CEREN Eczanesi
YÜCE Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

CEREN Eczanesi
Borazanlar Mh Mehmet Akif Ersoy Blv No.50/10-B(Sağlık Müd Yanı)
Tel: 0374 331 48 26
YÜCE Eczanesi
Gölyüzü Mah.T.Mehmet Paşa Cad.No:33/A (Adese Market Karşısı)
Tel: 0374 217 10 21
Bolu 5 günlük hava tahmini

OYUN

Şükrü Karataş

13 Mayıs 2018

 

 

Bolu Belediyesi başkanı  Alaaddin  Yılmaz,  Milli Eğitim müdürü Yusuf Cengiz ve İl  Gençlik Hizmetleri ve Spor müdürü Şahin  Ertem’in 17 Nisan 2018 tarihinde ‘’Dedemin Oyuncağı , Benim  oyuncağım’’ projesine  imza attıklarını basından öğrendiğimde çok heyecanlandım.

28 Mayıs Dünya oynama günü. Dünya oyun oynama gününün (Word Play Day, May 28 ) fikir anneliği ve kurucusu Güney Kore’den Dr. Freda Kim’e aittir.

Dünya oyun oynama günü ilk defa Uluslararası oyuncak kütüphanesi birliğinin(International Toy Library Association-ITLA) 1999 yılında Tokyo/Japonya’da Yapılan 8.Uluslar arası oyuncak kütüphanesi konferansında oluşmuş ve  bugün her yıl 28 mayısta tüm dünyada, çeşitli ülkelerde kutlanmaktadır.

Ülkemizde Marmara Üniversitesi bu etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Oyunun önemini hatırlatma açısından farkındalık oluşturmaktadır. Ancak oyun günü, anneler, babalar ve benzeri günler gibi bir güne sıkıştırılacak bir etkinlik değildir.Oyun her gün, her saat, her saniye olmalıdır.

‘’Oyun bütün insanlığa aittir. Kim oynayamaz durumda ise; o artık  mantarlaşmış, doğaya teslim olmuş demektir. Yumuşaklığımızı, esnekliğimizi korumak için oyun oynamaya ihtiyacımız vardır. Oyun ,oyunda değer kazanan şan, şeref, ağırbaşlılık gibi aşırı duyguların bir emniyet sübabıdır. Aynı zamanda yaşamın akışındaki düzeni sağlar. Özellikle çocuklarla oynama ; bizlere oyun liderliği kazandırır.’’ Emil Brunnet. Acaba bizi bunaltan haberler, niye yan baktın diye bıçaklayan, öldüren insanlar,  çocukluklarında oyun oynamadılar, çocukluklarını yaşamadılar mı ki?

Eğitim ve çocuk psikolojisi ile ilgili bir  kitap okumuştum. İsmini hatırlayamadığım Amerikalı eğitimci bilim adamının 1800 yıllarında yaptığı araştırmada, insanın  yirmi yaşına kadar öğrendiklerinin  % 50 sini yedi yaşına kadar öğrendiğini ispatlamış ve ben ’’ insan yedisinde ne ise, yetmişinde odur’’ sözü karşısında, atalarımıza hayran kaldım. Demek ki insan yedisine kadar şekilleniyor, sonra içi dolduruluyor.

Çocuğun işi oyundur. Oyunla çocuk şekillenir. Oyunla çocuk ;  Fiziksel gelişimini, (vücut hareketleri gelişir.) zihinsel gelişimini,(kavram ve nesnelerin özelliklerini öğrenir, dil becerilerini geliştirir, problem çözme yeteneğini kavrar.) sosyalleşmesini,(arkadaşlık kurmayı öğrenir, iç denetimini geliştirir. Toplum kurallarına uymayı öğrenir.) duygusal gelişimini,(duygularını tanır ve doğru ifade eder. Başkalarının duygularına saygı duymayı öğrenir) sağlar.

Bizim çocukluğumuzda oyunlar doğanın içinde mevsimlere göre olurdu. İlkbahar geldiğinde, dedemiz söğüt ağacından kaval yapar, ceviz ağacından düdük yapardı. Çelikçomak, met, dokurcun, üç taş, dokuz taş, çember çevirme, ip atlama ve benzerleri. Topumuzu taradığımız hayvanların kıllarından yapardık. Kışın kayıkla,  kızakla kayardık. Saklambaç en güzel oyunlarımızdandı.

Teknolojinin ilerlemesi, bilgisayarın hayatımıza girmesi, akıllı telefonların küçük yaşlarda kullanılması, çocukların zamanını oyundan çalmıştır. Şehirleşme ile birlikte sokaklar araçlarla dolmuştur. Çocukların oynayacağı boş arazi ve bahçe kalmamıştır. Güvenlik sorunları nedeniyle anne babalar çocuklarını dışarıya gönderememektedir. Okul derslerinin, ödevlerin ve sınavların çokluğu da çocukları oyundan alıkoymaktadır. Ev ortamı çocuklara göre değil de misafirlere göre döşenmiştir, çocukların dağıtmasından ve kirletilmesinden korkar hale gelinmiştir. Günümüzde çocuk oyuncakları da çok pahalıdır. Fakir aileler bu oyuncakları alacak güçte değildir.

Çocukların karınlarını ve zihinlerini doyurduğumuz kadar, ruhlarını da doyurmalıyız. Bu da oyunla olur. Camilerimizin içine girdiğimiz zaman insanın ruhu açılıyor, çünkü her şeyi ile şahane binalar. Okullarımızda öyle olmalı. Okul binaları tek katlı olmalıdır. Tuvaletleri, sandalye masaları çocuklara uygun ve bahçede her çocuğa dört metrekarelik yer ayrılmalı, bahçede çocuklar için kaydıraklar, salıncaklar, kum havuzu, tırmanma kuleleri, küçükler için mini futbol sahası, büyükler için de futbol sahası olmalıdır. Yağmurlu havalarda çocukların spor yapacağı jimnastik salonları olmalıdır. Çocuk teneffüse  çıktığı zaman istediği oyunu, el bende, saklambaç, ip atlama gibi oyunları da oynasın, okul gününde en az bir saatlik bir oyun zamanı olsun. Zenginler çocuklarını kreşlere göndererek  okula hazırlamaktadırlar. Fakir ve dar gelirli aileler için de, oyuncak sınıfları oluşturulmalı ve çocukların temelden sağlıklı, okula hazır, oyuna doymuş, sosyalleşmiş, en az 1500 sözcük dağarcığına sahip,  dil gelişimini sağlamış,  çocuklarımız olsun. Okul bünyelerinde veya müsait yerlerde oyuncak evleri, oyuncak  kütüphaneleri açarak, buraları zenginler tarafından hibe edilecek oyuncaklarla doldurulabilir. Bu oyuncaklar, çocuk gelişimine uygun olmalı, buralardan dar gelirli aileler çocukları için ,üye olup, ücretsiz ödünç alarak çocuklarının oynamasını sağlamış olurlar. Veliler için de eğitime katılım projeleri geliştirilmelidir. Bütün bu çalışmalar için, üniversiteli genç beyinlerden veya emekli öğretmenlerden de yardım alınabilir.

Fenelon‘’Eğitim ve öğretimin sıkıcılığından ve teorik olmasından yakınarak bütün eğitim ve öğretimin oyun ve eğlence temelli olması gerekliliğinden bahsetmiştir.’’

‘’ÇOCUK OYUNLA BÜYÜMELİDİR.’’ Eflatun

Şükrü Karataş

 

 

 

 

 

 

 

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Yazarin diğer yazıları
Bolu'nun Instagram Günlüğü
Tüm Instagram Günlüğünü göster

Haberler

Site içi arama