STAD Eczanesi
DERMAN Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

STAD Eczanesi
Karamanlı Mah.Stadyum Cad.No:39/a
Tel: 0374 2170575
DERMAN Eczanesi
Semerkant Mah.İzzet Baysal Cad.No:160/E
Tel: 0374 215 32 14
Bolu 5 günlük hava tahmini

“Ne sen, ne ben, önce Seben”

Kemal ERSAN

19 Kasım 2021

“Ne sen, ne ben, önce Seben” çok sevdiğim sloganlardan bir tanesidir. Şirin ilçemizin tanıdığım her ferdi, önce Seben diye başlar söze. Zaten değil midir ki son zamanlarda Seben siyasetçileri, bu birlik ve beraberliklerinden dolayı, tabiatın kalbi Bolu’da söz sahibi olmuştur.

Uzunca bir süredir Seben ilçemizdeki gelişimi merak ediyordum. İlçeyi kısa süreli ziyaret etmeme rağmen uzun uza diye gezememiştim Seben’i.

Seben Belediye Başkanı Sayın Fatih Kavak’ın daveti üzerine, Seben’i gezme ve yatırımları yerinde görme fırsatı doğdu. Gazeteci dostlarımız, kardeşlerimizle tuttuk Seben’in yolunu.

Şirin Seben ilçemizin yatırımlarını gezmeye ve görmeye; Seben Gölü kenarında bulunan, İl Özel İdaresi tarafından yapılarak zorlu çalışmalar sonrası işletmesi Seben Belediyesi’ne verilen tesisten başladık.

“Bir iş adamının Seben Gölü’nü ziyarete geldiğini ve sonrasında ihtiyacını karşılamak üzere gitmiş olduğu yaylada nahoş bir durumla karşılaşması sonrası, İstanbul’a döndüğünde akabinde kendisini aradığını, - Başkan % 66 oyla seçilmişsin öncelikle hayırlı olsun. Fakat Seben Gölü etrafında bir bardak çay içecek, yemek yiyecek, akşamları kalabilecek bir mekânınız yok, bu ayıp sana yeter.”  telefon konuşmasından sonra tesisi Seben Belediyesi’ne kazandırma kararı verdiğini söyleyen Belediye Başkanı Fatih Kavak, 2022 Mayıs ayında görkemli bir şekilde tesisin açılışını yapacaklarını söyledi. Bolu’da bir ilki gerçekleştirmeyi düşündüklerini, anılan bölgede karavan turizmine başlamak istediklerini,  aynı anda 70 civarında karavanı geceli konaklatmak için su ve elektrik altyapısını tamamladıklarından gururla bahsetti. Anılan bölgede Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin su sporlarını yapmak için çalışmaya başlayacaklarını, bunun dışında sportif balıkçılık etkinliklerinin de aynı bölgede yapılacağını sözlerine ekledikten sonra Seben Kaya Evleri bölgesine harekete koyulduk.

Belediye Başkanı Fatih Kavak; Solaklar Kaya Evleri’nin Frigyalılardan ve Çelebi Mehmet’in kaldığı, 8 aylık süre sonunda Osmanlı’nın ikinci kuruluşunun ilk meyvesini başlattığı yer olduğunu, burada Marmara Kalkınma Ajansı’nın katkısıyla bir tesis yapıldığını, kale formatında bu alanda 1 restoran, 8 bungalov ve 3 hobbit ev olarak adlandırılan mağara evin bulunduğunu, Kasım ayının başında Kozderesi trekking etkinliğini gerçekleştirdiklerini, yürüyüş esnasında o alanla alakalı 12 kilometrelik Kozderesi Kanyonu ile başlangıcı Musasofular Yaylası bitiş noktası Seben Kaya Evleri olmak üzere bu alanda Milli Parklar’ın şu anda bir proje hazırlama noktasında olduğunu, yürüyüş yolları, cam teras, cam balkon ve farklı şekilde proje üretebilmek için çalışmaların hızlandırıldığını, Seben’in  turizm noktasında büyük değerlere sahip olduğunu, bu değerlerin ise Seben Gölü, Seben Kaya Evleri, Muslar Kaya Evleri, Türkiye’nin ilk fosil ormanı olduğunu gururla anlattı biz gazetecilere.

Seben Gölü’nden, Seben Ovası’nı Sulama Projesi’nin bu sene tünel kısmının tamamlandığını, 2022 sonuna doğru çalışmaların tamamlanmasının planlandığını, 44 bin dekar arazinin sulanacağını sözlerine ekledi.

2022 yılında yapımı başlayacak atık su arıtma tesisi ihalesinin gerçekleştiğini, firmaya yer teslimini gerçekleştirdiklerini, 550 gün sonunda Belediyeye atık su arıtma tesisini teslim edeceklerini sözlerken çok heyecanlıydı Sayın Başkan.

Sonraki durak Millet Bahçesi idi. Millet Bahçesi’nin yüzde 70’inin tamamlandığını, bu ay içerisinde açılışının yapılacağını gururla anlattı.

Millet Bahçesi’nden sonra, ATY diye adlandırılan atık tesisinde soluğu aldık. Tesisin Seben’deki ilk üretim tesisi olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Fatih Kavak, 6000 metrekare toplam ve 1000 metrekare kapalı alan olacak tesisin Belediye tarafından Risk Enerji Firması’na kiralandığından, buranın masa, sandalye, kumaş atıklarını ayrıştırıp yakıt haline getirip Ankara istikametindeki Sincan ve Kazan’daki çimento fabrikalarının yüzde 30 yakıtını karşılamak için kurulduğundan bahsetti biz gazetecilere.

Bolu ilinde stadyumları yenilenmeyen iki ilçe kaldığını, birinin de ilçeleri olduğunu belirterek girdi söze Başkan Fatih Kavak. Gençlik ve Spor Bakanı ile yapılan görüşmelerde bu sorunun da üstesinden geldiklerinden bahsetti. Spor Toto vasıtasıyla 2022 yılında sentetik çim saha ve 700 kişilik stadyum noktasında bir çalışmaya başlanacağını anlatırken Sebenli gençlerin kötü alışkanlıklardan uzak durması gerektiği için çabaladığını savunuyordu.

212 metrekare gençlik merkezi, 88 metrekare de ufak bir fitness merkezi noktasında çalışmaları Gençlik Spor Bakanlığı ile beraber yaptıklarını anlatırken, bu tesisin hayali olduğunu vurguladı sözlerinde. Merkezin devrinin gerçekleştirildiğini ve yaklaşık 700 civarındaki öğrencinin bu merkezde çalışmalara başladığını söylerken mutluluğu gözlerinden okunuyordu Fatih Başkanın.

Vizyonu ileri seviyede olan genç, dinamik ve heyecanlı Belediye Başkanı’nın yapmış olduğu yatırımları anlatırken, çalışmaları ilk gün gibi yaşar şekilde sunuşundan çok etkilendim.

Son ayrılırken, seçmenlerine  seçim vaadi olarak sunduğu 10 projenin 7’sini gerçekleştirmesinden dolayı başının dikliği ve gururu görülmeye değerdi.

Yolunuz açık, her şey gönlünüzce olsun Sayın Başkan.

BİR OLMAK, İRİ OLMAK, DİRİ OLMAK ÜMİDİYLE.

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Yazarin diğer yazıları
Bolu'nun Instagram Günlüğü
Tüm Instagram Günlüğünü göster

Haberler

Site içi arama