Çanakkale Ruhu Bugün Afrin’de

  Sefa Günay

  Sefa Günay
  16 Mart 2018

   

  Çanakkale Savaşı yalnız bizim tarihimizin değil yakın dünya tarihinin en önemli savaşlarından biridir. Çanakkale Boğazı'nı savaş gemileriyle zorlayarak aşma, böylece İstanbul'a kavuşma isteği Avrupa büyük devletlerinin öteden beri özlemidir.

  Çanakkale savaşlarında 250 binin üzerinde askerimiz şehit düştü. Düşman kayıpları ise bu rakamın üstündedir.

  Çanakkale savaşlarının unutulmaz kahramanı, Anafartalar Grup Komutanı Mustafa Kemal'in başarısı ilerde başlayacak Ulusal Kurtuluş Savaşı'mızın kaynağı oldu.

  Bağımsızlığımızı savunmak, yurt topraklarımızı korumak için yapılan savaşlar kutsaldır. Çanakkale, Ulusal Kurtuluş Savaşımız kutsal destan savaşlara birer örnektir.

  2002 Yılından bu yana her 18 Mart günü şehitlerimizi minnet ve şükranla anıyoruz. Bu kutsal anma günü için 18 Mart tarihinin seçilmesi çok anlamlı. 18 Mart Türk ve dünya tarihinde çok önemli bir dönüm noktası olan Çanakkale Zaferi’nin yıldönümü. Bugün 26 ülkede 58 Şehitliğimiz bulunuyor. Yurt dışında Şehitliklerimizin bulunduğu ülkeler İngiltere’den Kore ve Japonya’ya, Letonya ve Polonya’dan Yemen’e kadar çok geniş bir alanda.

  Tarihin her döneminde kanlı savaşlarla yurdu korumak pahasına can veren evlatlarımız, bugün de aynı özveriyi gösteriyor. 15 Temmuz darbe girişiminde ülkeyi ele geçirmeye çalışan FETO terör örgütüne karşı sivil vatandaşlarımız canlarını süper ederek, yurdun bütünlüğünü bozmaya çalışanlara karşı hadlerini bildirmişlerdir. 5 Temmuz’da da Türkiye'nin en uzun 48 saatinde 248 şehit verdi, 2196 vatandaş ise yaralandı.

  Bitmedi şimdi de ülkemize kast etmeye çalışan PKK terör örgütünü temizlemek için Zeytin Dalı Harekatı başlatıldı. Mehmetçiğimiz Afrin’de destanlar yazmaya devam ediyor. Ülkemizin etrafında pusu kuran hainlerin inlerine giren Mehmetçiğimiz, yine canını hiçe sayarak Türk milletinin güvenliği için savaşıyor. KK/KCK/PYD-YPG'li ve DEAŞ'lı teröristleri etkisiz hale getirilmesi için başlatılan operasyonun 56. günündeyiz. 56 günde toplam şehit sayımız 45 oldu. İşte Çanakkale ruhu 2 yıl önce darbe teşebbüsünde, bugün ise Afrin’de yeniden canlandı. Türk milleti kanıyla aldığı bu toprakları kanıyla korumaya and içmiştir.

  Tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle yad ediyor, yurt içinde ve yurt dışında vatan topraklarını ve milli çıkarlarımızı korurken canlarını veren bütün şehitlerimizin manevi huzurlarında eğiliyorum.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!
  Yorum yazın
  Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız. GİRİŞ YAP
  • İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
  • Habere değil yorumculara yönelik,
  • Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
  • Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar
  • KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
  • Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
  Yazarin diğer yazıları
  Bolu'nun Rwitter Günlüğü
  Tüm Twitter Günlüğünü göster

  Sizden Gelenler
  Site içi arama
  Cumhuriyet Caddesi İnci İş Merkezi No:32   Tel: 0 374 217 82 85   Faks: 0 374 217 82 95
  1.4921700954437