BİZİM Eczanesi
BİZİM Eczanesi
YENİ Eczanesi
YENİ Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

BİZİM Eczanesi
Hastane Cad. No:17/A (Orman İşletmesi Karşısı)
Tel: 0374 217 17 22
BİZİM Eczanesi
Hastane Cad. No:17/A (Orman İşletmesi Karşısı)
Tel: 0374 217 17 22
YENİ Eczanesi
İzzet Baysal Mah.Çakmaklar Sok.Hacı Ahmet Çatladıoğlu Apt. No:26/14
Tel: 0374 212 51 12
YENİ Eczanesi
İzzet Baysal Mah.Çakmaklar Sok.Hacı Ahmet Çatladıoğlu Apt. No:26/14
Tel: 0374 212 51 12
Bolu 5 günlük hava tahmini

BOLU’DA ENGELLİLER GÜNÜ (2)

Fuat Bayramoğlu

8 Aralık 2017(Sarıcalar Özel Eğitim İş Uygul. Merkezi ,  Cumhuriyet İlköğretim Okulu)


Bu gün sizlere iki güzide okulumuzdan bahsedeceğim.Bunlardan biri,
Sarıcalar Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi(Okulu) , Diğeri de, Bolu Merkez Cumhuriyet İlköğretim Okulu.
… 
3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Sarıcalar Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi(Okulu) öğretmen ve öğrencileri Bolu İl Kültür Müdürlüğü Konferans Salonunda bir farkındalık programı düzenledi.
Programın başlamasından 45 dakika önce gittiğimizden,
Oradaki velilerin öğretmenlerin, öğrencilerin program öncesi tatlı heyecanlı telaşlarına şahit olduk.
Rahmani ve nefis bir ortamla karşılaştık.
Riyanın olmadığı harika bir ortam.
Programa Bolu Belediye Başkanı Sayın Alaaddin Yılmaz, Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Yusuf Cengiz, Milli Eğitim Şube Müdürümüz  Sayın Saniye Yurtsever, Sayın  Okul Müdürlerimiz, Sayın öğretmenlerimiz  ve can parçası öğrencilerimiz katıldı. Salonda yer kalmadı.
İşaret diliyle de olmak üzere koroyla birlikte, İstiklal Marşı’nı okuduk.  
Sarıcalar Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi(Okulu) başarılı ve mütevazı Müdürü Sayın İsmail Karakurt, engelliler günü ile ilgili olarak önemli bir konuşma yaptı. Bazı satırbaşlarını buraya alalım:
 Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre nüfusumuzun % 12 sinin engelli olduğu ve her sağlıklı insanın bir engelli adayı olduğu göz önünde bulundurulduğunda, engelli vatandaşlarımız için sunacağımız sağlık, eğitim ve toplumsal yaşama katılım gibi temel sorunların çözümünün ne kadar önemli olduğunu görebiliyoruz.

Sarıcalar Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi olarak eğitim, öğretime 2012 yılında başladık. Öğretmenlerimiz ile birlikte en büyük hedefimiz, Ulu Önder ATATÜRK’ ün “ EĞİTİMDE FEDA EDİLECEK TEK BİR FERT YOKTUR.” Sözünde olduğu gibi, hiçbir öğrencimizi ayırt etmeden onları üretken bireyler haline getirmek ve toplum içinde bağımsız yaşayabilecek yeterlilikleri kazandırmaktır.
Ancak bu eğitim yolculuğunda tek başına başarılı olmamız mümkün değildir. Tüm toplumun desteğine ihtiyaç duymaktayız. Bu özel günde hepimizin üzerine düşen görev, engellilerin yaşadıkları sorunların sadece kendilerinin değil, ailelerin, çevrenin, toplumun kısacası tüm insanların ortak sorunu olduğunu bilmek ve herkesi bilinçlendirmeye çalışmaktır. Engellilerin normal bir hayat sürmeleri ancak tüm toplumun desteğiyle mümkündür.

Sayın Karakurt’un ifadelerideki gerçek” tüm toplumun desteğiyle mümkündür” ifadeleri en çarpıcı gerçeğimizdir.
***
Sarıcalar Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi Okulu’nu özel öğrencilerinin hazırladığı programlar ise görülmeye değerdi. Etkinlikleri de kısaca yazarsak,
Öğrencilerinin hazırladığı “Ülkeler” adlı etkinlikleri, öğrencilerce birbirinden güzel tarifleri vermek için “Ispanaklı yumurta ” yapımı, Okulun öğrencileri, anneleriyle birlikte şiirler okuyarak, nefis bir dinleti gerçekleştirdiler.
Ardından öğrenciler  “Kâtibim” adlı gösteriyi, okulu ve öğrencilerinin yer aldığı okulu tanıtan slâyt gösterilerini izledik.
Öğrencilerin ve öğretmenleriyle birlikte hazırladığı ve sundukları halk oyunları gösterisini
Okul öğrencilerinden Esra Özçelik’i şiirini, Okulun öğrencileri öğretmenleriyle beraber ritim grubuyla yapılan gösterilerini izledik.
Bu programa katkı veren Canip Baysal Ortaokulu’nun çğrenci ve öğretmenlerinin hazırlayıp, işaret diliyle sunduğu şarkıları dinledik.
Kısaca anlattığımız bu özel öğrencilerce hazırlanan programda çok büyük emekler var. Ümit var. Heyecan var.
O okulun bütün öğretmenlerine, idarecilerine ve Müdür İsmail Karakurt beye tebrik ve dua etmek gerekiyor.
Burada Milli Eğitim Müdürlüğünün ve Milli Eğitim Müdürü Sayın Yusuf Cengiz’inde destekleri, emekleri, gayretlerini de görmemiz gerekiyor.  Özel eğitimle ilgilenen Milli Eğitim Şube Müdürü Sayın Saniye Yurtsever Hanımefendinin gayretleri de takdire şayandır.
Unutmayalım ki ,
Bu çocuklar gerçeğimizdir. Bizimdir.
Program sonrası sahnede herkes bir arada, mutlu ve huzurluydu. Engellisi engelsizi bir aradaydı.
***
BENİM ÖZEL DÜNYAM RESİM SERGİSİ AÇILDI
03 Aralık günü saat 14.00’te,
3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında Bolu Merkez Cumhuriyet Ortaokulu Özel Eğitim Sınıfı “Benim Özel Dünyam” adlı resim sergisini  Ressam Mehmet Yücetürk Sanat Merkezinde sergiledi. Açılışı yapılan resim sergisine Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu, Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf Cengiz, Bolu Spor Başkanı Necip Çarıkçı, Milli Eğitim Şube Müdürlerimiz Saniye Yurtsever ve Yücel Taşdemir,  Okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
Cumhuriyet İlköğretim Okulu Müdürü Sayın  Hüseyin Yılmaz, sergi öncesi açılışında çok önemli açıklamalarda bulundu. Şunları söyledi Sayın Hüseyin Yılmaz :
Engelli olmak hiç kimsenin tercihi değildir. Toplum olarak tüm insanları olduğu gibi kabullenmek, farklılıklara tahammül edebilmek, insan olma felsefemizin gereğidir. Okul olarak temel hedefimiz, sorumlu olduğumuz öğrencilerin kendi başlarına hayatlarını devam ettirmeleri ve kendi kendilerine yeter duruma gelmelerini sağlamaktır.
Engelli bireylerin topluma kazandırılması ve yaşam kalitelerinin artırılması çok
önemlidir. Çünkü onlarda bu toplumun bir parçasıdır. Engelli bireyleri üreten ve
kendine yeten bireyler haline getirebilmek temel amacımız olmalıdır. Bu amaçtan hareket ederek engelli bireylerin eğitimi bizler için çok önemlidir. Çünkü eğitim alan bir engelli, üretici bir konuma gelecek ve yetenekleri doğrultusunda yönlendirilerek kendini gerçekleştirmiş olacaktır. Eğitim alan engelliler toplumla bütünleşme yolunda ilerleme göstermektedir.

Toplumumuzda engellilerle ilgili çok fazla ön yargı ve olumsuz tutum gözlemlenmektedir. Bu önyargıların ve olumsuz tutumların çoğu engelli bireyleri tanımamaktan ve onlarla aynı ortamı paylaşmamaktan kaynaklanmaktadır. Bizler Cumhuriyet İlkokulu ve Ortaokulu olarak bu önyargıların ve olumsuz tutumların ortadan kalkması için öğrencilerimizi devamlı toplumla bütünleştirmeye çalışmakta ve öğrencilerimizi sosyal ortamlarda normal akranlarıyla bir araya getirmekteyiz. Bunun sonucu olarak ta öğrencilerimizin sosyal aktiviteleri artmakta ve kendilerine olan özgüven duygusu da gelişmektedir.

Değerli Misafirler Bunun en güzel örneğini Cumhuriyet Ortaokulumuzun özel eğitim sınıflarında öğrenim gören öğrencilerimiz içlerinde yatan yaşama sevincini, yetenek ve becerilerini bu sergide ortaya koymuşlardır. Özellikle öğrencimiz Batuhan Öztürk ve diğer arkadaşlarının da desteğini alarak “Benim Özel Dünyam” adlı kişisel resim sergisiyle ortaya koymuştur.
***

Yukarıdaki cümlelerin ağırlığı ve önemi zaman içinde çok ağır olduğu hepimizce malumumuzdur.

Milli Eğitim Camiası, planlı programlı çok geniş bir sahada ciddi olarak çalışmaktadır.
Engelliler günü’nde de Mili Eğitim mensupları bildiğimiz bu etkinlikleri yaparlarken,
diğer okullarımızda da farklı etkinlikler yapılmaktadır.
*** 
Yazılarımızın uzun olması okuyucularımızı sakın sıkmamalı.
Bizler oku diyen bir kültürün evlatlarıyız.
Egeli breylerimizle de bir aradayız.
Onların bize, bizlerinde onlara ihtiyacı var.
Sayın Hüseyin Yılmaz Müdürümün ifadelerinde dediği gibi: 

Çünkü onlarda bu toplumun bir parçasıdır. Engelli bireyleri üreten ve
kendine yeten bireyler haline getirebilmek temel amacımız olmalıdır. Bu amaçtan hareket ederek engelli bireylerin eğitimi bizler için çok önemlidir.


Yazımızın yayına hazırlandığı anda, bir haber daha aldık. 
TOBB Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, Dünya Engelliler Günü kapsamında farkındalık oluşturmak ve engellilere yönelik doğru yaklaşım bilinci kazandırmak amacıyla okulun konferans salonunda etkinlik düzenlemiş. Düzenlenen etkinliğe Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf Cengiz ve öğretmenler ve öğrenciler katılmış.

Burada İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Yusuf Cengiz, programı hazırlayan öğrencilere hitabında :
Dünyada birçok savaşlar ve felaketler oluyor. Dünyada yaklaşık bir milyar insan engelli durumunda, ülkemizde de sekiz buçuk milyon engellimiz var. Bu kardeşlerimizler yakınlarımızla, arkadaşlarımızla birlikte yaşıyoruz. Bu anlamda bir farkındalık ortaya koyduğunuz için sizlere teşekkür ediyorum. Engelli öğrencilerimizin eğitim alabilmeleri bizim için çok önemli bu eğitimi sağlamak için gayret ediyoruz.” 
Sözlerin özü bu, kıymetli okuyucularımız.
***

Engelliye acıyarak değil; hayranlıkla bakmalıyız. Çünkü bizim onun gibi engellimiz olmamasına karşın daha engelli gibi davranıyoruz.
***
Asıl engel, engellileri görmemektir. 
Her insan, bir engelli adayıdır.
***
Ahiret gününü düşünmeliyiz. Hesap gününden haberdar olmalıyız.
Bizlerin de engelli olabileceğimizi düşününüz.
Yarınlarımıza hep beraber el ele Allahüteala’nın ipine sarılarak ve bilimin ışığında çok çalışarak, yarınlarımızı bu günden hazırlamalıyız.
 

 

Not: Bolu’da geleceğin yazar ve şairlerinin yetiştirilmesi amacıyla geçtiğimiz yıl başlatılan Köroğlu Yazarlık Okulu projesinin, bu sene ikincisi başladı.
Bu konuyla da inşaalah yakında huzurlarınızda olacağım

 

 

 

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Yazarin diğer yazıları
Bolu'nun Twitter Günlüğü
Tüm Twitter Günlüğünü göster

Haberler

Site içi arama