CEREN Eczanesi
YÜCE Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

CEREN Eczanesi
Borazanlar Mh Mehmet Akif Ersoy Blv No.50/10-B(Sağlık Müd Yanı)
Tel: 0374 331 48 26
YÜCE Eczanesi
Gölyüzü Mah.T.Mehmet Paşa Cad.No:33/A (Adese Market Karşısı)
Tel: 0374 217 10 21
Bolu 5 günlük hava tahmini

KYK "YURTSUZ" KALMIŞ

Bulut Altundal

20 Eylül 2017

 

Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde de yeni eğitim ve öğretim döneminin başlamasına az bir zaman kala yeni kazanan öğrencilerden gelen sorular ve sorunlar üzerine bir konuyu yeniden gündeme getireyim dedim.

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK), resmen yurtsuz kalmış. Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde yükseköğrenim öğrencileri için yurt imkanı sağlayan KYK, Bolu'da adeta küçülme politikasına gidiyor gibi. Küçülme diyorum, çünkü FETÖ'nün hain darbe girişiminde bile öğrencilerin nasıl kullanıldıkları ve/veya nasıl kandırılıp ihanet şebekesine hizmet ettirildiği ortadayken geldiğimiz şu noktada öğrenciler halen vakıflar, dernekler ve ne olduğu belli olmayan bazı dini grupların -defalarca söylediğim gibi yine tekrarlıyorum- açık ve net olarak kucağına itiliyor. Nasıl yapıldığına gelelim şimdi.

KYK'nın Bolu'daki yurt sayısı artamıyor bana göre. Neden mi? Resmen "Al gülüm, ver gülüm" ile saçma bir oyun dönüyor. Geçen yıla kadar KYK'nın Gölköy Kampüsü'nde, Bolu MYO arkasında, Büyük Cami Mahallesi'nde, Borazanlar Mahallesi'nde, Sümer Mahallesi'nde hizmet veren yurtları varken neden bilinmez bu yurtlar birer birer şehir merkezinden kaçırılmaya başlandı. 2014 Şubat'ında öğrenci alacağız denen Seyyide Nefise Yurdu daha geçtiğimiz yıl zar zor açıldı Gölköy Kampüsü'nde. Şehir merkezinde bulunan ve binası Bolu İl Özel İdaresi'ne ait olan bina boşaltıldı. Bir aya açılacak, ikinci dönem bir blogu hizmete girecek denen Seyit Avşar Yurdu'nun henüz yüzde 90'ı tamamlandı.

Bunlara karşılık başka neler mi oldu? 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından Bolu'da FETÖ'den el konulan yurtlar birer birer, normalde KYK aracılığıyla devlet hizmeti sunulması gerekirken, sevgili hükümetimize yakın vakıf ve derneklere verildi. Sümer Mahallesi'nde bulunan iki yurt, Bilal-i Habeşi Camii arkasındaki bir yurt ve Türk Telekom İl Müdürlüğü karşısındaki bir yurt dediğim gibi vakıflar ve derneklere verildi. Sümer'de bulunan iki yurttan birinde KYK vardı geçtiğimiz yıl, bu yıl orayı da bırakmışlar. Şimdi bunları okuyunca diyecekler ki bir şey bilmiyorsun. Yahu kardeşim, bu yurt binaları vakıflara, derneklere kolayca verilebilirken, onlar kabul edebilirken, siz "mal sahibi şöyle böyle" diye bahane mi üreteceksiniz? Türkiye Cumhuriyeti Devletimiz, kapattım el koydum diyor, sen ise şudur budur diye bahane üretiyorsun. Ama normal karşılıyorum artık bu saçmalıkları. Nedeni ise bellidir. Hepiniz bulunduğunuz kurumlarda, oturduğunuz koltuklarda derebeyliği kurmuş gibi birbiriniz arasında "al gülüm, ver gülüm" yapıyorsunuz. Olsun ne deyim, o da sizin arsızlığınız.

Konuya geri dönecek olursak. FETÖ yurtlarının birini bile kullanamayan KYK, üniversitemdeki vakıf yurtlarına göz dikmiş ve orayı almış. Alır tabi. Adamlar merkezdeki yurtları bir bir boşaltmaya başladı. Resmen Kredi ve Yurtlar Kurumu Bolu'da "yurtsuz" kaldı. İl Özel İdaresi'ne ait binadan çıktı, Borazanlar Mahallesi'nde bulunan yurt binasını da boşalttı. Eee... Nereye gidecek bu KYK? Şehir merkezinden uzağa tabi ki. Hattat Emin Barın Yurdu'na, Seyit Avşar Yurdu'na, Abant Yurdu'na, Gölköy Yurtları'na...Öğrenciler şehir merkezinden uzakta, dağda ovada... Böylelikle KYK'nın şehir merkezinde sadece bir yurdu kaldı. O da meşhur Köroğlu Hilton denilen şimdiki adı Tokad-i Hayrettin Yurdu.

Gölköy, Abant demişken diğer bir konuya gelelim. Şimdi KYK seneler öncesinde, Gölköy ve Abant Yurtları kız-erkek olarak hizmet verirken sevgili hükümetimizin politikaları gereği bir anda kızlarla erkekler aynı ortamda olamaz diyerek Gölköy Yurdunu sadece kız, Abant Yurdu'nu ise sadece erkek yaptı. Hoş kız-erkek olarak hizmet verirken bloklar ayrıydı zaten, tek ortak noktası sosyal alanlardı bildiğim kadarıyla. Peki bu kararla ne oldu size söyleyeyim. Her sabah kalkıp iki adım ötedeki fakültesine giden erkek öğrencilerin en az yarısı, artık önce rezil bir halde olan ulaşım sistemini kullanmak zorunda kalıyor ve dersine yetişmeye çalışıyor. Aynı durum kız öğrenciler için de geçerli oldu tabi. Sonra aradan yıllar geçti yine. Bu yıl da sevgili KYK Abant Yurdu'nu yine  sadece kız yurdu yaptı. Erkek öğrencileri oradan oraya kovalıyorlar resmen. Mudurnu yoluna yapılan yaklaşık 1800 kişilik erkek yurdu KYK'nın da devrelerini bozdu haliyle. Nereyi kız, nereyi erkek yurdu yapsalar bilemediler. Devraldıkları vakıf yurtlarının bir blogu erkek yurduydu ama KYK orada da iş başındaydı. Hemen o yurtta kalan öğrencileri de oraya buraya dağıtmaya başladılar. Kampüste erkek varlığına katlanamıyorlar heralde.

Neyse bitireyim artık. Diyeceğim o ki, KYK yurt kapasitelerini artırmaya çalışmak yerine yurt binalarını artırmalıdır. Bunu da öyle öğrenci mağdur oluyor falan filan diye demiyorum sadece. Yurt binalarının olduğu yerler ister istemez yaşam alanlarına dönüşecek ve orada hem ekonomik hem sosyal bir hareketlilik olacak. Durum böyleyken, binlerce kişilik yurt binaları yerine şehrin belirli noktalarına yapacağınız yurtlar ile hem yaşamı hareketlendirmiş olursunuz hem de aciliyet arz eden durumlarda barınan öğrencilerin şehir merkezine ulaşımını kolaylaştırmış olursunuz. Benden küçük bir tavsiye. Vizyon sahibi iseniz zaten bu tavsiyemi düşünmüşsünüzdür. Değilseniz de zaten bu tavsiyemi bile anlamayacak ve boş eleştiri olarak bakacaksınız.

Son olarak şunu ifade ederek bitireyim. Yaptığınız veya yapacağınız yurtlar için kamuoyuna tarih vermeyi bırakın. Taşeron çalışan işçilerin paraları ödenmediği için kaç kez iş bırakma eylemi yaptığını cümle alem görüyor, sonra siz yalancı duruma düşüyorsunuz. İnşallah yapımı devam eden yurtları da eksiksiz olarak tam kapasite ile hizmete açarsınız önümüzdeki günlerde. "Takip"çisi olacağım. Selametle.

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Yazarin diğer yazıları
Bolu'nun Instagram Günlüğü
Tüm Instagram Günlüğünü göster

Haberler

Site içi arama