STAD Eczanesi
DERMAN Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

STAD Eczanesi
Karamanlı Mah.Stadyum Cad.No:39/a
Tel: 0374 2170575
DERMAN Eczanesi
Semerkant Mah.İzzet Baysal Cad.No:160/E
Tel: 0374 215 32 14
Bolu 5 günlük hava tahmini

BASIN GÜNÜ VE ENGELLİLER

Fatma Marmara

14 Ocak 2018

 

“Basın Gününü” kutladı Bolu’da ki iki büyük alışveriş merkezi; Highway Outlet AVM ve 14 Burda AVM ile Bolu Belediye Başkanlığı. Buradan bir kez daha teşekkürlerimizi sunuyoruz bu incelik, bu duyarlılık ve bu birlikteliği sağladıkları için. Tabii ki Bolu Gazeteciler Cemiyetimize (BGC)de.

Bolu’nun Ankara- İstanbul otoyolu üzerinde bulunan Highway Outlet Alış Veriş Merkezi yetkililer tarafında düzenlenen kahvaltıda Bolu Basın Mensupları bir araya geldi. Ardından Highway Outlet AVM’de Bolu Gazeteciler Cemiyeti tarafından hazırlanan ve 2017 yılındaki haber fotoğraflarının yer aldığı “Fotoğraf Sergisi” açıldı. Aynı günün akşam yemeğinde, Köroğlu Otelde Bolu Belediye Başkanlığı’nın konukları olarak ağırlandı yine Bolu Basını.  

 

Bolu’muzun şehir merkezinde bulunan bir diğer büyük AVM’si 14 Burda, Bolu Basınına kahvaltı ikramında bulundu. 14 Burda AVM “Basın Günü Etkinlikleri” kapsamında düzenlenen “Geçmişten Geleceğe Bolu ve Düzce” gazete manşetlerinin arşiv sergisi de açıldı ve iki gün boyunca AVM’ye gelenler tarafından ziyaret edildi, dünden bugüne basın manşetlerinde yer alan haberler.

Aynı hafta içinde Bolu Belediyesi “Görme Engelliler Haftası” nedeniyle BOBES’de ikindi çayında engelli vatandaşlarımızla bir araya geldi. Büyük bir katılım vardı ve hepsinin yüzlerinde de mutluluk. Görme engelli kardeşimiz Ali Topaç Bolu Belediyesinin kendilerini kucaklamasını, uzattığı yardım elini ve verdiği hizmetlerden dolayı duyduğu memnuniyet dolu düşüncelerini büyük bir coşku içinde anlatırken hem sesi hem eli titriyordu. 

“ Bizlere bu hizmetleri veren Belediyemizden, devletimizden Allah razı olsun diyerek başladı konuşmasına Ali Topaç. “Böyle engelli dostu, engelliye anlayışlı olan bir başkanı da bize verdiği için rabbimize şükürler olsun. Bizleri her yerde dilinden eksik etmeyen, kalbinden eksik etmeyen, gönlünden eksik etmeyen bir başkanımız var.” diyerek sürdürdüğü konuşmasının ardından aklında kalan bir şiiri okudu.  

Bir diğer görme engelli vatandaşımız yürüme yolları üzerine çekilen araçlardan dolayı çok zor durumda olduklarını, yaşadıkları sıkıntıları vurgularken, bu konuda vatandaşlarında gerekli duyarlılığı göstermeleri gerekliliğini belirtirken, bu gerçeği bir kez daha bizim gözlerimiz önüne sermiş oldu.

Bencil, duyarsız, sadece kendini düşünenler, başını alıp elleri arasına düşünmeli bir an da olsa. Yarın aynı durumu yaşamayacağını nereden bilebilir. Bir an koymalı insan kendini engelli kardeşlerimizin yerine ve görebilmeli onların yaşadıkları sıkıntılı gerçekleri. Kendine hiçbir şey olmasa bile o engelli kişinin yaşam alanına yaşam haklarına saygı göstermesi, o alanları koruyup kollaması gerektiğini. Görme engelliler için döşenen yürüyüş yollarını araçlarıyla kapattığı gibi, yine çektiği araçlarla oraları çiğneyerek paramparça ettiklerini.

Onların sorunlarını tek tek dinledi Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu, Bolu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güler Mert. Engelli kardeşlerimizin dertleriyle üzülüp, onların sevinçleriyle güldüler.  İhtiyaçları ve yapılması gerekenler konusunda da gerekli mercilere arayarak talimat verdiler.

“Şehirlerde beklide en göz ardı edilen ve şehirde yaşarken sıkıntılarının çözümü konusunda zorlandığımız kesim biraz görme engelliler” diye belirtti konuşmasında Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ve devem etti. “Bu konuda yürüme yolları üzerine yaptığımız sistemler hep bozuldu. Nedeni Türkiye’de daha bu işi yapacak kalitede bu işe duyarlı yapılarımız oluşmadı. İnşallah önümüzdeki süreçte daha kalıcı ve yerleştikten sonra kaybolmayan sistemlere doğru geçeceğiz. Tabi şuan asıl sizlerin önerileri de bizleri doğru yola iletecek. Bedensel engelliler ve daha çok sandalyeli giden arkadaşlarımız dolaştıkları için nerede ne eksik varsa bize bildiriyor. Ama görme engellilerin nerede eksik gördüklerini biz tam öğrenemiyoruz. Bu sıkıntıları çözme konusunda sizlerinde desteğinize ihtiyacımız var. Önümüzdeki süreçte de bu eksiklikleri giderme konusunda hep beraber çalışmamız lazım.” diyerek bu konuda ki sıkıntılarının ve isteklerinin, kendilerine bilgi olarak ulaştırılmasının ne denli önemli olduğunu da vurguladı.

Daha önceleri engelliler görülmüyor, gizleniyordu. İnsanlar çocuklarını, engellilerini saklamak durumunda kalıyordu, dışarıya çıkaramıyordu diye belirttiğinde Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz benimde şahit olduğum geçmiş günler geldi gözlerimin önüne. Şanslıydı şimdikiler eskiden yaşayan engellilere bakıldığında. Zira onlara el uzatan sıkıntılarını gidermek için çabalayanlar vardı ve görmezlikten gelinmiyor yok sayılmıyorlardı.

 

Devam eden sözlerinde Sayın Yılmaz; “ Şimdi Allah’a binlerce şükürler olsun ki şartlar iyileştikçe şuan devlet imkânları da arttıkça bu konuda duyarlılıkta arttı. Şuan artık herkes kendisini göstermeye başladı. Nedeni ise devlet onlara kucak açtı. Bizde kayıtlı 52 görme engelli arkadaşımız var ama Bolu’da kaç tane bunu bilmiyoruz. İnşallah bunlarında tespitlerini yapmamız, bunlarla da ara sıra ilişkilere girip bu kişilerin herhangi bir sıkıntısı varsa anında bizim yardımcı olmamız lazım. Şuan engellilerle ilgili bir aracımız var. Onları pikniğe, kültürel etkinliklere götürebiliyoruz. Eğer araç yetmezse ikinci aracı da alırız. Sadece kendilerini değil sizleri ailelerinizle getirip götürebilecek durumdayız. Önümüzdeki süreçte başka ihtiyaçlar varsa onların giderilmesi konusunda da hep yanınızda olmak istiyoruz. ola ki görmemiş, duymamış, göz ardı etmiş olursak, siz bizleri uyarın. Bu şehirde yaşayan herkes, zihinsel engelliden bedensel engelliye, duyma engelliden görme engelliye kadar bütün engellilerin rahat yaşayabilecekleri bir şehri oluşturmak istiyoruz. .” diyerek belirtti bu konuda ki kararlılıklarını.

Sevgi ve saygılarımla…

Fatma Marmara

 
Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Yazarin diğer yazıları

Haberler

FacebookFacebook TwitterTwitter Instagramİnstagram

Site içi arama