STAD Eczanesi
DERMAN Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

STAD Eczanesi
Karamanlı Mah.Stadyum Cad.No:39/a
Tel: 0374 2170575
DERMAN Eczanesi
Semerkant Mah.İzzet Baysal Cad.No:160/E
Tel: 0374 215 32 14
Bolu 5 günlük hava tahmini

VEFA;…………………..

Kemal ERSAN

19 Mart 2013
VEFA;…………………..
               Tekrar Merhaba. Bu hafta Mart 2010 yılında Fikir Dergisi’nde yazmış olduğum ve birçok okurdan olumlu tepki aldığım vefa yazısını siz Bolu Takip Gazetesi okuyucularımla da paylaşmak istiyorum.
 
VEFA;…………………..
            Vefa dedim arkadaşıma, boza dedi. Vefa dedim dostuma, İstanbul’da bir semt dedi. Vefa dedim eşime Mehmet Akif ERSOY, Uğur DÜNDAR, Kemal SUNAL, Müjdat GEZEN vb. topluma mal olmuş mezunlar veren bir lisenin adı dedi.  Tabii ki Vefa denince boza, İstanbul’un bir semti ve topluma mal olmuş kişilerin mezun olduğu okul adı gelmeliydi akla ama VEFA denince ilk önce hep bir ağızdan haykırabilmeliydik “Sevgiyi sürdürme, sevgi, dostluk bağlılığı” diye. Tabii VEFA; hasletle yanan, kaybettiğimiz değerleri arayan insanları beklenti içerisine sokuyor. Ama bu beklentilere cevap vermeyen insanları da mazur karşılamak gerekiyor. Unutulan, kaybedilen değerlerin ve anlamların hatırlanması o kadar kolay olmuyor.
Sanat güneşi Zeki Müren güftesini yaptığı, kadife ama titreyen sesiyle Kandil adlı parçasını gramofondan sesleniyor, Vefa arıyorum, dost arıyorum. Şefkat arıyorum, aşk arıyorum. Vefa uzaklarda kalan bir his. Dost, eski şarkılardan bir iz” diye. VEFAYI arıyor rahmetli sanat güneşi Zeki MÜREN ama VEFA dağa kaçtı, dağ ise yandı bitti kül oldu.
Türk Pop Müziği’nin nadide sanatçılarından Sezen AKSU, sanki sanat güneşi Zeki MÜREN’e cevap verir gibi haykırıyor kasetçalardan, Yol arkadaşım gördün mü duydun mu olup bitenleri... Kıskanıyor insan bazen basıp gidenleri... Yalnızlaşmışız iyice üstelikte alışmışız... Hiç beklentimiz kalmamış dosttan bile... Korkular basmış dünyayı… Şimdi bir semt adı vefa...” diye. Minik serçe VEFAYA koymuş son noktayı.
Ben yine de Zeki MÜREN gibi arayayım belki bir yerlerde kalmıştır VEFA diyorum ve sanal âleme giriyorum. Keşke girmez olaydım. Arama yapmış olduğum bilgisayarda ilk karşıma çıkacak bilginin aradığım bilgi olacağını düşünürken bir kere daha yıkılıyorum. Birkaç aramadan sonra istediğim bilgiye ulaşıyorum. VEFA üzerine açılmış bir forum sayfasında gezerken, aranılan VEFANIN kaybedildiğine bir kere daha şahit oluyorum. Forum sayfasında VEFALI bir kişi; Vefaspor’un bile vefasız olduğunu, küme düşerek Vefa halkını kahir ettiğini söylüyor. Daha bu yoruma kadar ne yorumlar. İnsan yorumları okudukça VEFANIN bittiğini bir kere daha anlayabiliyor. 
 Bir evlat; 9 ay karnında taşıdığı annesinin son günlerini huzurevinde geçirmesine müsaade edebiliyor, yemeyip yediren, içmeyip içiren, delik ayakkabılarla gezerken oğlunun boyalı iskarpinlerle okula gitmesini sağlayan babaya bir güler yüzü çok görebiliyor, hastalığını duyar duymaz kızılcık tarhanasından yapılan çorbayı alıp geçmiş olsuna gidebilen, odunu kömürü bittiğini duyar duymaz eline odun alarak kapıyı çalabilen, ekmeğini paylaşabilen, düştüğünde
Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Yazarin diğer yazıları
Bolu'nun Instagram Günlüğü

Haberler

Site içi arama