CEREN Eczanesi
YÜCE Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

CEREN Eczanesi
Borazanlar Mh Mehmet Akif Ersoy Blv No.50/10-B(Sağlık Müd Yanı)
Tel: 0374 331 48 26
YÜCE Eczanesi
Gölyüzü Mah.T.Mehmet Paşa Cad.No:33/A (Adese Market Karşısı)
Tel: 0374 217 10 21
Bolu 5 günlük hava tahmini

BAYRAM

Şükrü Karataş

20 Haziran 2018

 

Bayramlar insanları kaynaştırıp bir araya getiren en güzel günlerdir. Bayramlar bir sevinç ve neşe günleridir. Yüce duyguların coştuğu, sevgi ve saygının, hislerin insanlar arasında zirveye ulaştığı günlerdir bayramlar.

Filistin’de bayramı düşünün, Suriye’de, Afganistan’da bayramlar sevinç ve neşeyi zirveye ulaştırır mı?

Bayramı yaşamak için, huzurlu bir vatan olması lazım. Çok şükür vatanımız var. Ne yazık ki vatanımızın etrafı yangınlarla dolu. Komşuda yangın olunca elbette bize de sıçrayacak, sıçrıyor da. Teröre ödediğimiz maddi ve manevi kayıplar, telafi edilemeyecek kadar çok. Maddi yönden kayıp, ülkemiz için kullanılabilseydi bugün hiçbir sıkıntımız olmayabilirdi. Zor günlerden geçiyoruz. Bu zorlukları bizim yenmemiz gerekiyor. Atatürk ‘’Birlik ve beraberliği kaderi ilahiden başka hiç bir şey yenemez” demiş.

Bir belgeselde izlemiştim, Amerika’da Mississippi nehrinin bir tarafında yangın oluyor, yangından karıncaların kaçışı, beni çok düşündürdü. Büyük iri ayı karıncaları, suya sıra ile girerek bir bir tepesine çıkıyorlar, büyük top şeklini alıyorlar, suda bu topu sıra ile çekiyorlar, balıklar yemek için hücum ettiğinde karınca topundan, bir karınca bile koparamadan, karınca topu ileriye doğru fırlıyor, böylece karıncalar, yangının olmadığı karşı kıyıya çıkıyorlar. Yangından kurtuluyorlar.

Biz Türkiye olarak etrafımızdaki yangından nasıl kurtulacağız? İşte karıncaları örnek almamız gerekiyor. Sade Türkiye değil aslında bütün İslam ülkeleri karıncaları örnek alırsa, dünya ayaklarımıza kapanır. Yangınlardan kurtulmamız için, hepimiz farklı düşünce ve duygularımızı,  hoşgörü ile karşılayıp,  birlikte mutlu bir şekilde yaşamanın yollarını keşfetmeliyiz. Tıpkı Anıt Park’taki parti bayraklarının iç içe, yan yana olduğu gibi olmalıyız. Bayrakların yan yana olması beni gelecek için ümitlendiriyor. Yunus Emre tarihin derinliklerinden bize sesleniyor. ‘’GELİN TANIŞ OLALIM, İŞİ KOLAY KILALIM, SEVELİM SEVİLELİM, DÜNYA KİMSEYE KALMAZ.

Gelecekte, sevinçlerin ve neşelerin zirveye ulaştığı bayramları kutlamak dileği ile geçmiş bayramınızı en içten kalbi duygularımla kutlarım.

 

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Yazarin diğer yazıları
Bolu'nun Instagram Günlüğü
Tüm Instagram Günlüğünü göster

Haberler

Site içi arama