12 Eylül ile 7 Haziran’ın ortak noktası

  Hasan PERÇİN

  17 Haziran 2015

  12 Eylül 1980 darbesini bizzat yaşayanlar anlatır, darbe öncesi gerilen halk, sağ-sol görüşlü olarak iki ayrılmış, her gün olaylar eylemler derken onlarca kişi ölmekte, gündüz solcuların eline tutuşturulan silahlarla sağcılar taranırken, aynı silahlar akşam sağcıların eline verilerek sol görüşlü vatandaşlarımız öldürülmüş.

  Türkiye kutuplara ayrılmış, karşıt görüşlüler birbirlerine tahammülsüz, hoşgörüsüz, düşman gibi görmekteymiş, ben 2 yaşındaydım.

  12 Eylül darbesin ardından ne olmuş nasıl olmuşsa eylemler bıçak gibi kesilmiş, sokağın solundan yürüyen solcular ile soluna ayak basmayan sağcılar 13 Eylül’de beraber yürümeye başlamış, toplumdaki kutuplaşma bir anda son bulmuş, ülke normale dönmüş.

  7 Haziran seçimleri de bana bu yaşananları anımsattı,

  13 yıl AK Parti iktidarı yaşayan diğer siyasi partiler seçim ile göreve gelmekten ziyade çeşitli darbe teşebbüsü sayılacak illegal yolları desteklemesi neticesinde taraflar iyice gerilmiş, hazımsızlıklar yaşamaya, sürekli yükselen grafikleri karşısında aşırı kıskançlıklar gösterilmeye, sokakta olası siyasi konuşmalarda sesler daha da yükselmeye başlamış, insanlar birbirlerinin kalbini kıracak konuşmalar yapmaktan çekinmez olmuştu.

  Birbirlerine gözlerini daha da kısarak bakar konuma gelmişken, 7 Haziran sonuçları bir anda 12 Eylül etkisi yaratarak toplumda muntazam bir yumuşama sağlayıp kutupları birbirine yakınlaştırmaya vesile oldu.

  Daha bin bir derde faydası var da hepsi ayrı yazı konusu.

  12 Eylül halk iradesine vurulmuş bir darbeydi, 7 Haziran ise halkın, “yetkiyi verdiğim gibi gerekirse almasını bilirim” mesajı. Yani halk, iradesine kimsenin temlik koymasına gerek olmadığını göstermiş oldu.

  7 Hazirandan önce sert siyasi tartışma yaşan AK Parti ve CHP’li seçmen bugün; “beraber koalisyon kuruyormuşuz çaaak” konumunda, toplumsal yumuşama gösteriyor.

  Yaşanan toplumsal rahatlama ile birlikte birçok sorunu da ardından getiren 7 Haziran seçimleri, Vatan Millet ve Bolu’muz için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!
  Yorum yazın
  Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız. GİRİŞ YAP
  • İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
  • Habere değil yorumculara yönelik,
  • Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
  • Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar
  • KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
  • Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
  Yazarin diğer yazıları
  Bolu'nun Rwitter Günlüğü
  Tüm Twitter Günlüğünü göster

  Sizden Gelenler
  Site içi arama
  Cumhuriyet Caddesi İnci İş Merkezi No:32   Tel: 0 374 217 82 85   Faks: 0 374 217 82 95
  0.39284205436707