BOLULU YA DA BOLU İÇİN ARAŞTIRMA YAPANLARA ÇAĞRI…

  Murat PEÇENEK

  23 Mayıs 2013
   
   
   
  BOLULU YA DA BOLU İÇİN ARAŞTIRMA YAPANLARA ÇAĞRI…
  Muhasallık anlam olarak bir eyalet veya sancağın gelirini yada hasılatını toplamak demektir. Kocaelinin gelirlerini toplayan Ahmet Fevzi Paşaya Bolu sancağının gelirlerini de toplama görevi veriliyor. Buralarda da Redif askeri teşkilatını kurması istenmiş, 17 gün içinde de hem Kocaeli hem de Bolu’muzda Redif taburlarının kurulmasını sağlamıştır. 23-32 yaş arasındaki gençler arasından kura ile seçilen bu gençlerimiz için gerekli subaylarda ileri gelen ailelerden hanedan ve kişizadelerden seçilmişlerdir. 2 alay 1 liva sayılmış. Yeni ordu kurulması 2. Mahmut döneminde gerçekleşmiştir. Harbiye Askeri müzesinde Redif Sancağımız ve Paftalarımız bulunmaktadır.
  Topkapı Sarayı’nda mutfak masrafları arşivde bulunmakta ancak şimdiye kadar Osmanlı İmparatorluğu’ndaki Bolulu aşçılarla ilgili hiç bir araştırmanın yapılmadığını Topkapı Sarayından öğreniyorum. İstanbul Arkeoloji Müzesinde alt kat(Şu an tadiat ve restore görmekte ziyarete kapalı) Bayan müdüre hanımımız Zeynep Kızıltan'dan Bolu kökenli eserler hakkında bilgisine başvuruyor, kendisine daha önceki araştırmalarımda Bünüş Köyü definesinin burada olduğunu söylüyorum. Eksik olmasın elinden gelen yardımı yapacağını söyledi.
  Bolu’muzda araştırma yapacaklara sağlıklı bilgi vermeyen, idarecilerimize, akademisyenlerimize AMAN BANA YILAN DOKUNMASIN emekliliğime de az kaldı diyen zihniyete sitem ediyorum. Bolu’muza inanın çok ama çok yazık...
  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!
  Yorum yazın
  Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız. GİRİŞ YAP
  • İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
  • Habere değil yorumculara yönelik,
  • Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
  • Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar
  • KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
  • Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
  Yazarin diğer yazıları
  Bolu'nun Rwitter Günlüğü
  Tüm Twitter Günlüğünü göster

  Sizden Gelenler
  Site içi arama
  Cumhuriyet Caddesi İnci İş Merkezi No:32   Tel: 0 374 217 82 85   Faks: 0 374 217 82 95
  1.4649298191071