STAD Eczanesi
DERMAN Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

STAD Eczanesi
Karamanlı Mah.Stadyum Cad.No:39/a
Tel: 0374 2170575
DERMAN Eczanesi
Semerkant Mah.İzzet Baysal Cad.No:160/E
Tel: 0374 215 32 14
Bolu 5 günlük hava tahmini

BOLU BASINI ÇALIŞMALARI YERİNDE, BAŞKANDAN DİNLEDİ-3. ve Son Bölüm

Fatma Marmara

9 Eylül 2018

Beton Boru Parke ve Büz Bordür Fabrikası’nın çalışmalarını anlatmaya devam eden Bolu Belediye Başkanı Sayın Alaaddin Yılmaz; “Yollara döşediğimiz kaldırım taşlarının yapımını sağlayan iki fabrikamız var. Bunlardan bir tanesi 13 yıl önce kurduğumuz, şu anki ise 3 yıl önce kurduğumuz fabrika. 13 yıl önceki teknoloji ile 3 yıl önceki teknoloji arasındaki farkı fark etmişsinizdir. Burası full otomatik, robotların çalıştığı bir tesis. İnsan eli değmiyor. Günde 4500 metrekare üretim gerçekleşiyor. Aynı zamanda üretiliyor, üretildikten sonra otomatik makine fırına götürüyor. Fırında bir gecede rutubette sıcaklıkta kalıyor. Ertesi gün kullanmaya hazır hale getiriyor. Bu hat bir gün sonra kullanmaya hazır ve piyasaya verilecek hat. Öbür taraftaki hat ise üretimden çıkıp, fırınlanmaya giden hat.”diyerek burayla ilgili bilgileri paylaştı.

Beton Boru Parke ve Büz Bordür Fabrikası’ndan ayrılırken Başkan Alaaddin Yılmaz; “Bolu Belediyesi böyle bir konuma geldi. Türkiye’nin geldiği konumda, bu fabrikaların ikisi de Türk Malı’dır. İnşallah laboratuarla buraları birleştirdiğimiz zaman dünyanın en kaliteli taşını üretmeye talibiz. Şuan onun üzerinde çalışıyoruz. 15 yıl içerisinde geldiğimiz konumları gördüğümüzde şuan ki geldiğimiz konumu ben bile hayal edemezdim. Ekibimden Allah razı olsun. Müthiş bir özveriyle bu noktalara geldik. İşin asıl sahipleri Bolu Belediyesi çalışanlarıdır. Biz sadece başında öncülüğünü yapmışızdır. Genel sistemi gördüğümüzde de Bolu Belediyesinin gücü ile yarışabilecek herhangi bir belediye olmadığını hissetmişsinizdir. Bu Bolu’nun gururudur.”diye belirtti.

Çalışmaları görmek ve yerinde bilgileri almak üzere Köroğlu Parkı’na giderken, Başkan Alaaddin Yılmaz araçta bilgiler vermeye devam ederek, Bolu Belediyesi olarak ilk yaptırdıkları parkın Atatürk Orman Parkı olduğunu belirti ve“Biz o zaman Bolu’nun göbeğinde bir park yapmak istedik. Zaten ağaçlandırılmış bir alan. Allah’a şükürler olsun ki o zamanki yöneticiler orayı ağaçlandırmışlar, ağaçlandırmasalarmış orası binalarla dolardı. O ağaçlandırma işini de Gürzap Bey yaptığından onun adını verdik. Çünkü Bolu Belediyesi açısından en önemli işi o yapmıştır. Sadece Gürzap Bey değil, kimler yaptıysa Allah onlardan razı olsun.” dedi. 100 dönüm bir yer olan bu parkın etrafında bulunan düzensizliklerle şehre görüntü kirlilik verdiğini, hatta bu alandan akşam saatlerinde bırakın bayanları, erkeklerin bile geçemediğini ve öyle bir yerin, şuan ne hale geldiğini anlattı.

 Bolu halkının ve dışarıdan gelenlerinde yaşam bulduğu bir alan haline dönüşen Atatürk Orman Parkı’nın, sabah namazından itibaren, gece geç saatlere kadar halka hizmet veren bir yer haline dönüştüğünü de detaylarıyla anlattı. 10 dönümlük alanında buraya dâhil edilip, ‘Nazire’ olarak yapılan Atatürk Orman Parkı’nın köşesine de düğün salonu yapılması esnasındaki detayları paylaşıp; “O düğün salonunda tek düğün yapılması düşünülürken, işletmeci orayı üç salon haline dönüştürdü. Bunlar işte ufuktur.”diye belirtti ve devam etti. “İlk Park olarak şehrin ortasında Atatürk Orman Parkı’nı yapmıştık. Ardından Güneyde Karaçayır Parkı yaptık. Şimdi Kuzeyde büyük bir parka gidiyoruz. Bu uluslararası bir park ve diğer parklarla kıyaslanmayacak bir park. Bu süre içinde her mahallede bir sürü parklar yaptık. Şuan Türkiye’de bizim park alanımıza ulaşabilen başka bir il yok. Fert başına 25 m² yeşil alana ulaştık.  Türkiye’de böyle bir yeşil alana ulaşan başka bir il yok. Dünya ile yarıştığımızı bilesiniz.”diye anlatırken Köroğlu Parkı için bu tepeyi niye tercih ettikleri bilgilerini de paylaştı.

Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu ile Bolu Belediyesi müdürleri ve ekiplerinin bizleri karşıladığı, Bolu’nun ve Türk Dünyasının en önemli parkı olan, 30 metrelik heykelle birlikte 70 metre yüksekliğe ulaşacak olan Köroğlu Parkı’na ulaştık. Köroğlu Parkı Seyir Terası’nda, muhteşem, kuşbakışı Bolu manzarası eşliğinde bilgiler paylaşan Bolu Belediye Başkanı Sayın Alaaddin Yılmaz; “Herkes buraya gelerek, Bolu’yu izleyebilecek. Atatürk Orman Parkı göbekte, Karaçayır Parkı güneyde, kuzeydeki en önemli park da bu olacak. Türk Dünyası ile kucaklaştığımız bir park. 8 tane resmi devlet, 8 tane de özerk cumhuriyet var. Bu devletlerin tamamının, burada kendi ifade edebilecekleri alan olacak. Türk Dünyası ile kucaklaşırken, atlı okçuluk, okçuluk, ata sporumuz güreş burada yapılacak. 24 saat çalışan bu parkta, yürüyüş yolları, koşu yolları, bisiklet yolları, ata binme alanlarının yanında aynı zamanda, Türk dünyasının müşterek hobileri ve spor dalları da burada yapılacak.”diye belirtip, bu parkı dizayn ederken 16 tane ülke ile birlikte hareket ettiklerini de anlattı.

Bunlar uluslararası olduğu için çok kolay olan şeyler olmadığını, büyükelçilerle, kültür bakanlarıyla, kültür bakanlarının üzerindeki başbakan yardımcılarıyla görüşüldüğünü de belirterek; “Çünkü burada hangi ülkeye, neresinin taksim edileceği bile problem olabilir. Tabi heykeltıraşımız daha çok tarihi büyükleri koymuştu. Görüşerek onu kültürel büyükler haline getirdik. Türkiye’yi Yunus Emre temsil edecek. Tabi Azerbaycan’ı kimin temsil edeceğini Azerbaycan’ın bildirmesi lazım, yani 16 ülke kendilerini temsil edecekleri kültürel büyükleri, bildirmesi lazım. Onların buraya nakledilmesi lazım.”diyerek bu çalışmadaki meşakkati anlattı.

Tepelik alanın seçilmesi ve bu tepelik alanı belediyenin böyle bir park alanı haline dönüştürmesi için uzunca bir süreç geçirdiklerini, adım adım artık sonuca doğru yaklaşıldığını, bu park bittiği zamanda, Ankara’dan İstanbul’a geçen herkesin bu park ile heykeli görebileceklerini anlattı. “Bu heykelde, şuan yükseklik ve ebat olarak, kendi standartları içinde, dünyada belli bir sıralamada olduğunu da bilesiniz.” diyerek sözlerine devam eden Başkan Alaaddin Yılmaz; “Kazakistanlı bir heykeltıraş kazandı ve yapıyor. Altta ki kaide kısmı Kazakistan’dan geldi. Bazı rölyefler geldi. Şuan heykelin gelmesini bekliyoruz. Heykel tabi 35 ton civarında bir ağırlıkta. İnşallah bunların hepsini Bolu görebilecek. Buradan Türk dünyasına ses vereceğiz. Bu sosyal, kültürel, aynı zamanda siyasi bir park haline dönüşecek. Ondan sonrada inşallah Nevruz’a başlayacağız. Türk dünyasında Nevruz Tepesi’de sadece Bolu’da var. Köroğlu deyince ‘Benden selam olsun Bolu Beyi’ne’ diyerek Bolu’yu nasıl simgeleştirmek için Köroğlu’muz çıktıysa, inşallah Nevruz’u da Türk dünyasıyla beraber kucaklayacak, yeni Bolu’nun ‘Marka Şehir’ olması açısından bunları kullanacağımızı bilmenizi istiyoruz.”diye belirterek burada olacak bölümlerle ilgili bilgiler paylaştı.

17 m. yükseklikteki ‘Kafeterya Terası’ ortada, 36,5 m. yükseklikte ‘Seyir Terası’ üst katta ve 13 m. yükseklikte lokanta ile kafeteryanın alt katta olacağı, giriş katında ise sergi salonu ve Köroğlu tanıtım alanı, kafeterya, lokanta, sunu odası, bilgilendirme alanı olacağı bilgisini paylaştı. Bu arada Kazakistan’dan yeni gelmiş olan, toplamı 32 m² olup, 16 m² sağ tarafta, 16 m² de sol tarafta olacak şekilde binanın giriş kapısına yerleştirilecek rölyefleri gördük. Bu tepede aynı zamanda nirengi noktasının bulunduğunu belirten Başkan Alaaddin Yılmaz bu konuyla ilgilide bilgiler paylaştıktan sonra Uluslararası Köroğlu Parkı giriş katında basın mensuplarıyla birlikte akşam yemeği yenildi.

Bolu’yu dünyanın ‘Marka Şehri’ olması durumuna getirmek için çalışan Başta Bolu Belediye Başkanımız sayın Alaaddin Yılmaz’a, başkan yardımcılarımıza, müdürlerimize ve tüm ekibine, emeği geçenlere bizde Bolulular olarak şükranlarımızı sunuyoruz.

Sevgi ve saygılarımla…

 

 

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Yazarin diğer yazıları

Haberler

FacebookFacebook TwitterTwitter Instagramİnstagram

Site içi arama