CEREN Eczanesi
YÜCE Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

CEREN Eczanesi
Borazanlar Mh Mehmet Akif Ersoy Blv No.50/10-B(Sağlık Müd Yanı)
Tel: 0374 331 48 26
YÜCE Eczanesi
Gölyüzü Mah.T.Mehmet Paşa Cad.No:33/A (Adese Market Karşısı)
Tel: 0374 217 10 21
Bolu 5 günlük hava tahmini

BÜTÜNLEMELER GERİ GELMELİ

Bulut Altundal

4 Aralık 2018

Yıllar önce Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde kaldırılan “Bütünleme Sınavları” dolayısıyla zaten zar zor bitirilen fakültelerden mezun olmak artık hayallerimizi süsler oldu. Yükseköğretim Kurumu(YÖK) ya bütünleme ya yaz okulu demiş. Zaten hep şu Ankara’da oturanların bilip bilmeden ahkam kesmesiyle derinden etkileniyor hayatlarımız. Neyse.

Şimdi evet ikisi birden olunca bazı güzel akademisyenlerimiz sağolsun sırf yaz okulunda dersi açacağı için bütünlemede öğrenciyi otomatik FF ile bırakıyordu. Sistem rezil, bu ve benzer akademisyenler rezil, ama YÖK dedi böyle yaptık. YÖK artık! Şu üniversitede öğrencinin iyiliği için uğraşan, öğrenciyi mezun edeyim, hayata atılsın, işine gücüne baksın diyen üç beş sayılır akademisyen var zaten. Geri kalanını yaptıkları bilimsel çalışmalarla takdir etsek de sanki gökten akademisyen gibi inmiş tavırları nedeniyle yerin dibine sokan yorumlarımız bol miktarda mevcut elbette. Hakediyorlar mı peki? Açıkçası bazen az bile söylüyoruz diye düşünmekten kendimi alamıyorum. Neyse konuya dönelim.

Bütünlemelerin kaldırılmasının ardından zaten kazık gibi sorularla final sınavlarında kimi hocaların döktüğü öğrenciler yasal haracı ödeyerek yaz okuluna daha çok gelmeye başladı. Haliyle bu işten çok kazançlı çıkan hocalarımız olduğu gibi imkanı olsa derse girip vakit kaybetmek istemeyen hocalarımız da nemalandı. Nasıl? Hadi biz dersten kalınca bazı akademisyenlerin “Yaz okulunda açacağım, o zaman alırsın” demesine, “Herhalde arabasını yenileyecek, Ev taksidine girecek” gibi esprili yorumlar yaparak kendimizi avutuyoruz. Ama bu hem final sınavında kazık gibi sorular sorup öğrencilerin dersi geçememesine ön ayak olan, hem de yaz okulunda o dersi açmayan ve hatta ne yazık ki bazı fakültelerde bu ikisine ek olarak başka üniversiteden yaz okulu alma hakkımız olsa dahi buna da izin vermeyen akademisyenlere ne demeli? Sistem rezil diye boşuna demiyorum. Tam bir rezalet, nerden baksan saçmalık ve yönetimin işleyişi kontrol etmemesinin getirileri bunlar! Aslında bu konuda daha neler var da ifşa etmiş olurum, zat-ı muhteremler de rahatsız olurlar, triplere girerler… Mesajı alırlar inşallah.

Bütünlemeler diyorum, bence geri gelmeli. Bunu öyle öğrenci zorlanıyor gelsin algısıyla demiyorum, istatistiklere bakalım. Bütünlemeler varken mezun olanların sayısına, bütünlemeler varken yaz okuluna da kalanların sayısına, bir de bütünlemeler yokken verilen mezunların ve yaz okuluna kalanların sayısına bakalım. Eminim ki bütünlemelerin kaldırılması ile mezun sayısı düşmüştür, yaz okuluna yasal haracı ödeyip gelenlerin sayısı da bir hayli artmıştır. Şimdi her yıl üniversiteye yeni kayıt yaptıran öğrencilerin ardından Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin nüfusu açıklanıyor. Ben size söyleyeyim üniversitemizde faal olarak derslere katılan öğrencilerin sayısı toplam kayıtlı öğrenci sayısından en az 5-6 bin kişi daha düşüktür. Bu 5-6 bin kişi ne yapıyor peki? Bu öğrencilerin ya birkaç dersi kalmış ya artık geçemediği dersler nedeniyle ders kayıtlanması yapmıyor ve/veya derslere kayıtlanıp sınavlara katılmıyor, ya da artık tamamen boşvermiş işine gücüne bakan kişiler… Biz de bu pasif öğrenci kitlesinin her yıl birikerek toplam nüfusa eklenmesiyle övünür hale geldik. Gerçekleri konuşalım, bu üniversitede İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde normal ders döneminde fakülteye gelenlerin sayısı ile sınav haftasında gelenlerin sayısı arasındaki uçurum neden oluyor? İşte tam olarak bu aktif/pasif öğrenci farkından oluyor. Tüm bu sebepler nedeniyle diyorum ki: BÜTÜNLEME SINAVLARI ACİL GERİ GETİRİLMELİ, EĞİTİM KALİTESİNİN ARTIRILMASINA YÖNELİK ÇALIŞMALAR YAPILMALIDIR!

Son olarak birkaç konu belirteyim. Sosyal medyada bütünlemelerin gelmesi hususunda görüşlerini paylaşan öğrencilerin paylaşımlarını yaptıkları saçma sapan yorumlarla provoke etmeye çalışan ipsiz sapsız ve ne yazık ki bazı ‘öğrenci görünümlü’ bilgisiz mahluklar… Parazit yapmayın, boş işlerinizle uğraşın. Bütünleme konusunda Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Alişarlı’nın duyarlı olmasını ümit ediyorum. Bu konudaki yazıları, paylaşılanları kendisinin bizzat takip ederek okumasını temenni ediyorum. Aksi halde yanlış kişilerce yapılan yanlış yönlendirmeler biz öğrencileri anlamanıza engel olacaktır düşüncesindeyim. Hayırlı haberler almak dileğiyle. Selametle…

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Yazarin diğer yazıları
Bolu'nun Instagram Günlüğü
Tüm Instagram Günlüğünü göster

Haberler

Site içi arama