STAD Eczanesi
DERMAN Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

STAD Eczanesi
Karamanlı Mah.Stadyum Cad.No:39/a
Tel: 0374 2170575
DERMAN Eczanesi
Semerkant Mah.İzzet Baysal Cad.No:160/E
Tel: 0374 215 32 14
Bolu 5 günlük hava tahmini

ATIK AHŞAPTAN DOĞAN SANAT

Fatma Marmara

27 Mart 2019

Geçtiğimiz haftalardan birinde Bolu Ressam Mehmet Yücetürk Sanat Merkezi’nde, minik ellerin, büyükleriyle beraber el ele vererek yaptıkları çalışmaları gezerken, kendimi bir sergide değil de sanki maket bir köyde, bir şehirde, kasaba meydanında, dolaşıyor, deniz kenarında gelip geçen gemileri izliyor gibi hissettim.

 

Aklıma Ege’de birkaç defa gittiğim maket köy geldi. Şimdi orası geçmiş yaşanmışlıkları anlatan muazzam bir müze oldu. Minik ellerin kullandığı atık malzemeleri bu şekilde değerlendirilip, birer sanat eserine dönüştürdüğünü görmem ise gözümün önüne, Ayvalık’taki bir atölyede her türlü atık malzemeyi değerlendirilerek, eşsiz kullanım eşyalarını ortaya çıkarıp, buradan geçimlerini sağlayan kadınları getirdi.

Gezdiğim bu sergide de atıl tahtalarla, kullanılabilecek eşyalar, dekoratif eşyalar yapmışlardı. Sanatsever Bolu halkıyla buluşan sergi, çok kısa süre açık kaldığından dolayı, maalesef çok kişi izleyemeden de toplanmış oldu.

Bu projeyi hayata geçiren ve bu güzel çalışmaları bizlerle buluşturanlar ise Bolu Atatürk İlkokulu Müdürü Sayın Fuat Bayramoğlu başta olmak üzere, Müdür Yardımcısı Fatih Bölükbaş ile öğretmenler Yusuf Akdeniz, Talat Çetin, Sinan Baş, Sibel Özkan, Filiz Meç, Vicdan Yüksel, velileri ve öğrencileri oldu.

Bolu Merkez Atatürk İlkokulu 1. ve 2. sınıf öğretmenleri olarak 2018-2019 eğitim öğretim yılı içerisinde, öğrencilerinde çevre bilinci oluşturmak, doğayı sevdirmek, aileleri ile birlikte kaliteli vakit geçirmelerini sağlamak, aynı zamanda öğrenci ve aileyi bir nebze olsun teknoloji bağımlılığından kurtarmak amacıyla bu çalışmayı başlatmışlar.

Öğrencilerinin sosyal etkinliklere aktif olarak katılmalarını sağlamak için velilerle ekim ayında toplantılar yaparak başlayan bu serüvenlerinde, atıkların da değerlendirilebilir olduğu bilincini oluşturmak amacıyla, ahşap ürünlerden, öğrencileriyle birlikte birer çalışma yapmalarını istemişler.

Yapılan çalışmaların aşamalarını düzenli olarak iletişim ağı üzerinden izlemiş ve çalışmalar ile ilgili fikirler sunmuşlar. İlerleyen süreçte ise çok farklı ve yaratıcı ürünlerin ortaya çıkmasından dolayı onlarda çok mutlu olmuşlar ve ortaya çıkan bu çalışmaları, mart ayı içindeki “Orman Haftası “etkinlikleri kapsamında sergilemeyi planlamışlar.

Oluşturmaya çalıştıkları bu çevre bilincinin tamamlanması için velilerin evlerine, Bolu Belediye’sinden temin ettikleri geri dönüşüm kutularını dağıtarak, evde oluşan kağıt, plastik, cam gibi geri dönüşebilir atıklarını bu kutularda biriktirerek, geri dönüşüme kazandırmalarını da sağlamışlar. Ayrıca sınıflarında atık pil toplama kampanyası başlatarak, pilin çevreye verdiği zarara dikkat çekip, pillerin doğaya atılmasını önlemeye çalışmışlar.

Tüm bu geçen 5 aylık sürenin sonunda öğretmenler ve okul idaresi olarak, çalışmaların planladıklarından daha güzel gittiğini, öğrencilerinin hakikaten velileri ile kaliteli vakit geçirdiklerini, el becerilerini geliştirdiklerini,  gerçekleşen bu başarılı çalışmaları izledikçe büyük bir zevk aldıklarını belirtiyorlar.

Ressam Yücetürk Sanat Merkezinde iki gün boyunca sergiledikleri bu ürünlerinin, okullarının sergi salonunda sergilemeye devam ettiklerini ve ziyaret etmek isteyen herkesin gelip görebileceğini belirten Okul Müdürü Fuat Bayramoğlu; “Öğrenci, öğretmen ve velilerimizle bu nadide sergiyi meydana getirdik. Öğretmenlerimize, velilerimize, sevgili öğrencilerimize çok teşekkür ederiz. Burada her zaman bizlerin yanı başında olan, destek ve ilham veren Bolu Milli Eğitim Müdürümüze ve Müdürlüğümüze, kıymetli Bolu Valimize de çok teşekkür ederiz.” diye ifade etti.

Bu değerli çalışmalara emek verenleri kutluyor, bilgi paylaşımları içinde teşekkürlerimi sunuyorum.

Sevgi ve saygılarımla…

Fatma Marmara

 

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Yazarin diğer yazıları

Haberler

FacebookFacebook TwitterTwitter Instagramİnstagram

Site içi arama