BOLU HAVAALANI

  Hasan PERÇİN

  10 Haziran 2014

   

  Eskiden otomobiller lüks sayılıyordu, günümüzde ise zaruri ihtiyaç, çocukken gökyüzünden geçen uçaklara büyük merakla bakardık, şimdi uçaklarda çağın oyuncağı olmaya başladı, reklâmlarında bile çocuklar oynuyor.

  Dünya kupasına katılacak Ülkeler, milli takım uçaklarına giydirmeler yapıyor, kimisi takım oyuncularının fotoğrafını, kimisi gol sevinci yaşayan taraftarlarının fotoğrafını, kimisi ülke bayrağını. Kim bilir, belki bir gün bizimde abart egzozlu, iniş takımları borbet jantlı Bolu havaalanına inen uçaklarımız olur.

  İstanbul a yapılacak 3. ve Dünyanın en büyük havaalanı konuyu açtı, gerçekten devasa bir proje, yıllık 150 milyon transit yolcu hedefi.

  1999 büyük depreminde Kanada’nın göçmenlik hakkı tanıdığı akrabamıza annesinin, çalışmaya Kolombiya’ya giden Kemal ustanın uçak seyahatlerinden anlattıklarına göre, farklı ülkelerde en az 2 aktarma ile gidebiliyorlarmış, bu da uçak yolcu naklinin, dünya oyunculuğuna soyunan ülkeler için gerekli olduğuna yetiyor.

  Bunu başaramayan ülkelere şu örneği verebiliriz, Tünel açılmadan önce şehirlerarası yolculuk yapanların Bolu Dağını ışıl ışıl, cıvıl cıvıl konuma getirdiğini, tesislerdeki ticari hareketin nasıl olduğunu düşünün, birde tünel açıldıktan sonraki halini.

  Konu havaalanlarından açılınca, işin ticari boyutuyla ilgilenmeyen yaşam kültürcüler de boş durmamış, ünlü bir site kiraladığı özel jet ile havaalanlarını gezerek inişte seyri en güzel olanları belirlemiş.

  Mesela, Fransa’nın Nice kentinde bulunan havaalanına inerken arka planda Alpler, önünüzde masmavi Akdeniz suları,

  Karayip Adalarında bulunan St. Maarten’e inen uçaklar, bembeyaz kumsallara adeta dokunacak alçaklıkta geçiyormuş. Sırf bu yüzden, nerdeyse uçağa dokunabilecek heyecanı yaşamak için uzak ülkelerden o plaja gelen turistler varmış.

  İskoçya’da bulunan minik Barra havaalanında ise uçaklar pist yerine kumsala iniyorken,

  Kaliforniya’nın en büyük hava alanına gece inişlerde, şehrin rengârenk ışıkları, özellikle gökdelenlerin parlak ve ihtişamı güzel seyir zevki veriyormuş.

  Ülkemizde de yok değil, Antalya Gazipaşa havaalanına uçaklar muz bahçelerinden geçerek inerken, okyanus adalarının gizemi yaşanabiliyor, Van da ise muhteşem Van Gölü manzaralı iniş yapılıyormuş.

  Bunları okurken aklıma, her fırsatta bırakın Ülkenin, Dünyanın en güzel kenti hedefi koyan belediyemizin, yapılacak

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!
  Yorum yazın
  Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız. GİRİŞ YAP
  • İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
  • Habere değil yorumculara yönelik,
  • Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
  • Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar
  • KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
  • Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
  Yazarin diğer yazıları
  Bolu'nun Rwitter Günlüğü
  Tüm Twitter Günlüğünü göster

  Sizden Gelenler
  Site içi arama
  Cumhuriyet Caddesi İnci İş Merkezi No:32   Tel: 0 374 217 82 85   Faks: 0 374 217 82 95
  0.15785503387451