SİBEL AKAR Eczanesi
GÜNSEL Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

SİBEL AKAR Eczanesi
Bahçelievler Mah.Yunus Emre Sok.No: 57/9 BOLU
Tel: 0374 250 14 20
GÜNSEL Eczanesi
Tabaklar Mh. İzzet Baysal Cad.No:15/B (Cadde AVM Yanı)
Tel: 0374 217 05 63
Bolu 5 günlük hava tahmini

GASTRONOMİ MERKEZE

Bulut Altundal

20 Eylül 2019

Şimdi lafı uzatmaya gerek yok artık. Unutulmuş gibi görünen bir konu yeniden gündemde. Yeni adıyla Turizm Fakültesi olan Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’ne bağlı bir fakülte bünyesindeki Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü. Bilindiği üzere geçtiğimiz yıl bu bölümün il merkezine taşınması gündeme geldi ve bir anda ortalık ayağa kaldırıldı. Kaldırıldı da ne oldu? Mengen Meslek Yüksekokulu içinde eğitim veren bölüm merkeze taşınacak diye sanki İzzet Baysal Üniversitesinin varlığı Mengen’den silinecek algısı oluşturuldu. Bu zaten baştan sona yalan bir algıydı. Bu algıyı oluşturmak için Mengen’de yaşamayan Mengenlilere, ilgili derneklere, konudan bir haber yalan yanlış bilgi verilmiş siyasilere yaptırmadıkları açıklama da kalmadı. Sonuç? Herkes için sıfır.

Şimdi diyorlar ki yok efendim bu siyasi karar, yok Rektör bilerek yapıyor bilmem ne… E tabi sizin aranızda nasıl bir anlaşmazlık varsa bu konu ortaya çıktı ama herkesin gözardı ettiği bir şey var. Öğrenciler ne istiyor? Gastronomi bölümünde olan öğrenciler bu konuya ne diyor? Ne dedikleri açık. İl merkezinde daha geniş koşullarda eğitimlerine devam etmek istiyorlar. Bu uğurda ilçe halkından yemedikleri küfür, edilmedikleri tehdit ve hatta ilerisi bile kalmadı zaten. Ama kalkmış konu tekrar gündeme geldi diye birileri geçen yıl yaptığı gibi üst üste açıklamalar yaparak, yaptırarak “Gastronomi Mengen’de kalmalı” diyor. Yahu kardeşim, bırakın bu işleri. Yemezler bu kez! Geçen yıl yazıp çizdiklerinizi, olan biteni ortaya döksek zaten haklı haksız görünür apaçık. Siz halen “burda kalsın, burda kalsın” diye ayak diretiyorsunuz. Ben söyleyeyim, öğrenci için Rektörün bu konudaki kararının arkasındaki amaç, sizin bölümün orada kalmasını istemenizdeki düşünceniz, amacınızın hiçbir anlamı yok. Öğrenci merkeze gelmek istiyor mu? Evet can-ı gönülden istiyor. Konu bitmiştir!

İdaresi Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Gölköy Yerleşkesinde bulunan Turizm Fakültesine bağlı Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünün Bolu il merkezine taşınması konusunda dibine kadar BAİBÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı’nın yanındayım. Bu kararın ardından Rektörün ne amaç taşıdığı, sizin ne düşündüğünüzün hiçbir anlamı yok. Öğrenci ne istiyorsa o olsun, o olacak. Gastronomi merkeze gelecek.

Diyorsunuz ki yeni kampüs yapılıyor, bölüm taşınamaz, kampüs amacı dışında kullanılamaz… Yahu sanki size alın kampüsü içinde patates yetiştirin deniyor. Amacı neyse siz o şekilde kullanmaya, kullandırmaya devam edin. Onu da geçtim, geçtiğimiz akademik yıl içinde üniversitemiz bünyesindeki bazı yüksekokul ve meslek yüksekokullarının adı değiştirildi, birleştirildi. Kimse de demedi ki kardeşim bunun adı şudur başka şey için kullanılamaz… Yeni yapılan kampüsün adında gastronomi var diye oraya takılıp kalmayın, isim değiştirmek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir imzasına bakıyor, bunun talebini göndermek de Rektörlüğümüz için 1 ayı bile bulmaz bence. Bu tür konularda çalışmalar ivedilikle yapılıyor.

Neyse konuya dönelim. Kısacası öğrencilerin istek ve talepleri doğrultusunda Gastronomi bölümünün il merkezine gelmesi verilecek en doğru karardır. Buna karşı çıkmak, hatta işi farklı boyutlara çekerek, edebiyat yaparak karşı çıkmak da aslında sizin amacınızın iyi mi kötü mü olduğunu tartışılır hale getirmektedir. Rektörle olan kavganız sebebiyle gençliğinin baharında, geleceğin teminatı olan gençlerin önüne set çekmek yanlıştır, sebebi her ne olursa olsun. Aslında daha yazacağım çok şey var ama “neyse” diyerek kısa kesiyorum. Gastronomi merkeze gelecek inşallah. Bu konuda Rektör Alişarlı’nın; kuyu kazanlar gibi arkasında değil, yanındayım. Selametle…

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Yazarin diğer yazıları
Bolu'nun Instagram Günlüğü
Tüm Instagram Günlüğünü göster

Haberler

Site içi arama