CEREN Eczanesi
YÜCE Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

CEREN Eczanesi
Borazanlar Mh Mehmet Akif Ersoy Blv No.50/10-B(Sağlık Müd Yanı)
Tel: 0374 331 48 26
YÜCE Eczanesi
Gölyüzü Mah.T.Mehmet Paşa Cad.No:33/A (Adese Market Karşısı)
Tel: 0374 217 10 21
Bolu 5 günlük hava tahmini

SERALARI, BEBEK MEYVE BAHÇESİ, HATIRA ORMANLARIYLA BOLU 4. ve Son Bölüm

Fatma Marmara

7 Mart 2018

 

-Bolu Belediyesi “Hatıra Ormanı” ve “Bebek Meyve Bahçesi” hakkında bilgi paylaşabilir misiniz?

Z.Y.Müh. İlknur Özkök Kaşıkcı: Her evlenen çift için Bolu Belediyesi tarafından 1 adet ağaç dikiliyor. Kalıcı Konutlarda 3 tane, Gölköy’de 4 tane, Dağkent’te 1 tane olmak üzere 8 tane “Evlenenler Hatıra Ormanı” var. Yine her yeni doğan bebek için bir meyve ağacı dikiyor, onun altında da tarım yapıyoruz. Bunu yaptığımız alan “Bebek Meyve Bahçesi” aynı zamanda “Bebek Ormanı.” “Bebek Meyve Bahçesi’nde” Domates, biber, patlıcan, kabak, kavun, karpuz, fasulye, bakla, bamya yani aklınıza ne gelirse bütün sebzeleri yetiştirdik. Ayrıca lamba gibi içleri oyularak dekoratif süs eşyaları yapımında kullanılan süs kabakları ile diğer kabak türlerini de üretiyoruz.

-“Bebek Meyve Ormanı’na” her yeni doğan bebek için Bolu Belediyesi olarak, meyve ağacı diktiğinizi belirttiniz. Bu konuda daha fazla bilgi paylaşabilir misiniz?

Z.Y.Müh. İlknur Özkök Kaşıkcı: Biz Bolu Nüfus Müdürlüğü’nden Bolu’da her doğan bebeğin adını, soyadını ve bilgilerini alıyoruz. Mesela 2017 yılında 2500 bebek doğmuş. Bebek Ormanına gidiyoruz ve 2500 adet meyve ağacı dikiyoruz. Her ağaca bebeklerin isimleri yazılı olan, doğal şartlara dayanıklı isimlikleri bağlıyoruz.

-Tüm bunların haricinde başka üretim yaptığınız alanlarınız ve bu tür başka çalışmalarınız var mı?

Z.Y.Müh. İlknur Özkök Kaşıkcı: Bolu Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün tarım konusunda önemli birçok çalışması var. Amacımız Bolu’da alternatif ürünler üretmek.  Ayrıca Kızık Sulu Armut’u, Bolu Bey Armut’u,  Burnu Kızıl Erik gibi nesli tükenmeye başlayan, 1-2 tane kalan meyveleri de ürettiğimiz,  üretim sahamız var.  Orman Araştırma Müdürlüğü ile kurduğumuz Bolu Fındığı gen bahçemiz var. Yine AİBÜ ile ortak çalışma yapılarak birçok ödül alan, Bolu’da yetişen endemik bitkiler ve geofit bahçemiz var. Bunların haricinde Bolu’da yetişebilecek tıbbi aromatik bitkiler üzerine çalışmalarımız devam etmekte ve bu çalışmalarımız Bolu ile sınırlı kalmamakta. Seben’de ve Bolu’da Iza Buğdayı ektik. Üniversitemizin çok değerli hocalarıyla çalışmalarımızı sürdürüp Iza Buğdayı’nın coğrafi işaretini almak istiyoruz.

-Bolu Belediyesi olarak sizler halk için çalışıyor, hizmetler sunuyor, yardımcı oluyorsunuz. Peki, halk size nasıl yardımcı olsun, ne şekilde destek versin?

Z.Y.Müh. İlknur Özkök Kaşıkcı: Kendi bahçelerinde eskiden kalan aşısız güllerden, asmalardan budama zamanı, budanan dalları bize verebilirler. Ellerinde tükenmek üzere olan yerli tohumlardan verebilirler. Hatta halk talep ederse bahçesine gidip biz buduyoruz ve kalemleri üretmek için alıyoruz. Onlara bu paylaşımları karşılığında güller veriyoruz.

-Son olarak söylemek istedikleriniz nelerdir?

Z.Y.Müh. İlknur Özkök Kaşıkcı: Tabii ki bu çalışmaların hepsi bir ekip işi ve bu projelerin fikir babası Bolu Belediye Başkanımız Alaaddin Yılmaz. Başkan Yardımcımız Emine Davarcıoğlu özellikle maddi konularda en büyük destekçimizdir. Ayrıca Park ve Bahçelerin başarılı olmasını ve ekibi bir arada tutmayı sağlayan Müdürümüz Aylin Aydın temel taçlarımızdır. Park ve Bahçelerin teknik ekibi de özveriyle çalışan mimar ve mühendislerden oluşmaktadır. İsçilerimiz ise tecrübeli ve çalışkandırlar. Biz buraları ve bu çalışmaları görmek isteyen herkesi Park ve Bahçeler Müdürlüğümüze davet ediyoruz. Tüketici bir toplumdan, üretici bir toplum olmak, en büyük idealimiz. Ülkemizin ancak bu şekilde kalkınacağına inanıyoruz.

-Bende; Bolu için, Bolu halkı için canla başla çalışarak, tüm hizmetlerde olduğu gibi böyle eşsiz park ve bahçelerin, seraların, orman ve ağaçlandırma alanlarının oluşturulmasını, tüm bu ürünlerin yetişmesini sağlayan, Başta Bolu Belediye Başkanımız Sayın Alaaddin Yılmaz Bey ve Bolu Belediye Başkan Yardımcımız Sayın Emine Davarcıoğlu Hanım’a, yine burada ki başarılı eşsiz çalışmaların oluşmasını sağlayan Bolu Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürümüz Sayın Aylin Aydın Hanım’a, seraları gezmemde bana yardımcı olarak, tüm bu değerli bilgileri benimle paylaşan Sayın İlknur Özkök Kaşıkcı Hanım’a, bu alanlarda gece gündüz emek veren teknik elemanlara ve tüm çalışanlarına, kendim ve Bolu Halkı adına şükranlarımızı sunuyorum.. 

Sevgi ve saygılarımla…

Fatma Marmara

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Yazarin diğer yazıları
Bolu'nun Instagram Günlüğü
Tüm Instagram Günlüğünü göster

Haberler

Site içi arama