STAD Eczanesi
DERMAN Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

STAD Eczanesi
Karamanlı Mah.Stadyum Cad.No:39/a
Tel: 0374 2170575
DERMAN Eczanesi
Semerkant Mah.İzzet Baysal Cad.No:160/E
Tel: 0374 215 32 14
Bolu 5 günlük hava tahmini

Bütünlemelerin Hatrına

Pelin Ukkaş

18 Ekim 2019


Öğrencilerin mücadele ettiği, gece gündüz bir şekilde çalıştığı, emek verdiği üniversite yılları… Bütünleme sınavlarının gelmesi için bir çok istekte bulunan öğrenciler o müjdeli haberi sonunda aldı. Bütünleme sınavları bir öğrenci için kurtarıcıdır. Seneye de omuzlarına binecek bir dersten  bütünleme sınavları sayesinde kurtulurlar. Bütünleme sınavının öğrenciye avantajı finalde sorulan soruların yakın bir tarzda bütünleme sınavında çıkıyor olmasıdır.
Kamu yönetimi öğrencisi olan ben, ki bu durum senelerdir devam eden bir süreç, bütünleme sınavlarının geri gelmesine en çok sevinenlerden biri oldum. İtiraf etmem gerekirse finallerde kendimi odaklayabilen biri değilim. Bütünleme sınavlarına daha fazla konsantrasyon sağlayabiliyorum. Üniversiteye ilk geldiğim yılda bütünleme sınavları vardı tabi ki kaldırıldıktan sonra değerini anladık… Hocalarımızın bize sunduğu o avantaj kaldırılınca senelerin üzerinde ki ders miktarlarında artış fazlalaştı… Yeteri kadar zor olan dersler, sınavlar okul uzadıkça hayata giren çalışma saatleri içinden çıkılmaz bir duruma geldi.
“Hayata atılmış olmak okulun devam etmesine ne gibi bir engel taşıyabilir ki?” diye çok defa kendime sorardım bir cevabım olmazdı. Şunu biliyorum ki artık maddi bir güce sahip olmak okul bağlarını mutlaka gevşetiyor. Odaklanmak zorlaşıyor, çünkü belli bir yaşa kadar kişinin tek sorunun okul, sınavlar ve dersler oluyor. Ailenin bireyden istediği hiçbir şey olmuyor ve zihin sadece derse odaklanıyor. Ama belli bir zamandan sonra hayatını ders noktasına odaklamıyorsun. Çünkü senin için hayatında ki öncelik sırası çoktan değişmiş oluyor. Okula eskisi kadar önem vermemeye başlıyorsun ama sonrasında omuzlarında seni yavaşlatan o ağırlığın hala devam etmekte olan okulun olduğunu fark ediyorsun. Yaptığım hataların farkına varmışlığı ile yazıyorum şuan. Çevrende ki insanların devamlılığını merak ettiği okulumun omuzlarında ki ağırlığından bahsediyorum. Zamanında önemsemediğim derslerimin zamanla benim hayatımı esir almasından.
Her şey zamanında güzel bu hayatta… Ertelemeden sevmek, ertelemeden yaşamak… Bugün hayatımda ki öncelik sırasını yarın da aynı olacakmış gibi yarına bırakmadan planlamak. Her yaşın bir anlamı var hayatımızda, hangi yaştaysanız ve o yaş size ne sunuyorsa yapın. Sonrasında o eski isteğiniz olmuyor… Bütünleme sınavlarının hatırına diplomalar gelsin!

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Yazarin diğer yazıları
Bolu'nun Instagram Günlüğü
Tüm Instagram Günlüğünü göster

Haberler

Site içi arama