STAD Eczanesi
DERMAN Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

STAD Eczanesi
Karamanlı Mah.Stadyum Cad.No:39/a
Tel: 0374 2170575
DERMAN Eczanesi
Semerkant Mah.İzzet Baysal Cad.No:160/E
Tel: 0374 215 32 14
Bolu 5 günlük hava tahmini

BAYANLARIN ELLERİYLE- DENTAL ESTETİK

Fatma Marmara

21 Ocak 2018

Disiplinli, çalışkan ve çalışmayı öğreten, 5 çocuklu bir bürokrat ailenin 4 numaralı çocuğu olarak dünyaya gelmesi, onun azimle başarıyı elde etmesinde en büyük etken.  1992 den beri STK' lar da aktif olarak çalışan, STK' ların toplumdaki faydalarına inanan KAGİDER , KAİSDER , GGYB ve BPW derneklerinde üyesi olan, Dr. Güzin Kırsaçlıoğlu 1993'de ilk muayenehanesini açmış, ardından yine aynı yıl içerisinde Dental  Estetik  Center’ı kurmuş.

Diş Hekimliği Odasında, Türk Diş Hekimliği Birliğinde Basın Komisyonu Başkanlığı ve ayrıca kongre organizasyonlarında görev almış olan Dr. Güzin Kırsaçlıoğlu ile bu haftaki sohbetimiz.

-Kurucusu olduğunuz, çalışanlarının tamamı bayan olan Dental  Estetik  Center’ın başka ortakları var mı, burada kaç kişi çalışıyor ve ne tür hizmetler veriyorsunuz?

Dr. Güzin Kırsaçlıoğlu: Dental  Estetik  Center' ın ( 1993)kurucusuyum ama 25 yıllık hastalarımızda Dental Estetik Center 'da aile, dost ortağımız durumunda oldu. Yani 5 yaşında gelenler şimdi çocuklarını getiriyor. Tüm branşlarda hizmet veriyoruz.  Pedodonti, ortodonti, diş eti tedavisi, implant, protez, estetik; şimdi de Nöralterapi  yani Biodentistry. Dental  Estetik  Center’da 14 kişi çalışıyor ve çalışanların hepside bayan. Dental  Estetik Center;  yurt içi ve yurt dışından bir yığın ödüller aldı. Dental  Estetik Center' ın  en son aldığı 2  ödül var.  Bir tanesi  KAİSDER ' in verdiği, tamamen kadınlardan oluşan bir  işletme olduğumuz için verilen bir ödül; yani kadın istihdamına önem verdiğimiz için aldık.

-Katıldığınız yurtdışı eğitimlerinde ve orada mesleğinizle ilgili çalışmaları gördüğünüzde, bunları Dental  Estetik Center’a ve ülkemize yansıtmanız ne şekilde oluyor?

Dr. Güzin Kırsaçlıoğlu: Dünyada ne varsa ülkemde de olsun istiyorum. Yurtdışına bir seyahate  gidince,  o bölgenin en ünlü kliniğinden randevu alıp giderim. Hem de hasta olarak muayene olur, konsepte bakarım.  En çok New York’da ki kliniklere gittim. Çünkü New York üniversitesinde estetik diş hekimliği üzerine master programına katıldım ve her sene New York'a eğitime geliyorum. Hollywood yıldızlarının gittiği bir klinik, gittim muayene oldum sadece Türkiye'den  değil, tüm Avrupa'dan da gelenleri var. Atatürk: ‘ Beni Türk hekimlerine emanet edin.’  demiş.  Bizim hastalarımız, estetik için New York'a gidiyorlar. Portekiz' de ünlü bir kliniğe gittim,  orda da Türkiye' den gidenler var.  O zaman niye biz dünya kliniği olmayalım?  Bize  başka ülkelerden de gelebilirler. Türkiye bu konuda gerçekten çok iyi durumda ve bilgi, eğitim, malzeme artık her yerde var. Bu nedenle, tedavi konseptleri oluşturuyorum.

-Divas in Dentistry Türkiye lideri olarak bu konuma geliş aşamalarınız, bu dernek hakkında kısa bilgiyi ve diğer üye ülkelerin, Türk diş hekimleri ile ilgili görüşlerini paylaşabilir misiniz?

Dr. Güzin Kırsaçlıoğlu: Benden STK çalışmalarım sonucu, kadın diş hekimlerini kapsayan bir dernek kurmam  istendi. Bende bir dernek kurmaktansa,  dünyadan bir derneğin temsilciliğini almayı uygun gördüm. Çünkü Türk kadın diş hekimlerine,  bu konuda bir açılım yapmanın daha doğru yol olduğunu düşündüm. Türkiye lideri olduğum Divas in Dentistry 21 ülkede liderleri bulunan, tamamen kadın diş hekimlerinden oluşan bir dernektir. Burada ki kadın diş hekimleri, mesleklerinde geldikleri noktada birer  divadır. Benim katılımımdan sonra, bütün liderler, Türk diş hekimleriyle daha güçlü olacağız,  mesajlarıyla geri döndüler.

-Diş estetiği de bir sanat, sizlerde aynı zamanda bu eseri ortaya çıkaran birer sanatçı olarak, bu bağlamda kişilere ve kişiliklerine etkileriniz ile Dental  Estetik  Center’ın hizmetleri arasında olan implant ve estetiğin günümüzde bu kadar çok tercih edilmesi, popüler olmasıyla ilgili görüşlerinizi paylaşabilir misiniz?

Dr. Güzin Kırsaçlıoğlu: İmplantlarla ilgili bilinç oluştu. Artık  bu işlem daha ağrısız ve sızısız nasıl yapılır, tüm bilim bununla uğraşıyor. Şimdi, lazer, ozon gibi ağrı azaltıcı tedaviler var ve hastalarımız, insanlarımız tabii ki bu tedaviyi hak ediyor. Günümüzde estetik kavramı oldukça popüler ve artık estetik diş hekimliği de hayatımıza girdi. Sarı, eğri dişler yerine, şimdi kişiye özel gülüşler, karakter dişi, kadın gülüşü, erkek gülüşü gibi kavramlar yaşantımızda yer aldı. Herkes tarz sahibi, bedenimiz ve yüzümüzde bu tarzın parçası. Bu nedenle diş beyazlatma, köpek dişinin ucunda ki sivriliği alma, her şey ihtiyaçlarla ortaya çıkıyor. Türkiye değişiyor, ihtiyaçlarda öyle. Bir insanın yüzünü mimari bir yapı gibi düşünün. Estetik diş hekimi için ön dişler o kişinin gülüşünü, imajını, karakterini yansıtan onu betimleyen, anlatan, kişiliğinin karşısındaki tarafından sentez edilmesini sağlayan vitrinidir. Diş estetiğinde kişinin mesleğine göre de diş yapılır. Eğer kişi sahne sanatçısı ise sahne ışıklarının altında daha güzel dişlere sahip olmalıdır. Zira sahne ışıkları yoğun olduğundan, dişleri de daha sarı gösterir.

-Son olarak koruyucu diş hekimliği ile ilgili neler söylemek istersiniz ve bu yöndeki çalışmalarınızdan kısaca bahsedebilir misiniz?

Koruyucu diş hekimliği bizde ve dünyada gelişmeli ve artık çürükler olmamalı. Ben aynı zamanda “Diş Dostu” derneğinin üyesiyim ve çok güzel çalışmalar yapıyoruz. Amacımız koruyucu diş hekimliğini hayata geçirmek. Köylere gidiyor, Ankara ’nın periferindeki okullara diş fırçalama alışkanlığını vermeye çalışıyoruz. Bu ülkenin yetişmiş bir bireyi olarak toplumumuza ve bizi yetiştirenlere karşı sorumluluklarımızı yerine getirmeli “ Koruyucu Diş Hekimliğini” mutlaka geliştirmeliyiz. Bu ülke ekonomisi için çok önemli çünkü diş çürüyor, dolgu yapılıyor para, dolguda problem oluyor kanal tedavisi yapılıyor para, sonra kaplama, sonra implant hep para ve diş malzemeleri ithal olduğu için bu para ülkenin cebinden çıkıyor. Bu nedenle “Dişimi Fırçalıyorum Ülkem İçin” sloganıyla köy köy dolaşıp, diş fırçalamayı anlatıyoruz.

Bu değerli bilgileri bizlerle paylaşan Dr. Güzin Kırsaçlıoğlu’na teşekkürlerimi sunuyorum.

Sevgi ve saygılarımla…

Fatma Marmara

 

 

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Yazarin diğer yazıları

Haberler

FacebookFacebook TwitterTwitter Instagramİnstagram

Site içi arama