MİNA Eczanesi
İKLİM Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

MİNA Eczanesi
Semerkant Mah.Erbayram Sok.No:A/5Bolu (Semerkant Sağlık Ocağı Yanı)
Tel: 0374 217 95 66
İKLİM Eczanesi
Sağlık Mahallesi Güleç Sokak No:16 Bolu (Latife Hanım Anaokulu yanı)
Tel: 0374 210 14 34
Bolu 5 günlük hava tahmini

Bakan Ziyaretinin Ardından Yeni Sanayi de Son Durum…

Hasan PERÇİN

7 Mart 2019

Seçim üzeri Fatih Metin’e destek için bakanlar birbiri ardına gelip şehrimize müjdeler veriyorlar.

Çevre ve Şehircilik bakanı Murat Kurum Bey beraberinde TOKİ başkanı Ömer Bulut Bey ile destek turunda uğradılar.

Önce şehir merkezi Yukarı Çarşı da devam eden restorasyon çalışmalarını inceleyip masrafın bakanlıkça karşılanacağını müjdesini verdiler.

Ardından yapımı devam eden Yeni Sanayi sitesinin inşaatına gelerek yetkililerden bilgi aldıktan sonra projeye dâhil olan esnafları bilgilendirme konuşması yaptılar.

Israrla sorduğumuz maliyet konusunda geçenlerde TOKİ ye giden esnaf heyetinin “dükkân ebatlarında istediği değişiklik” nedeniyle yeniden hesaplanacağını söyleyip fiyat veremediler. Direkleri dikilmiş temeli atılmış yan duvarların örümü kalmış dükkânların metrekaresinde nasıl değişiklik yapılacak merak ediyoruz.

Oysa TOKİ ihale sonrasında 193 bin TL artı KDV demişti, anlaşılan o ki bir gün önce İzzet Baysal sanayisini gezen Tanju Özcan’ın dediği gibi fiyatları arttıracaklar.

TOKİ, maliyetleri artan inşaat sektöründe ihalesini alan firmayı kollayacak. Bizim için ise Bakan beyin “sıfır kar ile hesaplayacağız bize güvenin” demesinden başka bir şey yok elimizde.

Ya bakan beyi yanlış bilgilendirdiler ya da projeye tam hâkim değil, çünkü en baştan alt yapısına talip olup esnafına hediyesi olacağını söyleyen belediyemize TOKİ “projelerinde alt ve üst yapıyı tek merkezden” yürüttüklerini söyleyip olmaz demişti.

Bakan bey ise Alt yapısını belediyeniz yapacak dediler, sonrasında Vali bey ile toplanan esnaf ve TOKİ yetkili heyeti arsında konu gündeme geldiğinde yetkililer projelerinde alt üst ayrımı yapmadıklarını yineleyerek belediyenin dahli olmayacağını belirtmişler.

Esnaf heyetimiz 2mm trapez saç yapılacak olan çatının sandviç panele çevrilmesi ve yan duvar konularındaki taleplerini iletmişler, TOKİ de maliyet olarak notlarını almış.

Bir esnaf kardeşimiz camimiz yok dedi, bakan bey TOKİ başkanına bizim hediyemiz olarak yapalım diye not aldırdı… Esnaf arasında ise maliyetlere mutlaka yansıtılacağı konuşuluyor.

En azından ödemelerin teslimden sonra başlaması müjdesini istedim, Bakan bey ve TOKİ başkanı “tamam” diyemedi, valilikteki toplantıda yetkililer bitmeden taksitlerin başlayacağını ima etmiş.

İhaleyi alan firma sözleşme gereği 2020 4. ayda bitirmesi gerekiyor, başlarken 6 ay erken tamamlar çıkarız diyorlardı, şimdi 6 ay ileri opsiyonunun 3-4 ayını kullanacaklarını, yani 2020 8. Ayda teslim edeceklerini bakan beyin yanında söylediler.

90 bin TL ile başlayan fiyatlar zaman içerisinde 330 bin TL leri görmüştü en son 193 bin TL denildi, şimdi ise sıfır kar ile yeniden hesaplanacağı sözü verildi. Bakalım neler olacak. TAKİP deyiz.

Hasan Perçin

hsnprcn@hotmail.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Yazarin diğer yazıları
Bolu'nun Instagram Günlüğü
Tüm Instagram Günlüğünü göster

Haberler

Site içi arama