında yapılacak olan Antalya’da yapılan Uluslararası Avrupa Kupası EMF international  open cupa katılıp, milli takım kriterini yakalamak istiyoruz. Yaklaşık 5-6 sporcumla katılacağım oraya. 2019 yılında Muay Thai Dünya Şampiyonası Antalya’da yapılacak. Orada da inşallah güzel bir şekilde ülkemizi, ilimizi ve ilçemizi tanıtıp 2019 yılında da dünya şampiyonluğunu getirip kırılması zor rekorlara doğru gitmek istiyorum nasip olursa.”

Devam edecek.

 

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Yazarin diğer yazıları

Haberler

FacebookFacebook TwitterTwitter Instagramİnstagram

Site içi arama