Oğuzhan Arslan, Kadir Er

  Hasan PERÇİN

  21 Ağustos 2014

  Oğuzhan Arslan, Kadir Er

  Osmanlı’da padişah adayı şehzadeler, fenni ve dini bilgilerde alim olarak yetişirken, savaş sanatında da usta olarak eğitilmişlerdir.

  Medreselerde (şimdinin üniversitesi) ilim irfan öğrenmişler, güzel sanatların birkaç dalında iyi eğitim almışlar, saltanat öncesi imparatorluğun önemli vilayetlerinde sancakbeyliği (şimdinin belediye başkanlığı) yaptırılarak yöneticiliğe alıştırılmış, devletin en üst kademesine öyle gelmişlerdir. (Ne kadar da Tayyip Erdoğan’ın hayat hikâyesine benziyor)

  Zamanın en etkili silahı olan Ok’a padişahlarda önem vermişler, belirli zamanlarda talim yaparak ok atışları ile bilgi ve becerilerini geliştirmişlerdir.

  İstanbul’un en değerli iki semtine isim kaynağı da olmuşlar, okların düştüğü yere Okmeydanı, nişan alarak atılan yere de tahmin ettiğiniz üzere Nişantaşı denilmiş.

  Geçen hafta, Osmanlı İmparatorluğu’nun Kastamonu Sancağının bucağı olan Bolumuzda, 35 ilden 599 sporcunun katılımıyla Okçuluk Federasyonunun düzenlediği Türkiye Şampiyonası yapıldı. Bolulu 2 sporcumuzdan biri olan Oğuzhan Arslan altın madalya alırken, Kadir Er ise Türkiye rekoru kırdı. Muhtemelen haberiniz yoktu. Normaldir, bizde akıla ok denince başka şey, spor denince futbol gelir. Bu nedenle iki satır haber ile geçiştirilir.

  Okçuluk 1904 yılında olimpiyatlara alınmış şuan ABD, Rusya, İskandinav ülkeleri, İtalya ve Kore söz sahibi ülkeler.

  Mesela, ok sporunu yapabilmesi için sporcunun 4 yıl kadar emek vermesi gerektiğini, en uzağa ok atma rekoru halen kırılamayan bir Osmanlı padişahı 3. Selimde olduğunu, Atalarımız kendilerini boylara ayırırken ok isimleri kullandığını (‘üçok’, ‘bozok’), koşan at üzerinde geriye ok atabilerek kendini yetiştiren Türklerin, geliştirdiği taktik sayesinde savaşlar kazandığını, Cüneyt Arkın’ın at üzerinde 3 ok birden atabildiğini biliyor muydunuz?

  4 sene emek verdikten sonra alacağı başarıların bir gol kadar ses getirmeyeceğini bilerek gönül veren 599 gencin, Bolu’da minikler Türkiye şampiyonasında döktüğü tere saygı için bende köşemde onları tebrik etmeyi borç biliyorum.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!
  Yorum yazın
  Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız. GİRİŞ YAP
  • İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
  • Habere değil yorumculara yönelik,
  • Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
  • Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar
  • KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
  • Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
  Yazarin diğer yazıları
  Bolu'nun Rwitter Günlüğü
  Tüm Twitter Günlüğünü göster

  Sizden Gelenler
  Site içi arama
  Cumhuriyet Caddesi İnci İş Merkezi No:32   Tel: 0 374 217 82 85   Faks: 0 374 217 82 95
  0.17175722122192