STAD Eczanesi
DERMAN Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

STAD Eczanesi
Karamanlı Mah.Stadyum Cad.No:39/a
Tel: 0374 2170575
DERMAN Eczanesi
Semerkant Mah.İzzet Baysal Cad.No:160/E
Tel: 0374 215 32 14
Bolu 5 günlük hava tahmini

AŞKI ANLATAN, AŞKI KENDİNDE YAŞATAN SONBAHAR

Fatma Marmara

1 Ekim 2017

Renklerin ahenginde ruhun coştuğu, esen ılık rüzgârda saçların uçuştuğu, aniden bastıran yağmurda bir şemsiye altında yanındakine sarılarak durulduğu, en güzel, en renkli mevsimdir sonbahar.

Şimdi mevsimlerden sonbahar…

Hazan derlerde hüzne düşerler ama öylemi?

Ayıklanma, belki de ölmüş, sararıp solmuşları ayıklama ve yeni bir bahara yeni renklerle başlama. Yaşanmışlıklar sararıp solarken, onların güzelliğini vedadan önce son bir kez fark etmek.

İşte bu nedenle çok renklidir sonbahar, sarıdan kırmızıya, kahveden yeşile, her rengin tüm tonlarıyla alabildiğince göz dolduran, doğanın dansıdır, son bir veda dansı. Renklerin, rüzgârın, yağmurun, seslerin eşliğinde, mevsimin son dansı…

Ara sıra çıkan güneşiyle, ılık rüzgârlı havasıyla,  bulutların hızlı akışıyla, adeta bir yaz sonu aşkının veda busesinde ki duygularla, ilham oluverir şairlere, yazarlara.

Rüzgâr yerde ki kuru yaprakları önüne katarak sürükleyip, küçük yığınlar yaparken cadde ve sokaklarda, anılarda toplanır bu mevsimde analiz için aklın kuytu köşelerinde. Kimi sararmış solmuş, kimi kurumuş, kimi de kurumaya yüz tutmuş.

Karşı sahilde batan akşam güneşi de aslında sonbaharın kızıl renklerini ve hüznünü barındırır üzerinde. Yarın yeni bir günün geleceğini bile bile yine de bir burukluk oluşur kişilerin yüreğinde. Hele bu mevsimde yakamozların, dolunay ve yıldızların daha az görüleceği uzun kış gecelerinin, kapıya dayandığı etkisi çoktur.

Ama bilinir aslında ve umutla beklenir, kendi renkleri gibi olmasa da gelecek olan renkli baharda o gecelerin ertesindedir. O nedenle yitirilmeyen umutlarla doludur sonbahar.

Renklerdir insanın tüm duygularını etkileyip, kişiliğini bile değiştiriveren. Öyle çok renk vardır ki etrafta, adeta mest olup dolaştırır çakır keyif sarhoşlukla.

Öyle ya yeşilin her tonu, kırmızı doğa da bu kadar mı çok renk tonlarına sahip olur?

Sarı, turuncu kahvenin güzelliğine ne demeli?

Aklınıza, gözlerinizin önüne gelen, gelmeyen her rengin mevcut olduğu o yollarda ki yaprak hışırtıları arasında, usul usul acelesiz bir şekilde, mest olmuş ruhla, duygularla, renklere dokunarak yürüyüşlerin yapıldığı, bambaşka bir mevsimdir sonbahar.

Dallarda tutunamayıp süzülerek düşen altın sarısı yaprakların, edalı yüzüşlerini dalgın dalgın izler gözler, gökyüzünün bulutlarını da alıp geldiği, birikmiş sularda ki eşsiz sonbahar yansımalarında.

Aşkı anlatır, aşkı kendinde yaşatır sonbahar, bambaşka farklı bir üslupla, fısıltıyla, coşkuyla.

Sevgi ve saygılarımla…

Fatma Marmara

 

 

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Yazarin diğer yazıları
Bolu'nun Instagram Günlüğü
Tüm Instagram Günlüğünü göster

Haberler

Site içi arama