SARUHAN Eczanesi
KÖKEZ Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

SARUHAN Eczanesi
Sümer Mah. Hattat Emin Barin Cad. Gündogdu Park Apt. No:87/13 A(Bilal-i Habesi Camii Karsisi)
Tel: 0374 220 20 05
KÖKEZ Eczanesi
Gölyüzü Mah. Şehit Mehmet Kaya Sok. No:8/30 GÖLYÜZÜ AİLE HEKİMLİĞİ YANI
Tel: 0374 215 44 49
Bolu 5 günlük hava tahmini

ASLANLAR VE BİZ

Mustafa Nuri Gürsoy

17 Şubat 2021

 

Safari; doğada hayvanları, belgeselleri izlemeye bayılırım. Çocukluğumuzda biz La Fontaine ve Kelile Dimnemasallarından ormanların kralının aslan olduğunu öğrenmiştik. Aslanlar gerçekten ormanların kralı mı?

Aslanlar manda sürülerine bakıyor. Sürülere saldırıp, sürüyü bölüyorlar. Sürüden ayrılan mandayı devirip yiyorlar.

Belgesellerde bu vahşi hayatta, hayvanların iç güdüleri ile yaşamlarını devam ettirmeleri için birbirlerini yediklerini görüyoruz. Belgesellerin çekimleri sırasında, bu hadiselerin olması insanın canını acıtıyor.  Bir mandanın, aslanlar tarafından vahşice parçalanırken neden yardım etmediklerine hayıflanıyorum. Ama bu doğanın  gerçeği. Belgesel filmi yapanlar da bu heyecanlı sahneleri bizlere gösterirken ekmeklerini kazanıyorlar.

Aslanlar mandalara saldırırken beklenmedik mücadele de oluyor. Mandalar birleşip sırt sırta verdiğinde, aslanları öldürebiliyor. Zayıfların birleşerek güçlülere karşı düelloyu kazanması insanı sevindirmiyor diyemem. KURTLAR birleşince de koskoca aslanı devirebiliyorlar.

Doğada hayvanlar, iç güdüleriyle yaşarken, onların yanında biz insanlar, aklımızla çok farklı hayat devam ettiriyoruz. Dünyaya hakim olmaya çalışıyoruz.

İnancımıza göre insanlık, Adem ve Hava anamızdan çoğalarak, bu güne kadar bir çok devletler kurup yıkmıştır.

Bunların arasında Türkler de  tarihin derinliklerinde Aslanlar gibi devletler kurmuş, kurulmuş yıkılmış.

TARİHTE:

BÜYÜK HUN İMPARATORLUĞU: MÖ 220- MS 216. 436 yıl yaşamış. (TEOMAN)

BATI HUN İMPARATORLUĞU: MÖ 48- MS 216. 264 yıl yaşamış. (Pİ)

AVRUPA HUN İMPARATORLUĞU: MS 375-469.         94 yıl yaşamış. (BALAMİR)

AK HUN İMPARATORLUĞU: 420-552.                           132 yıl yaşamış. (AKSUVAR)

GÖKTÜRKLER: 552-745.                                                   193yıl yaşamış. (BUMİN KAĞAN)

AVAR KAĞANLIĞI: 565-835.                                           270 yıl yaşamış. (1.BAYAN)

HAZAR KAĞANLIĞI: 651-983.                                          332 yıl yaşamış. (BÖRİ ŞAD)

UYGUR KAĞANLIĞI: 745-1368.                                       623 yıl yaşamış. (KUTLUK BİLGE KÜL KAĞAN)

KARAHANLI DEVLETİ: 840-1212.                                    372 yıl yaşamış.(BİLGE KÜL KADİR HAN)

GAZNE DEVLETİ: 962-1183.                                             221 yıl yaşamış (ALP TİGİN)

BÜYÜK SELÇUKLU DEVLETİ: 1040-1157.                       117 yıl yaşamış (TUĞRUL)

HAREZMŞAHLAR DEVLETİ: 1097-1231.                          134 yıl yaşamış (KUTBEDDİN MUHAMMED)

ALTIN ORDU DEVLETİ: 1236-1502.                                  266 yıl yaşamış (BATU HAN)

TİMUR İMPARATORLUĞU: 1368-1501.                           133yıl yaşamış (TİMUR)

BABÜR İMPARATORLUĞU: 1526-1858.                           332 yıl yaşamış (BABÜR)

OSMANLI İMPARATORLUĞU: 1299-1923.                      624 yıl yaşamış (OSMAN GAZİ)

 Osmanlı İmparatorluğunun yıkılmasından sonra, ATATÜRK’ÜN önderliğinde TÜRKİYE CUMHURİYETİ’Nİ 1923 ‘te kurduk. İçinde yaşadığımız ANADOLUYU yurt, vatan ANAVATAN yaptığımız TÜRKİYE CUMHURİYETİ. En son kalemiz.  BU TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNİN KIYMETİNİ ÇOK İYİ BİLMELİYİZ.

Türkiye, jeopolitik konumu itibariyle, doğu ile batıya sıkışmış, her iki kıta arsında köprü görevi yapan, Kara Deniz ve Ak Deniz arasında su yoluna sahip, Ortadoğuya, Kafkaslara ve Balkanlara sınırı olan  kıymetli bir ülkeyiz. Doğuda Rusya ve Çin engeliyle bir türlü soydaşlarımızla bütünleşememişiz. Komünizmin yıkılmasıyla Türkiye’ye büyük bir şans doğmuştur. Güneş doğudan doğuyor.

KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ 1983

AZERBAYCAN                                       1991

KAZAKİSTAN                                         1991

KIRGIZİSTAN                                          1991

ÖZBEKİSTAN                                          1991

TÜRKMENİSTAN                                    1991 Türklerin yaşadığı özerk cumhuriyetler de var. Siyasi ve ekonomik yönden büyük güç oluşturabiliriz.

İlerlememiz için batıya bakmışız. Batının ilmi ve biliminden çok kültürüne özenip kendi genlerimizle oynamışız. Büyük şairimiz Mehmet Akif’i dinlersek görürüz. Avrupa birliğine bizi bir türlü almıyorlar. Nedenlerini biliyoruz. Elimizde hala büyük şans var. Avrupa’da yaşayan 5,5 milyon işçilerimizin gücüyle zaten Avrupa birliğine girmiş sayılırız. Onlarla ilişkilerimizi çok kuvvetlendirmeliyiz. Bütün bunlar önümüze konulan altın tepsi.

2021 yılındayız. Bugün 2241 yıllık devlet kurma tecrübesine sahibiz. Cumhurbaşkanlığı Forsu’nda tarihte kurduğumuz devletlerin her birinin adına bir yıldız yer verilmiştir. En uzun yaşayan devletlerimizden UYGUR KAĞANLIĞI ile OSMANLI İMPARATORLUĞU öne çıkıyor. Bu devletlerimiz neden uzun yaşamıştır? En az yaşayan Türk devleti  AVRUPA HUN İMPARATORLUĞU’DUR. Tarihçilerin ve bilim adamlarının araştırma konusudur.

16 büyük Türk devleti ile övünürüz. Ne hikmetse bu devletlerin yıkılma nedenleri ile ilgilenmiyoruz. Bu devletler iç çekişmeler, taht kavgaları veya kardeş kavgaları ile yıkılmıştır. Bunları fırsat bilen düşmanların da büyük gayretleri sebeplerin başında geliyor.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ olarak harika bir millet mozaiğimiz var. Hep birlikte aynı gemideyiz. UZAY TEKNİĞİNİN ortamında ASLANLARLA mücadele edebilmemiz için çok çalışıp, birlik ve beraberlik içinde CUMHURİYETİMİZİN 2023’ te 100. Yılını kutlayalım. Nice yüzüncü yıllarını kutlayabilmek için vatandaş olarak her gün hükümet kurup, hükümet yıkmaktansa, üzerimize düşen görevleri yerine getirelim. Devlet bize veriyor. Biz devlete, birbirimize ne veriyoruz? PROJELER üretmeliyiz. Büyük düşünmeliyiz. Siyasiler de;  vatandaşlarımıza iyi bir model olsunlar. EKONOMİDE, DIŞ POLİTİKADA, TERÖR KONUSUNDA birlikte hareket etsinler. Görevlerini iyi yapanları seçelim. Ama herkes işini iyi yapsın.

Kuraklık kapımızdaydı. Kar yağdı çok şükür kurtulduk. Kuraklıkla karşı karşıya kaldığımızda, Dicle ve Fırat’ı bütün Türkiye’ye nasıl akıtabiliriz? Veya denizlerimizi arıtıp içme ve sulamada nasıl değerlendirebiliriz? Bir virüs, bütün dünyayı hapsetti. Barajın biriken sularının kapakları yıkıldığında meydana getirdiği selin neleri yıkacağını bilemediğimiz gibi, açlıkla boğuşacak insanlığın neler yapacağını çok iyi bilerek kriz masaları oluşturmalıyız.

Bütün bu önümüzdeki sorunlar, çöpünü boş konteynere atmaktan aciz olan fertlerle çözülmez. Çöplerini ulu orta doğaya fırlatan toplumla, denizlerini kirleten insanlarla, maskesini cebine koyamayacak kadar aciz kişilerle hiç çözülmez. Günlük siyaset yapıyoruz ama bana şu ayakkabıyı tamir et deseler edemem. Demek ki yapacak çok işlerimiz var.

EĞİTİM , AHLAK, SEVGİ, GÜVEN ve ÇOK ÇALIŞMAK. CENGİZ HAN’IN sözüyle bitiriyorum. ‘’BİR MIH BİR NALI, BİR NAL BİR ATI, BİR AT BİR ASKERİ, BİR ASKER BİR ORDUYU, BİR ORDU DA BİR VATANI KURTARIR.’’

16 şubat 2021

Şükrü Karataş

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Yazarin diğer yazıları
Bolu'nun Instagram Günlüğü
Tüm Instagram Günlüğünü göster

Haberler

Site içi arama