STAD Eczanesi
DERMAN Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

STAD Eczanesi
Karamanlı Mah.Stadyum Cad.No:39/a
Tel: 0374 2170575
DERMAN Eczanesi
Semerkant Mah.İzzet Baysal Cad.No:160/E
Tel: 0374 215 32 14
Bolu 5 günlük hava tahmini

BİR DESTAN DOLAŞTI CENNET BOLU’DA

Fatma Marmara

27 Ağustos 2017

Büyük bir destan, festival olarak 5. kez yaşatıldı Bolu’da, 18-21 Ağustos tarihleri arasında Bolu Belediyesi ve Bolu Valiliği işbirliğinde.   

“Benden selam olsun Bolu Beyine” diye haykırdı yurt içinden yurtdışından gelen binlerce kişi, Bolu’nun meydanlarında, dağlarında, göllerinde, kanyonlarında, ovasında. Esen rüzgârı, çiseleyen yağmuru, yakıcı güneşi altında süren festivalde, kanolarla süzülüp gölün enginlerine, meteor yağmurları altında yad ettiler Köroğlu’nu kaya evlerinde.

 Bisiklet turlarıyla, 2100 metrede yapılan off road ve Köroğlu Dağı’nın 2499 metre zirvesine uzanan doğa yürüyüşleriyle, Tabiatın Kalbi Bolu’da Köroğlu’nun gezdiği yerlerde dolaşılıp, onun oralarda ki yaşantısı hissedildi. At üstünde ciritler, oklar atıldı, eğri kılıçla gösteriler, güreşler yapıldı.

 Renkler coştu birlik beraberlik içinde, caddelerinde, sokaklarında, folklorüyle, mehteriyle. Konferans düzenlendi onu anlatan yaşanmışlıklarda, öykülerde, şiirlerinin dörtlüklerinde. Köroğlu yaşatıldı sanat galerilerinde ki sergilerde, tiyatro ve çocuk gösterilerinde. Türkü oldu, şarkı oldu sahnelerinde ki ünlü konukların seslerinde. Yankı oldu dev festivalin coşkusu, kentin sınırlarını da aşarak, dünyanın köşe bucak her yerinde. 

Marka şehir Bolu’nun 5. Uluslararası Köroğlu Festivali’nde, hain, gaddar Bolu Beyine kafa tutan, Türk dünyasının eşsiz kahramanı, yiğit ozan, sazıyla sözüyle anıldı 3 gün 3 gece. Günler, haftalar öncesinden başlayan heyecanlı hazırlıklarla birlikte duyurular yapıldı kente, yurda ve tüm dünyaya. Bolu Belediye Başkanı, yardımcıları ve tüm ekibinin ev sahipliğinde, en güzel şekilde ağırlandı, bakan yardımcısı, vekiller, elçiler, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY’a üye Türk dünyası ülkelerinden, Gana’dan, Balkanlar’dan, yurdumuzun çeşitli illerinden gelen yerli ve yabancı konuklar,

Festival ateşini protokol ile birlikte yakan Yeşilçam’ın efsane sanatçısı Hülya Koçyiğit, mavi üzeri açık arabayla ilerledi kortejin önünde. Ünlü komedyen Ceyhun Yılmaz’ın sunuculuğunu yaptığı sahnede, sevilen sanatçılar Ömür Gedik, Ferhat Göçer, Ömer Öztekin, Muhammed Reza Qasemi, Nilgün Kızılcı’nın verdikleri konserlerle coştu izleyenler.

Diğer etkinlik ve projelerde, daha önceki festivallerde de olduğu gibi yine Türk dünyasını sosyal, kültürel, ekonomik, siyasi yönden bir araya getirdi bu dev festivalin yapılmasını sağlayan Bolu Belediyesi ve Bolu Valiliği.

Sevgi ve saygılarımla.. 

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Yazarin diğer yazıları

Haberler

FacebookFacebook TwitterTwitter Instagramİnstagram

Site içi arama