URAL Eczanesi
SİBEL AKAR Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

URAL Eczanesi
Tabaklar Mah.Mahsar Murtazaoğlu Cad Talu Apt.21/A (Fatma Hatun Hastanesi Yanı)
Tel: 0374 217 71 79
SİBEL AKAR Eczanesi
Bahçelievler Mah.Yunus Emre Sok.No: 57/9 (E-5 GÜRKAN KURUYEMİŞ ARKASI)
Tel: 0374 250 14 20
Bolu 5 günlük hava tahmini

O misafirdir durmaz…

Hasan PERÇİN

9 Temmuz 2014
O misafirdir durmaz…
Hayatında ikinci yaz orucunu tutan Devrekli ağabey anlattı, ilkyaz orucunu tuttuğu Devrek de gündüzleri alenen yenilir içilirmiş (bundan 33 sene önce) lokantalar açık olurmuş, büyüklerinden ‘Bolu, Düzce, Adapazarı ramazan ayına daha saygılı, oralarda lokantalar kapalı insanlar dışarıda yemez’ denildiğini duyarmış. 33 sene sonra memur olarak Bolu’da görev yaparken durumun hiç de anlatıldığı gibi olmadığını söyledi.
RAHMETLİ DEDEM, ‘O MİSAFİRDİR DURMAZ GİDER’ DERDİ.
Her sene 15 gün kadar erkene geldiğinden, buluğ çağından 33 yıl ömür süren kişi ramazan ayını, yılın her mevsiminde, her ayında, her gününde yaşar. Tasavvuf ehli ise böylece Ramazan’ın yılın her vaktini şereflendirdiğini söylerler. Bu şuna benzer, Cumhurbaşkanımız 81 ili 7 yıllık görev sürecinde gezdi, Bolu’muza da geldi, tokalaşmak da nasip oldu, geldiğinde sonbahardı. Oysa 4 mevsim ayrı güzel olan memleketimizin, yazın Abant’ını Gölcüğü’nü, kışın Kartalkaya’sını, sonbaharda Yedigöller’in rengârenk manzarasını görmesini arzu etmek gibi.
Bahar ve kış aylarında iyiydi, şimdi 4 buçukta ikindi okunmazken biz iftar yapıyorduk. Sonra saatler ileri alındı gün döndü, mevsim döndü ve 17 saat süren yaz orucundayız.
Mübarek ayı en üst seviyede yaşıyoruz, esnafımızdan içerisi görünmesin diye perde indirenler de var, caddeye masa sandalye atanlarda.
17 saat açlık derken, sıcak derken, maneviyatını hissedemeyenlerin alenen yemesi içmesi derken, son birkaç senedir oruç tuttuğumuzu iliklerimize kadar hisseder olduk. Benim çözemediğim ise, iftarda içtiğimiz su ise, normal zamanlarda içtiğimiz neydi? 
Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Yazarin diğer yazıları
Bolu'nun Instagram Günlüğü
Tüm Instagram Günlüğünü göster

Haberler

Site içi arama