YENİ Eczanesi
SEZEN Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

YENİ Eczanesi
İzzet Baysal Mah.Çakmaklar Sok.Hacı Ahmet Çatladıoğlu Apt. No:26/14
Tel: 0374 212 51 12
SEZEN Eczanesi
Karamanlı Mah. İsmetpaşa Cad.No:88/11(Dedeoğlu Kırtasiye Karşısı)
Tel: 0374 215 17 27
Bolu 5 günlük hava tahmini

YOLUNUZ AÇIK OLSUN

Kemal ERSAN

17 Ekim 2021

Kur'an-ı Kerim'de Bakara Suresi’nin 156. ayetindeki “İnnâ lillâhi ve innâ ileyhi râciûn” ifadesinde Onlar; başlarına bir musibet gelince, “Biz şüphesiz (her şeyimizle) Allah’a aidiz ve şüphesiz O’na döneceğiz” mealinde de buyurulduğu üzere, hayatta çok sevdiğim anneciğimin Allah’a döndüğü sırada tanıdım Nihat BENLİ’yi. Sevdiklerimin yardımcı olmak için defin işlemleri ile ilgili Bolu Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürlüğü Mezarlıklar Birimi yetkilisi Nihat BENLİ’ye ulaşması sonrası, akşamın bir saatinde telefonum çaldı. Nihat BENLİ, tüm içtenliği ile başsağlığı mesajı sonrası Mezarlıklar Birimi olarak neler yapacağını sıraladı ve isteğim dahilinde akşamın ilerleyen saatleri olmasına rağmen defin öncesi işlemlerine başladı. Ve bir sonraki gün de neler yapacaklarını bildirdi. Yani biz acımızla uğraşırken defin işlemi ile ilgili hiçbir görev bırakmadı bizlere. Ben, bir an acaba defin işlemi ile ilgili araya giren arkadaşlarımızın hatırına mı bu kadar yardım yapıldı diye düşünmedim değil?

 

Ama sonrasında Nihat BENLİ’yi tanıdıkça herkese aynı şekilde davrandığını gördüm. Tarif edilmesi zor bir acı anında, insanları rahatlattığına şahit oldum hem de insan ayırmadan.

Cenazeleri yıkama ile başlayan defin süreci, mezarlığın hazırlanması, cenazenin defnedilmesine kadar içten, samimi görevini layıkı ile yaptığı dün gibi gözlerimin önünde. Diyeceksiniz ki zaten bu işlemler Bolu Belediyesi ve Mezarlıklar Birimi’nin görevi. Katılıyorum sizlere.

 

Ama şimdi görevi olmayıp, canı gönülden yaptığı çalışmalara gelelim Nihat BENLİ’nin.

Cenaze var ve il dışına nakil olacak. Bu nakil karayolu ya da havayolu ile yapılacak. Burada devreye giriyor Nihat BENLİ. Önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile sıkı bir görüşme trafiğine başlıyor ve cenaze nakli olacak yerleşim yerine cenaze aracı olup olmadığını sorguluyor. Eğer o yerleşim yerine cenaze aracı var ise o araca cenazeyi nakil etmek için başlıyor çalışmaya. Bu sırada Bolu Belediyesi’nin mali yükünü hafiflettiği için mutlu. Eğer yerleşim yerine cenazeyi ulaştırmak için cenaze aracı yok ise havayolu ile cenazeyi cenaze sahibinin istediği yere ulaştırmayı ilk hedef seçiyor kendine. Çünkü havayolu ile karayolu arasında iki kat mali fark bulunuyor. Cenaze defin yerine ulaşıncaya kadar cenaze sahipleri ile hep iletişimde.

 

Kimsesi olmayan yada kimsesi olup da dışarı çıkamayan ama yakınlarının mezarlıklarını temiz ve bakımlı olarak tutmak isteyenlerin telefonunda da Nihat BENLİ var. Gelen telefon sahiplerini mutlu etmek adına başlıyor mezarlığa bakım yapmaya, hem de severek.

 

Cenaze evine cenaze akşamı giderek başlıyor dualar okumaya. Evini, evdeki fertlerden ayırdığı vaktini cenaze evinde dualar okuyarak geçiriyor. Amacı cenaze sahiplerinin acılarını hafifletmek, dualarıyla onlara destek olmak.

 

Bu görevlerini içten yaparken cenaze sahiplerinin nasıl duygulandığına, nasıl candan dua ettiklerine şahitim. Eeee. İnsanlar bir sevinçli, bir de üzüntülü olduğu zamanlarda yanında olanları unutmuyor. Bu psikolojik bir olgu.

 

Allah sizler gibi görevini layıkı ile yapanların sayısını artırsın Nihat BENLİ Hocam. Acılı günde cenaze sahiplerine böyle içten davrandıkça, sizlere edilen dualar son bulmayacaktır emin olun. Cenaze sahipleri sizleri hep yakını gibi görecek, sevenleriniz artacaktır.

Görevimizin sadece eleştirmek olmadığı, başarılı çalışmalar yapanları da onore etmek olduğu düsturu ile diyorum ki; Nihat Hocam sizi ve sizin nezdinizde canı gönülden görevlerinin yerine getiren Mezarlıklar Birimi’nde çalışanları canı gönülden kutluyorum. Yolunuz açık, herşey gönlünüzce olsun. Bütün güzellikler sizleri bulsun.

 

Bu arada dinlediğim müziği de sizlerle paylaşayım. Candan ERÇETİN, Yalan isimli parçasında “Sitem etme, haberi yok dağların. Gözlerini, ellerinle bağladın. Faydası yok geç kalınmış figanın. Dünyada ölümden başkası yalan“ diye sesleniyor.

 

**************

Sevgili Peygamberimizin dünyayı şereflendirmesinin yıldönümü olan Mevlit Kandili’nin tüm insanlığa sevgi, huzur, barış ve kardeşlik getirmesini diliyorum.

Kandiliniz mübarek olsun.

 

BİR OLMAK, İRİ OLMAK, DİRİ OLMAK ÜMİDİYLE…

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Yazarin diğer yazıları
Bolu'nun Instagram Günlüğü
Tüm Instagram Günlüğünü göster

Haberler

Site içi arama