STAD Eczanesi
DERMAN Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

STAD Eczanesi
Karamanlı Mah.Stadyum Cad.No:39/a
Tel: 0374 2170575
DERMAN Eczanesi
Semerkant Mah.İzzet Baysal Cad.No:160/E
Tel: 0374 215 32 14
Bolu 5 günlük hava tahmini

ABANT YEŞİLVADİ, BOLU’DA METRUK BİNALAR VE ORMANLAR

Fatma Marmara

12 Kasım 2018

 

Doğanın ortasında, Abant Dereceören Köyü sınırların içinde saklı bir cennet konumunda bulunan Abant Yeşilvadi Koç Pansiyon’da işletmeci Emre Koçyiğit ile anne ve babası Ayten Koçyiğit, Raşid Koçyiğit ailesinin bizler için doğal ürünlerden hazırladıkları zengin, lezzetli, eşsiz serpme kahvaltıda bir araya geldik.

Bu kahvaltıya AK Parti Bolu Milletvekili Arzu Aydın, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, AK Parti Bolu İl Başkanı Nurettin Doğanay, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Ahmet Eker, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Arzu Güler ve basın mensupları olarak katıldık.

Enfes kahvaltı sonrası sakin huzur bulduran, sonbaharın renklerinin coştuğu, içinde meyve ağaçlarının hatta muşmula ağaçlarının dallarında meyvelerin sallandığı, salıncakların, kamelyaların, alabalık havuzunun ve içinde alabalıkların bulunduğu Abant Yeşilvadi’nin bahçesinde dolaşmaya çıktık. Bu arada Bolu Belediye Başkanımız Sayın Alaaddin Yılmaz Tabiatın Kalbi Bolu, Bolu ormanları ve metruk binalarla ilgili basın mensuplarına bilgiler paylaştı.   

Metruk binaların sadece uyuşturucu açısından değil, görüntü kirliliği açısından çok önemli bir sıkıntı oluşturduğunu belirterek, şehircilik anlamında metruk bina diye bir binanın olmaması gerektiğini vurguladı. Bolu’da kullanılabilecek konut anlamında bir metruk bina olmadığını, ancak odunluk gibi ufak tefek kenara yapılan küçük yapıların olduğunu, bu güne kadar bunların yok edilmesiyle ilgili çok ciddi bir mücadele içinde olduklarını, 4500 civarındaki bu tür yapıları da yıktıklarını belirtti.

Zaten konut gibi olup ta içinde problem olan binayı durdurmamız mümkün değil, diyerek sözlerine devam eden Bolu Belediye Başkanı Sayın Alaaddin Yılmaz; “Sağ olsun bakanımızda bizim göreve geldiğimizden beri yaptığımız çalışmaların, bir emirle biran önce yapılmasını talep ediyor ki Bolu’da bu çözülmüş durumda ve inşallah bütün illerimizde çözülür.” dedi.  

Duyarlılık açısından bakıldığında yatay yapılar konusunda en duyarlı illerden bir tanesinin yine Bolu olduğunu, bu konuda hassasiyetlerinin çok fazla olduğunu belirten Başkan Yılmaz; “Birde tabi Bolu imar planları yapıldığı dönemde neredeyse 800 bin kişiye yetecek kadar imar planı hazırlanmış. Bolu’nun gelecek perspektifi düşünülmemiş. Bolu’nun gelecekte nüfusunun 350 bini geçmeyeceğini hesaplıyoruz. Öyleyse zaten Bolu’nun olması gereken, nüfusunun 2 katından fazla, yani nüfusundan fazla imara açılan yer var. Eğer o dönemde Allah bize belediye başkanlığını nasip etseydi biz zaten bu kadar geniş alanların imara açılmasını istemezdik. Bunu planlardık sağlıklı neticeye giderdik. Ama tabi bizden önceki dönemlerde bu planlar yapılırken nüfus projeksiyonu iyi hesaplanamadığı için bilhassa tarımsal arazilerin hemen hemen önemli bir bölümü imara açılmış ve kanunlaştığı içinde bizim bunu değiştirebilme şansımız yok. Değiştirdiğimizde hemen mahkemeler bunu bozduğu için biz mevcut 85 yılında yapılan planların uygulamasını yaptık sadece. Sanki bizim zamanımızda yerleşime açıldığı için biz yapmışız gibi de bilgi eksikliğinden dolayı yanlış algılandı.” diye belirtti.

Bolu’da tabiatımız ve doğamızın çok zengin olduğu, Allah’ın burada adeta ağaçları fışkırttığını anlatan Başkan Yılmaz, En fazla ağaç kesilen yerinde Bolu olduğu, çünkü orman istihsalinin en fazla olduğu ve gelir elde ettiği yerin yine burası olduğunu ifade etti. Buna rağmen ormanlarda bir eksiklik olmadığı aksine daha da fazla çoğalma olduğunu, bu şekilde seyrekleştirme yapılarak ormanların verimliliğinin artırıldığını, güneş alması, rahatlaması için de belli fidelerin kesilmesi, seyrekleştirilmesi gerektiğini vurguladı.

“Bu dünyanın yaptığı bir şey ama asıl önemli olan bu seyrekleşmeden sonra hem orman miktarında azalma olmayacak hem de orman veriminde azalma olmayacak. Yıllardır orman veriminde azalma olmayan tek il neresi derseniz, bütün orman istihsaline rağmen burasıdır. Bolu ve dünyadaki gelişmiş ülkelerdeki çalışmaları hemen hemen aynen yürüten bir yer. Onun için Bolu Allah’ın ağacı fışkırttığı bir mekân. Böyle bir mekânda yaşamaktan dolayı ve Allah bize böyle bir mekânda doğma fırsatı verdiği içinde ona ne kadar şükretsek azdır.” Diye belirterek sözlerine devam eden Başkan Yılmaz; “Tabi dört mevsiminde doyasıya yaşandığı tek yer burası. Onun içinde şöyle baktığımız zaman her tarafımız çok güzel. Dünyada ancak belirli yerlerde örneğin İsviçre’de bu manzarayı görebilirsiniz ama orada güneşi her zaman göremezsin. Onun için burası çok özel bir yer.”diye anlattı.

Burada ağaçla ilgili konularda en fazla üzerine gidenlerden bir tanesinin kendisi olduğunu belirten Başkan Yılmaz; “Tabiata bizim kadar duyarlı olan bir yer yoktur. Bu coğrafyayı koruyanda devlet değil, Bolu insanıdır. Yani Bolu insanı kaçakçılık yapmaz, Bolu insanı ağaç kesmez, yakmaz, tarla açmaz. Hatta Abant’taki tepelere baktığınız zaman, ağaçlandırma miktarı 1950’li yıllara göre çok daha fazlaştığı, 1950’li yıllarda daha seyrek olan bu alanlar şuan daha yoğun. Bizim genlerimizde, tabiatla iç içe yaşamayı bilen bir genimiz var. Tabiatı yıpratmama, yakmama, yıkmama gibi bir geleneğimiz var.” diye ifade etti.  

Tesisin işletmecisi Emre Koçyiğit ve Ayten Koçyiğit, Raşid Koçyiğit ailesi ile tüm emeği geçenlere bir tek kuş sütü eksik olan muhteşem kahvaltı için eşsiz misafirperverlikleri için bir kez daha teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Bu cennet yeri görmek isteyenler Abant yolu üzeri Dereceören Köyü, Yeşilvadi 0 374 237 10 01- 0542 313 34 37 – 0541 778 14 14 telefonlar numarasıyla irtibat kurabilir.

Saygı ve Sevgilerimle…

 

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Yazarin diğer yazıları

Haberler

FacebookFacebook TwitterTwitter Instagramİnstagram

Site içi arama