ÖZCAN Eczanesi
ÖZGÜR Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

ÖZCAN Eczanesi
Tabaklar Mah. Hastane Cad. Talu Apt. No:15(Orman İşletmesi Karşısı)
Tel: 0374 218 19 90
ÖZGÜR Eczanesi
Kültür Mah.Şehitler Cad.Sınmazhan Apt.No:23/C (Köroğlu Dev.Has.Karşısı)
Tel: 0374 270 50 49
Bolu 5 günlük hava tahmini

REZİL ULAŞIMA ZAM İSTEMİYORUZ!

Bulut Altundal

5 Ağustos 2019

31 Mart Yerel Seçimlerinde Bolu Belediye Başkan Adaylarının Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi öğrencilerinin oylarını çekebilmek için ortaya attıkları en önemli konu hiç şüphesiz ulaşım sistemi idi. Kimisi hafif raylı sistem dedi kimisi metrobüs dedi kimisi de küçük dokunuşlarla rahatlatacağız dedi…

Zaman geçti seçim oldu Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan oldu. Peki ya sevgili Bolu Belediye Başkanımız Tanju Özcan, üniversite öğrencilerinin ulaşımı için ne demişti? Seçime henüz 3 ay varken üniversiteli arkadaşlarım Onur Kaynarcalı ve Yusuf Çay’ın evine konuk olan Başkan Özcan, ulaşımla ilgili olarak o zaman hafif raylı sistem düşünceleri olduğunu ancak bunun maliyet hesaplarını yapacaklarını ona göre karar alacaklarını söylemişti. Ulaşım ücretleri konusunda ise belediyenin ciddi bir pay aldığını ifade ederek bu payı düşürüp kısmi bir indirime gidebileceklerini söylemişti Belediye Başkanımız Tanju Özcan. İlk zamanlardı tabi, işin rengi belli olmaya başlayınca değişti. Öyle ki Tanju Özcan ulaşım konusunda Başkan seçildikten sonra yapılan bir toplantıda hafif raylı sistemin çok maliyetli olduğunu ve Bolu’da bunu gerektirecek kapasite olmadığını söyledi. Doğrudur, fuzuli masrafa gerek yok. Ücret konusunda da bir Temmuz ayı Belediye Meclis toplantısında ise, öğrencilerle seçim döneminde görüştüklerini, “İNDİRİM YAPMAYACAKLARINI”, ancak buna karşılık “BİR ZAM DA DÜŞÜNMEDİKLERİNİ” öğrencilere söylediğini ifade etti Başkan.

1 ay geçti… Ağustos ayı Belediye Meclisinde bir baktık ki Özel Halk Otobüsleri işletmecileri akaryakıt zamlarını bahane edip ulaşıma zam istemiş. Konu Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi. Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan ise “ŞAHSEN” zam yapmak istemediğini belirtti.

Şimdi konunun biz üniversite öğrencileri kısmına geleyim. Yahu arkadaş bu lanet sistem 2015 yılında geldiğinde birileri siyasi poz kesecek diye 1,25 TL olan öğrenci ücretini 1 TL’ye düşürdü. Ardından 3 ay geçti bir anda ulaşıma zam yaptılar! İlk zamdan 3 ay sonra, yani sistem değiştikten 6 ay sonra paatt diye bir zam daha yaptılar! Utanmadılar, utanacak kadar yüzleri kızarmıyordu çünkü. Neler yazdık, neler söyledik, ama yok… Üniversite öğrencilerini düşünen olmadı. Aradan 3 buçuk yıl geçti. Geçen yıl Temmuz ayında ulaşım 1,50 TL’den 1,75 TL’ye çıktı öğrenci için! Ne belediye payından vazgeçiyor, ne işletmeciler paradan! Onu da geçtim, genelde akaryakıt fiyatları bahane edilerek yapılan zamlar bu akaryakıt fiyatlarına indirim yapıldığında hiç kimsenin aklına gelmiyor. Akaryakıt zammı bahane fazla para kazanmak şahane tabi! Üniversite ulaşımındaki sorunlar 4 buçuk senedir hep aynı şekilde devam ediyor. Bunlarla ilgili o Bolu Belediyesindeki ilgili görünen sözde müdürlerle defalarca toplantı yapıldı, çözüm yolları sunuldu, ama hiçbir şey değişmedi. Çünkü Bolu Belediyesi ulaşım konusunda kimseye SÖZ GEÇİREMİYOR!

Şimdi sevgili Bolu Belediye Başkanımız Sayın Tanju Özcan, üniversite öğrencileri olarak ulaşımda iyileştirmeler, sorunların çözümü ve ücret noktasında bir olumlu gelişme beklerken bu konunun meclis gündemine gelmesi bizi çok tedirgin ediyor. Şahsi fikrim, siz her ne kadar “zam düşünmüyorum” deseniz de “Mecliste oyladık, zam kararı çıktı” diyeceksiniz gibi geliyor. Ulaşım sistemi ile alakalı projelerimiz, sorunlar ve çözüm yolları ile yapılabilecek değişiklikler ve iyileştirmeler konusunda çalışmalarımız mevcut. Ancak bu zam gerçekleşirse “üniversite kenti yapacağız” dediğiniz Bolu’da üniversiteliler sizi pek hoş karşılamayacaktır emin olun. Bu sebeplerden ötürü zaten bir sürü sorunların yaşandığı ve herkesin illallah ettiği REZİL ULAŞIM SİSTEMİNE zam yapılmasının önüne geçmenizi can-ı gönülden diliyorum. Zam yapılırsa, tepkiler artacak. Ayrıca bu konuda sanıldığının aksine basit ve kısa değil. Bu konuda on binlerce üniversite öğrencisinin 4 buçuk yıldır kanayan yarasıdır. Selametle…

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Yazarin diğer yazıları
Bolu'nun Instagram Günlüğü
Tüm Instagram Günlüğünü göster

Haberler

Site içi arama