Peki velilerin notları ne olacak?

  Sefa Günay

  19 Ocak 2018

  Bolu’da 2017-2018 eğitim-öğretim yılı birinci dönemi sağ salim tamamlandı. İlimiz genelinde yarıyıl 4 bin 530 öğretmen ve 48 bin 705 öğrenci tatile çıkarken, bir o kadar velinin mesaisi başladı. Evet sabah okula gönderip, akşam gelen çocuklarıyla birkaç saatlik zaman diliminde görüşen veliler için çocuklarıyla vakit geçirme zamanı.

  Üzücü olan şu ki; öğretmen ve öğrenciler ne kadar sevinirse velilerin büyük çoğunluğu da üzülüyor bu tatile. Neden? Çünkü çocuklarıyla daha fazla ilgilenmek zorunda kalıyorlar. İyi de zaten olması gereken bu değil mi demeyin. “Çocuğu okula gönderip kurtuluyorum” diyen azımsanmayacak bir veli kitlesi var. Evde kendi çocuğuyla baş edemeyen veliler, öğretmenlerden onunla baş edip adam etmesini bekliyorlar zahmetsizce. Halbuki eğitim evde başlar diye öğretilmemiş miydi bize?

  Öğrencilerin hepsi karne aldı bugün.  Derslerden tutun, davranışları, becerileri de not dediğimiz bir rakam ile değerlendirildi. Peki velilerin notları ne olacak? Karne ile ilgili en çok velilere seslenilmesi gerekiyor bu aşamada.

  Öncelikle karne sadece evladınıza ait değil. Sizin de notlarınız yazıyor orada. Zayıfları bir de kendinizi göz önüne alarak değerlendirin. Çocuklarınızı ve karnelerini ego tatmin malzemesi yapmayın. Çocuğunuza neden bu dersinin notu bu demeyin sebebini araştırın. Sınıf öğretmeni ve rehber öğretmeniyle daha sık görüşün, çocuğunuzla iletişimi koparmayın. Karne karşılaştırması yapmayın. “Rüstem dayının oğlu Ruşen matematikten 4 almış, seninki niye 3” demek çok anlamsız. Her çocuğun ilgi yetenek ve zeka düzeyinin farklı olduğunu kabul edin. Düşük olan notların temelinde bir çok sebep olabilir. Sebeplerini araştırın. (Öğretmeni sevmeyebilir, temeli zayıf olabilir, derse çalışmamıştır, derse karşı olumsuz tutum geliştirmiştir.) Karne notuyla ödüllendirme ya da cezalandırmayı abartmayın. En önemlisi de karne keyfini çocuklarınızla birlikte geçirin.

   

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!
  Yorum yazın
  Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız. GİRİŞ YAP
  • İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
  • Habere değil yorumculara yönelik,
  • Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
  • Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar
  • KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
  • Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
  Yazarin diğer yazıları
  Bolu'nun Rwitter Günlüğü
  Tüm Twitter Günlüğünü göster

  Sizden Gelenler
  Site içi arama
  Cumhuriyet Caddesi İnci İş Merkezi No:32   Tel: 0 374 217 82 85   Faks: 0 374 217 82 95
  1.2547559738159