Türk yargı sistemine leke sürüldü

  Sefa Günay

  Sefa Günay
  16 Şubat 2018

  Türkiye’de tutuklu bulunan Alman gazeteci Deniz Yücel serbest kaldı. Gazeteci Deniz Yücel geçen yıl 14 Şubat’ta İstanbul’da kendi isteğiyle ifade vermek üzere gittiği emniyette gözaltına alınmış, 27 Şubat’ta da “halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve terör propagandası yapmak” suçlamasıyla tutuklanmıştı.

  Türk asıllı alman gazeteci hem de Başbakanın Merkel ile görüşmesinden bir gün sonra serbest bırakılmıştır. Bunun önemi ne derseniz? Türkiye Hukuk Devletiyse nasıl oluyor da şansölye ve başbakanın görüşmesinden bir gün sonra Alman gazeteci serbest kalıyor. Buradan gazeteciyi pazarlık konusu etmek adına hapsettiğimiz sonucu çıkmaz mı? İçeriye atılan kişi ve kişiler hukuken değil siyaseten yargılanıyor izlenimi yaratmaz mı?

  Deniz Yücel'in suçlu, ya da suçsuz olması zaten hukukun konusudur ancak "iki ülke ilişkilerini yoluna koymak için geldik" dedikten 1 gün sonra adamı serbest bırakmak, yargının bağımsızlığına leke sürmüştür. Dava açılmadan, iddianame hazırlanmadan, mahkemeye çıkarılmadan 1 yıldır tutsak olan bir gazetecinin Almanya isteyince tahliye edilmesi, Türk yargı sistemini sorgular duruma sokmuştur. Ajanlık ve istihbarat faaliyeti konusunda ciddi şüpheler olduğu için aylardır tutuklu olan, Cumhurbaşkanının makamında olduğu sürece salınmayacağını taahhüt ettiği birinin referandum geçtiği için barışma sürecinde salıverilmesi bu ülkede yargı bağımsızlığı açısından da skandaldır.

  Geriye tek soru ajansa neden salıyoruz, masumsa neden tuttuk?

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!
  Yorum yazın
  Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız. GİRİŞ YAP
  • İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
  • Habere değil yorumculara yönelik,
  • Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
  • Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar
  • KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
  • Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
  Yazarin diğer yazıları
  Bolu'nun Rwitter Günlüğü
  Tüm Twitter Günlüğünü göster

  Sizden Gelenler
  Site içi arama
  Cumhuriyet Caddesi İnci İş Merkezi No:32   Tel: 0 374 217 82 85   Faks: 0 374 217 82 95
  1.5611701011658