ELMAS Eczanesi
SELEN Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

ELMAS Eczanesi
Tabaklar Mah.Cumhuriyet Cad.No:58(Otelcilik ve Turizm Mes.Lisesi Karşısı)
Tel: 0374 212 72 73
SELEN Eczanesi
Gölyüzü Mah.Bahar Sok.Mehmet Efendi Apt.No:40/1
Tel: 0374 218 20 48
Bolu 5 günlük hava tahmini

Minik Yiğit’e Nefes Olalım

Pelin Ukkaş

18 Ekim 2020

 

 

Komşu ilimiz Düzce’de yaşayan Fikri Tezcan’ın 13 aylık Tip 1 SMA hastası oğlu Yiğit’in iyileşmesi için Amerika’da 2.5 milyon dolar maliyetle uygulanan tıbbi ilaca ihtiyaç var. Yiğit’in babası Fikri Tezcan ilacın üreticisi firmanın CEO’su ile anlaşarak 730 bin dolara temin etmek için anlaştı. Ancak parayı denkleştiren Fikri Tezcan, Zolgensma” isimli ilacın Türkiye’ye girişi için özel izin ve yasal düzenleme yapılması gerektiğini öğrendi. Minik Yiğit’in yaşama tutunması için çabalayan baba Fikri Tezcan, ilacın Türkiye’ye girişine izin verilmesi için Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu aleyhine dava açtı. Temin edilmeye çalışılan ilaç hem Avrupa İlaç Ajansı (EMA) hem de Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanmış bir ilaç.

 

Maalesef ülkemizde neredeyse hayatın her alanında aşılması gereken birçok konu var. Bunlardan bir tanesi de SMA (Spinal Müsküler Atrofi) hastalığı. Zor bir tedavi süreci gerektiren bu hastalığa karşı ülkemizde ne yazık ki gereken ilgi gösterilmiyor. Bugüne kadar gerek sosyal medya platformlarında gerek gazete ve dergilerde gerekse de televizyon kanallarında birçok haber gördük. “SMA hastası … yardım bekliyor” başlıklarıyla gördük bunları hep. Neden? Her alanda geliştiğimiz söyleniyor, ancak bu hastalığa yakalanan minik çocukların aileleri neden seslerini duyurabilmek için canla başla uğraş vermek zorunda kalıyor anlamak güç.

 

Düzce’de yaşayan minik Yiğit’in yaşama tutunması için gereken ilaca ulaşması şart. Tezcan Ailesi bürokratik engelleri aşmak için çalmadık kapı bırakmamış. Ancak soyut destek bir yere kadar gidiyor. Acilen somut olarak bir adım atılmalı. Bir çocuğun hayatını kurtarmak için bürokrasinin aşılması gerekiyor. Bu konuda başta Düzceli siyasiler ve tüm sivil toplum kuruluşları olmak üzere hep birlikte güç birliği yapmalıyız. Bugün Düzce’de Tezcan Ailesinin yaşadığı zorluk yarın ülkemizin herhangi bir yerinde veya belki de kendi ailemizden birinde ortaya çıkabilir. Gereken duyarlılığı göstermemiş şart. Yiğit yaşamak istiyor, ve Yiğit’in sesini duyurmamız gerek. Bu konuda Bolu Valisi Ahmet Ümit’i, AK Parti Milletvekilleri Arzu Aydın ile Fehmi Küpçü’yü, Belediye Başkanı Tanju Özcan’ı, AK Parti İl Başkanı Nurettin Doğanay’ı, MHP İl Başkanı Cihan Başaran’ı, CHP İl Başkanı Kazım Karsu’yu, İYİ Parti İl Başkanı Ahmet Örnekbaş’ı ve diğer siyasi parti il başkanları ile Bolu’da bulunan tüm Sivil Toplum Kuruluşlarını destek olmaya davet ediyorum. Bir çocuğun yaşama tutunması için birlikte olalım.

 

YİĞİT TEZCAN’IN YAŞAMASI İÇİN DESTEK OLUN!

Baba Fikri Tezcan bir yandan gereken iznin verilmesi için yargı yoluyla çabalarken öte yandan da yurt dışında tedavi için de www.yigitinyasammagazasi.com isimli bir site açmış. Bu sitede siz de 50 TL karşılığında bir tişört alarak Yiğit’in tedavisi için katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca YAPI KREDİ BANKASINA Fikri TEZCAN adına olan TR 53 0006 7010 0000 0074 0600 02 IBAN numaralı hesaba ve İŞ BANKASI Fikri TEZCAN adına olan TR 19 0006 4000 0014 3201 9477 92 hesaba da doğrudan destekte bulunabilirsiniz. https://taplink.cc/serpil_fikri sitesinden SMA hastası Yiğit için açılan sosyal medya hesaplarına ve bağış kanallarına ulaşabilirsiniz.

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Yazarin diğer yazıları
Bolu'nun Instagram Günlüğü
Tüm Instagram Günlüğünü göster

Haberler

Site içi arama