GERÇEK BİSİKLET YOLU YAPILSIN

  Bulut Altundal

  Bulut Altundal
  18 Eylül 2016

  Geçen gün ülkemizin güzide harikalarından İzzet Baysal Caddemiz’de gayet keyifli bir bisiklet yolculuğuna çıktım. Düşündüm de “ulan ne iyi yaptılar şu bisiklet yolunu caddenin ortasına yapmakla” dedim kendi kendime.

  Malum 2014 yazında İzzet Baysal Caddesi’ne Bolu Belediyesi’nin “Devir Bisiklet Devri” projesi kapsamında belediye ile valilik önüne kadar bisiklet yolu, daha doğru bir tabir kullanacak olursak “bisiklet geçsin diye yapılan boyalı yol” yapıldı. Hatta bu yolun il merkezi içerisinde 30 kilometre uzunluğa  ulaşacağını söyledi sevgili Bolu Belediyemiz. Ama gelin görün ki daha üstünden bir yıl geçmişti ki yol yağmur ve karın etkisi ile giderek aşınmaya başladı. Şimdilerde ise boyası neredeyse tamamen silinmiş olan bu yol artık kimsenin umurunda değil desek doğru olacak. Cadde üzerine yapılan yol bir kenara dursun belediyemizin -geçtiğimiz aylarda Aktaş Mahallesi güzergahına, kaldırımın bir köşesine yaptıkları yolu saymaz isek- 30 kilometre uzunluğa ulaşacak dediği yolu göremedik bile.

  Bisikletli vatandaşlarımız, dostlarımız şimdi alınacak belki ama kabul edelim arkadaşlar bu tam bir fiyasko oldu. Caddenin yenilenme aşamasında projeye dahil edilmeyerek daha sonra “ bisiklet yolu yaptım” mantığı ile yapılmış bu yol bir bisiklet sürücüsü olarak beni de memnun etse de aslına bakarsanız bu yol insanlara korku yolu gibi gelmeye başladı. Caddenin tam ortasına yapılması ile oturma banklarının yakınında olması vatandaşlarımızın cadde üzerinde rahat ve korkmadan yürümesine engel oluyor.

  Unutmadan şunu da ekleyelim. Yenilenmesi ile taşıt trafiğine kapatılan caddemiz aslında ne kadar motorlu araçlara yasak düşünmek gerekiyor. Motorlu taşıtlara yasak deniyor tamam ama son zamanlarda başımıza bela olan meşhur “elektrikli bisikletler” motorlu taşıtlardan daha beter desek  yeridir. Sessiz ve bir hayli hızla giden bu elektrikli bisikletler cadde üzerindeki vatandaşa korku salıyor yürürken. Cadde “sözde” trafiğe kapatıldı ancak olağandışı durumlar haricinde cadde üzerinde çeşit çeşit motorlu araç görmek mümkün. Bazı işletmelerin motosikletli ve/veya elektrikli bisikletli servis elemanlarının aşırı hız yapması sürekli gözlemlediğim ve sinir olduğum bir durum açıkçası.

  Neyse konumuza dönelim. İzzet Baysal Caddesi’nin yağmur, kar sebebiyle beklenmedik şekilde aşınması sonucu caddenin baştan aşağı yeniden yapılması kararlaştırılmış ve caddeye renkli asfalt atılacağı söylenmişti. Bu yerel basında duyurulmuş bir konu. Hatta yanlış hatırlamıyorsam geçen yıl sonbahar aylarında yerel bir gazetede “İlk Kazma 2016 Yazında” gibi bir başlık görmüştüm. Doğrusu bu olmayabilir ama içerik bu konuyla alakalıydı. Ne yazık ki ülkemizde gelişen olağanüstü hal sebebiyle bu yaz için bu mümkün olmadı.

  Bitirsek iyi olacak. Sevgili Bolu Belediyemizden ricam şudur ki: “Yenilenecek caddemize Bolu’nun bisikletlilerini memnun edecek ve çevre illerimizi bile kıskandırabilecek gerekli bütün özellikleri taşıyan güzel bir ‘bisiklet yolu’ yapılsın.” Ve ayrıca bu sadece cadde üzerine değil şehrin birçok yerine ulaşabilecek uzunlukta olsun ki biz bisiklet sürücüleri de kendi ulaşımımızı rahat bir şekilde sağlayabilelim. Selametle.

   

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!
  Yorum yazın
  Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız. GİRİŞ YAP
  • İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
  • Habere değil yorumculara yönelik,
  • Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
  • Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar
  • KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
  • Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
  Yazarin diğer yazıları
  Bolu'nun Rwitter Günlüğü
  Tüm Twitter Günlüğünü göster

  Sizden Gelenler
  Site içi arama
  Cumhuriyet Caddesi İnci İş Merkezi No:32   Tel: 0 374 217 82 85   Faks: 0 374 217 82 95
  0.14244890213013