STAD Eczanesi
DERMAN Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

STAD Eczanesi
Karamanlı Mah.Stadyum Cad.No:39/a
Tel: 0374 2170575
DERMAN Eczanesi
Semerkant Mah.İzzet Baysal Cad.No:160/E
Tel: 0374 215 32 14
Bolu 5 günlük hava tahmini

BOLU DIŞINDA, BOLU İÇİN KOŞTURANLAR 3. Ve Son Bölüm

Fatma Marmara

14 Kasım 2017

-İstanbul’da Bolu’ya ait, Bolu adı geçen, sizin bilginiz dâhilinde, yaklaşık kaç tane dernek vardır?

Bşk. Mustafa Aydemir- İstanbul’da Bolu’ya ait bolu adı geçen yaklaşık 26 tane dernek var. Bunların içinde geneli köy ve ilçe dernekleridir. Bunlardan hariç aşçı dernekleri gibi meslek dernekleri de var. Bu aşçı derneklerinin % 50-60 Bolu’da yetişmiş aşçılardan ve kuruculardan oluşuyor.

-İstanbul’da ki Bolu dernekleri ve bu dernekler arasında ki iletişim, birliktelik ile ilgili sizden bilgi alabilir miyiz?

Bşk. Mustafa Aydemir- Bolu dernekleri olarak, birlikte bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Ayrıca İstanbul harici diğer illerde de yine Bolulu dernekler var ve o dernekteki arkadaşlarımızla da istişare halindeyiz. Yurtdışında da Bolu Derneğimiz var, onunla da iletişim halindeyiz. Hatta bir proje olarak sunmak istiyoruz. Bolu’da Bolu Belediye Başkanının yanına gidip, Türkiye’de ki tüm Bolu Derneklerinin güzel bir birlikteliği için bir organizasyon yapmayı planlıyoruz. Ankara’da iki tane federasyonumuz var ama İstanbul’da böyle bir oluşuma girişmiş değiliz.

-Ayrı bir dernek olan, İstanbul’da ki Bolulular Derneği olarak, İstanbul’da yaşayanlar için Bolu adına neler yapıyorsunuz?

Bşk. Mustafa Aydemir- Bulunduğu doğduğu bölgeden kopmuş farklı bir bölgede yaşayan, insanlarımızın kültürlerinden uzaklaşmadan, yozlaşmadan yine etkinlikleriyle kültürlerini yaşatabilecek özellikler oluşturuyoruz. Etkinliklerimizde yöremize ait yemekler ikram ediyoruz. Bolulu sanatçılarımızı ağırlıyoruz. Toplu iftarlar veriyoruz. Kültür gezileri yapıyoruz. Toplaşıp Bolu ilçeleri etkinliklerine katılıyor, şehitlerimizi ziyaret ediyoruz. Dernek olarak iş bulmada yardımcı olmaya çalışıyoruz. Adli konularda, adliyede çalışan arkadaşlarımız vasıtasıyla yardımcı olmaya çalışıyoruz. Sağlık konusunda doktor arkadaşlarımıza yönlendiriyoruz. En azından çaresiz kalmasınlar diye elimizden geldiğince destek olmaya çalışıyoruz.

-Bolu dışında yaşayan Bolulular ve STK olarak neleri amaçlıyorsunuz, bu konuda neler düşünüyorsunuz, istekleriniz, beklentileriniz nelerdir?

Bşk. Mustafa Aydemir- Biz kültürümüzü kaybettirmemeye çalışıyoruz. Amacımız, burada güzel bir çatı altında bu birlikteliği oluşturulabilinmesi. İlçeler bazında kültürlerimizde küçük farklılık olsa da sen ben diye bir ayırım yok. Bunu daha kurumsal bir yapı haline getirip, tabi bunu bütün dernekçilerle beraber yapabileceğiz. Ayrıcılığa yer yok. Birleştirici yanımız olsun herkes bir araya gelsin.  Sonuçta Bolu bizim için bir, plakamız bir. İster Seben yazsın, ister Göynük, ister Mengen, biz sadece Boluluyuz, gururluyuz, Köroğlu’nun torunuyuz diyoruz. Tüm etkinliklerimize de Bolu’muzdan Başkanlarımızın gelmesini bekliyoruz.

Bşk. Turgut Gülen: Sırf Bolululara değil herkese açık hizmet sunuyoruz. Bu hizmetlerle Bolu ilimizin bir tık daha üste geçmesine sebep oluyoruz. Bu insanlar aynı zamanda Bolu’yu öğrenmiş ve kavramış oluyorlar. Bolulu olmayıp derneğimize gelenler Bolu’yu merak ediyorlar, duvarlarımızda ki Bolu’ya ait fotoğraflara, değerli eserlere, kitaplığımızda ki kitaplara, kültür ve diğer tanıtım yayınlarına bakıyorlar, inceliyorlar. Burada her şey Bolu’ya özgü olduğu için Bolu’yu tanıyıp, öğreniyorlar. Elimizdeki tanıtım broşür ve kitaplarından alıyorlar. Bizler Bolu’yu herkesin evine sokmuş oluyoruz. Bizden sonraki nesil gelsin ve buna sahip çıksın. Tüm Bolu dernekleri tek yumruk olsak ve bir tane ağabeyimiz dese ki “Ben derneklerin başındayım. Bolu için birlikte bir şeyler yapıp, birlikte hareket edeceğiz.  Bırakın bu dağınıklılığı” deyip başımıza biri geçsin. Ben ve biz bu yaşımızda Bolu’muz için koşturabiliyor ve koşturuyorsak, tek bir feyzimiz var. Bolumuz için İzzet Babanın bir damlasının damlası kadar olabilmek. 

Bu değerli sohbet ve bilgi paylaşımları için, eşsiz konukseverlikleri için Bolu İl ve İlçeleri Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Kurucu Başkanı ve Başkan yardımcısı Chef Raşit Özkan Bey, Başkan Turgut Gülen, İstanbul Bolulular Derneği Başkanı Mustafa Aydemir Bey’e teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca çalışmama katkı sağlamak, bilgilerini paylaşmak için gelen mesleklerinde birbirinden değerli cheflerimiz; Chef Suat Çelik Bey, Chef İsmail Özsoy Bey, Chef Ayhan Sınmaz Bey, Chef İbrahim Gülen Bey, Chef Kemal Bostancı Bey, Chef Ali Murat Turan Bey, Chef Yılmaz Turan Bey, Chef Mahmut İskenderoğlu Bey, Eğitimci Yazarımız  Ayşe Gülten Kırıcı Hanım ve Mesut Işıkay Bey’e de teşekkürlerimi sunuyorum..

Sevgi ve saygılarımla…

Fatma Marmara

 

 

 

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Yazarin diğer yazıları

Haberler

FacebookFacebook TwitterTwitter Instagramİnstagram

Site içi arama